Jak powinien przebiegać montaż ościeżnicy regulowanej lub stałej?

Wymiana drzwi

Decyzja o wymianie stolarki drzwiowej przeważnie wiąże się z kupnem nowych skrzydeł, do których nie pasują stare ościeżnice. Producenci ościeżnic dysponują szerokim asortymentem produktów. Dzięki bogatej palecie kolorów i dekorów wybrany typ ościeżnicy łatwo jest dobrać do każdego rodzaju drzwi. Ponadto  montaż ościeżnicy można wykonać samodzielnie.

Dobrze dobrana ościeżnica powinna być dopasowana do skrzydeł drzwiowych pod wieloma względami: kolorystycznym, stylistycznym i fakturowym. Szerokości otworów drzwiowych są zazwyczaj standardowymi wymiarami, natomiast grubość ściany może być różna w zależności od materiałów, z których została wykonana i pełnionej funkcji. Z myślą o niestandardowych grubościach ścian powstały ościeżnice regulowane.

Ościeżnica stała czy regulowana?

Ościeżnica stała to dobry wybór dla przegród o standardowej grubości. Modele do samodzielnego montażu ościeżnicy składają się z dwóch zespołów belek bocznych i zespołu belki poprzecznej. Zespoły łączy się w poszczególne elementy w bardzo prosty sposób.

Ościeżnica regulowana może posłużyć do gustownego zamaskowania grubych ścian. Ponadto będzie się wspaniale prezentowała zarówno w nowoczesnych, jak i stylizowanych wnętrzach. Dzięki systemowi regulacji można ją zamontować na przegrodach działowych o grubości od 11,5 cm do 20,0 cm oraz od 20,0 cm do 32,0 cm.

Przeczytaj również: Pikowana Pola

W sprzedaży dostępne są także ościeżnice, które można montować na osadzone już odrzwia stalowe bez konieczności wcześniejszego demontażu.

Instrukcja montażu ościeżnicy stałej i regulowanej

Montaż futryny jest integralnym etapem osadzania drzwi wewnętrznych. Zanim wybierzemy i kupimy drzwi i ościeżnicę, należy określić kilka niezbędnych wytycznych:
– kierunek otwarcia skrzydła drzwiowego
– szerokość, wysokość i grubość otworu w ścianie.

Zgodnie z zebranymi informacjami należy dobrać rodzaj ościeżnicy i szerokość drzwi.

Jeśli planujemy kupno drzwi i ościeżnic do nowobudowanego domu, warto dobrać stolarkę drzwiową zgodnie z obowiązującymi standardami. Drzwi do pomieszczeń użytkowych w lokalu mieszkalnym: sypialni, pokojów, kuchni, WC i łazienki powinny mieć min. 80 cm szerokości. Drzwi do łazienki i WC dodatkowo w dolnej części muszą mieć kratkę bądź otwory, które zapewnią wentylację.

Przeczytaj również: Materiałowa tapeta bez łączeń

Zanim rozpoczniemy montaż ościeżnicy, trzeba zgromadzić niezbędne narzędzia i przygotować otwór drzwiowy. Większe ubytki i nierówności należy uzupełnić oraz pozostawić do wyschnięcia, zgodnie z zaleceniami producenta.

Zestaw narzędzi do montażu ościeżnicy regulowanej lub stałej:

  • poziomica,
  • przymiar kątowy,
  • wiertarka z udarem,
  • wiertło widłowe,
  • wkrętak krzyżowy,
  • kliny drewniane,
  • niskoprężna pianka montażowa,
  • niewielkie gwoździki bądź silikon do montażu listew drewnianych, maskujących
  •  piła ręczna do cięcia drewna.
Zestaw potrzebnych narzędzi

fot. Zestaw potrzebnych narzędzi do montażu ościeżnicy

Montaż ościeżnicy stałej

Pracę rozpoczynamy od przykręcenia zawiasów do belki bocznej, a następnie składamy z elementów zespół dwóch belek bocznych i jednej poprzecznej. Podczas łączenia belek należy zwrócić szczególną uwagę na zachowanie kątów prostych pomiędzy nimi oraz dokładne zamocowanie montażowej listwy progowej. Trzeba zadbać o to, aby rozstaw belek bocznych przy listwie progowej był identyczny z ich rozstawem bezpośrednio pod belką górną.

