Jak prawidłowo rozmieścić grzejniki?

Jak prawidłowo rozmieścić grzejniki

fot. Jak prawidłowo rozmieścić grzejniki

Temperatura za oknem sprawia, że ostatnią kwestią, o której myślimy jest ogrzewanie domu lub mieszkania. Jednak czas wiosenno-letni jest najlepszym okresem na wymianę instalacji grzewczej. Przed montażem nowych grzejników warto poznać wszystkie czynniki wpływające na efektywność ich pracy.

Optymalna temperatura we wnętrzu powinna wynosić ok. 20°C. Wybór właściwego miejsca w którym zostanie ulokowany kaloryfer, jest kluczem do utrzymania tej wartości podczas chłodniejszych miesięcy roku. – Podstawową zasadą jest montaż grzejników w miejscach, gdzie występują największe straty ciepła – radzi Piotr Kolanowski, ekspert z Grupy Armatura. – Zainstalowanie ich w pobliżu okien, drzwi balkonowych i wyjściowych zapewni odpowiednią cyrkulację powietrza i konwekcję. Dzięki temu, generowane ciepło skieruje się ku górze, zmiesza z chłodem spływającym z okna i równomiernie rozejdzie po pomieszczeniu. Te same zasady obowiązują także podczas montażu grzejnika na ścianie zewnętrznej. Jeśli ich nie uwzględnimy, ok 10 % energii się zmarnuje i temperatura będzie nierównomierna. Gdy w pokoju usytuowanie są drzwi balkonowe lub wysokie okna sięgające podłogi, można zastosować dwa mniejsze grzejniki po obu stronach przeszklenia.

Dobre warunki pracy
Kiedy już punkty grzewcze będą zaplanowane, należy pamiętać o podstawowych zasadach instalacji i detalach, które mają znaczenie dla efektywności i trwałości wybranego rozwiązania. – Grzejnik powinien mieć zapewnioną odpowiednią przestrzeń do pracy. Odległość pomiędzy nim a podłogą oraz parapetem powinna wynosić od 10 do 12 cm – podpowiada ekspert z Grupy Armatura. Jeśli jednak instalator zrobi mniejsze odstępy, konwekcja zostanie stłumiona, a ciepło będzie rozchodzić się nierównomiernie.

Istotnym elementem jest także długość i szerokość parapetu, który powinien być dopasowany do konkretnego modelu grzejnika. Jeżeli kaloryfer znajdzie się na ścianie wewnętrznej warto powiesić nad nim półkę, która sprawi, że ciepłe powietrze będzie płynęło do pomieszczenia.

Ładna okolica
Nie lada wyzwaniem może okazać się także estetyczna oprawa instalacji grzewczej. Problem ten często rozwiązywany jest najłatwiejszym sposobem, czyli zasłaniając grzejnik meblami lub innymi elementami wyposażenia mieszkania. W efekcie nagrzane powietrze nie może swobodnie krążyć w pomieszczeniu. Podobnie dzieje się w gdy zasłonimy grzejniki zasłonami i firanami, które ograniczają cyrkulację ciepłego powietrza z grzejników.

Dla lepszego wyglądu instalacji, warto wybrać kaloryfery dopasowane do szerokości okien. Powierzchnia grzejnika świadczy o jego mocy, która powinna być dokładnie określona w konkretnym pomieszczeniu. Dlatego jeśli w pokoju o wąskich oknach potrzebna jest instalacja o większej sile, można zastosować krótszy grzejnik z większą liczbą płyt grzewczych. Warto pamiętać, że zbyt duży kaloryfer, a tym samym za wysoka temperatura w mieszkaniu to nie tylko większe rachunki, ale również złe samopoczucie domowników.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)