Jak rozpoznać profile VEKA

zdjęcie do artykułu

fot. zdjęcie do artykułu

VEKA to znak najwyższej jakości profili okiennych znany na całym świecie. W Polsce profile są produkowane od ponad 20 lat w fabryce w Skierniewicach z surowca dostarczanego cysternami z macierzystego Zakładu VEKA AG w Niemczech i mają identyczną jakość, co te produkowane w fabryce w Niemczech, Hiszpanii, Danii itd. Kupując okna z profilami VEKA można więc mieć pewność, że kupujemy wyrób najlepszej klasy. Skąd jednak mieć pewność, że to okna VEKA?
Jeśli okna są już zamontowane w ścianie budynku, to jedynym sposobem jest uzyskanie takiej informacji od producenta całego okna lub sprawdzenie sygnatury widocznej dopiero po wyjęciu szyb ze skrzydła. Na zamontowanym już oknie nie ma dostępu do logo producenta na profilach.

Natomiast okna przygotowane do montażu można rozpoznać samemu. Po pierwsze profile wyjeżdżając z fabryki są zabezpieczone folią ochronną, na której widnieje logo firmy VEKA. I z tą folią powinny być dowiezione na teren budowy. Po drugie VEKA oznacza swoje wyroby sygnaturami z numerem. Wyglądają one na przykład tak: VEKA 103304 EN 12608 SIIA 0022 9 RMa 5501 04 tF 08/05/2014 11:28 co pozwala odczytać najogólniej, że jest to profil VEKA nr art. 103304, wyprodukowany w Polsce (5501) w dniu 08/05/2014.

Takie sygnatury są umieszczane na ościeżnicy od strony muru (dlatego po zamontowaniu okna już ich nie widać) oraz na słupku stałym w rowku przygotowanym pod zaczepy okuciowe.

Zobacz również: Drzwi harmonijkowe

Są jeszcze dwa inne miejsca z sygnaturami – w profilu okna w podszybiu oraz na listwie przyszybowej – jednak, tak jak wspomniano wcześniej, te sygnatury są widoczne dopiero po wyjęciu szyb z okna.

Pamiętajmy również że profile VEKA mają wszystkie certyfikaty świadczące o ich jakości. Jakie to certyfikaty?
– Znak jakości RAL – przyznawany przez Stowarzyszenie ds. Jakości Systemów Okiennych z Tworzywa Sztucznego.
– Klasę A – nadaną profilom przez normy RAL.
– Zgodność z europejską normą na okna nr PN-EN 14351
– Atesty higieniczne PZH – przyznawane przez Państwowy Zakład Higieny.
– Atest PPOŻ – nadawany przez Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej.
– Certyfikat ISO 9001:2000 – przyznawany przez Deutsche Gesellschaft zur Zertifizierung von Managementsystemen DQS GmbH.

REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)