W wyfrezowany otwór wkładamy jarzmo zawiasu

fot. W wyfrezowany otwór wkładamy jarzmo zawiasu

Podczas osadzania w otworze drzwiowym ościeżnicy stałej i regulowanej najważniejsze jest właściwe ustawienie poziomu belki górnej, a następnie pionów belek bocznych. Trzeba pamiętać, żeby pozostawić ok. 2 cm luzu między belkami ościeżnicy a ścianą oraz ok. 1,5 cm luzu nad częścią nadprożową. Prawidłowo ustawione elementy trzeba zabezpieczyć przed wypadnięciem przy pomocy uchwytu montażowego. Górne narożniki blokujemy klinami drewnianymi, którymi korygujemy położenie ościeżnicy. Kliny muszą się znajdować na wysokości montażu rozpórek regulowanych.

Montaż zawiasów do drzwi wewnętrznych

fot. Montaż zawiasów do drzwi wewnętrznych

Kolejnym etapem jest wywiercenie w pionowych belkach ościeżnicy otworów pod kołki rozporowe w murze. W wywiercone otwory wkładamy kołki rozporowe i wkręcamy śruby do lekkiego oporu. Dokręcimy je dopiero po wyschnięciu pianki montażowej. Jeśli założymy skrzydła drzwiowe, kilkukrotnie zamkniemy je i otworzymy, sprawdzimy prawidłowe osadzenie ościeżnicy.

Pomiar rozstawu belek bocznych

fot. Pomiar rozstawu belek bocznych

W kolejnym kroku zdejmujemy skrzydło drzwiowe i korygujemy ustawienie przy pomocy klinów drewnianych i rozpórek regulowanych. Optymalnie jest założyć 4 rozpórki. Dzięki temu uzyskamy równe odległości między bocznymi belkami futryny na każdej wysokości.

Unieruchomienie ościeżnicy uchwytem montażowym

fot. Montaż ościeżnicy metalowej

Elementy ościeżnicy oklejamy taśmą ochronną, a szczeliny pomiędzy ościeżnicą a murem wypełniamy pianką montażową niskorozprężną. Pianę dozujemy równomiernie i dokładnie, koniec rurki powinien sięgać do środka szczeliny między ościeżnicą a murem.

Wywiercenie przez fabrycznie wykonane otwory w pionowych belkach

fot. Wywiercenie przez fabrycznie wykonane otwory w pionowych belkach

Całkowite utwardzenie pianki trwa od dwóch do czterech godzin. Po tym czasie można usunąć kliny, rozpórki oraz montażową listwę progową i ostrożnie odkleić taśmę zabezpieczającą. Nadmiar piany usuwamy za pomocą nożyka, ścinając ją równo z krawędzią ramy.

Założenie skrzydła drzwiowego na ościeżnicy i sprawdzenie

fot. Założenie skrzydła drzwiowego na ościeżnicy metalowej

Listwy przymykowe służą do zamaskowania wkrętów i nadają odrzwiom elegancki wygląd. Można je przykleić za pomocą: kleju do drewna, silikonu lub kleju montażowego. Powierzchnie ościeżnicy stykające się z powierzchniami zmywalnymi, zabezpiecza się slilikonem o kolorystyce najbardziej zbliżonej do dekoru drewna.

Montaż ościeżnicy regulowanej

Montaż ościeżnicy regulowanej składa się z etapu montażowego części stałej i części regulowanej. Mocowanie części stałej wykonuje się analogicznie do powyższej instrukcji.

Po zastygnięciu piany niskoprężnej należy usunąć rozpórki oraz listwę progową. Następnie przystępujemy do montażu elementu regulowanego. Szerokość ościeżnicy regulowanej dopasowuje się poprzez przycięcie jej do szerokości muru. Fragmenty do odcięcia zostały zaznaczone fabrycznie.

Przycięty panel należy nawiercić w miejscach późniejszego montażu. Wszystkie listwy wykończeniowe (boczne z górną) łączy się łącznikami metalowymi, a następnie z przyciętym panelem regulowanym.
Całość mocuje się w ścianie ościeżnicy stałej i łączy przy pomocy wkrętów do drewna.
W kolejnym kroku dopasowujemy uszczelkę w rowek w listwach maskujących otwory montażowe i mocujemy je do elementów bazowych.

Przyłączenie oprawy do zamocowanego w ścianie elementu bazowego

fot. Przyłączenie oprawy do zamocowanego w ścianie elementu bazowego

Wymiana drzwi wewnętrznych w starych budynkach, gdzie przeprowadzony był montaż ościeżnicy metalowej, nie musi kończyć się usunięciem futryn. Obecnie producenci w swojej ofercie posiadają obudowy ościeżnicy metalowej, dzięki której zainstalowanie nowych drzwi niekoniecznie wiąże się z olbrzymim remontem.

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)