Jak sprawdzić dewelopera?

budowa

fot. budowa

Kupno mieszkania lub domu to dla wielu ludzi inwestycja życia, ponieważ wiąże się z podjęciem zobowiązania finansowego na wiele lat. Ważne jest więc komu powierzamy pieniądze, zwłaszcza wtedy, gdy przyszłe lokum jest w trakcie realizacji. Jak wybrać najlepszego dewelopera i na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy?

Ustawa deweloperska, która weszła w życie w kwietniu br. znacznie ułatwia zadanie potencjalnemu inwestorowi. Wszystkie istotne formalne informacje dotyczące dewelopera znajdują się bowiem w prospekcie informacyjnym. Jest to bowiem zestandaryzowany zbiór najważniejszych informacji o danej inwestycji, a także na temat sytuacji prawnej i finansowej spółki, m.in. informacje o ewentualnie prowadzonych postępowaniach egzekucyjnych wobec dewelopera.

Oprócz tego warto dowiedzieć się, czy interesująca nas inwestycja objęta jest rachunkiem powierniczym, na które nabywcy wpłacać będą pieniądze przeznaczone na zakup nieruchomości. Dzięki niemu pieniądze wpłacane przez inwestorów są bezpieczne, nawet wtedy, gdy deweloper ogłosi upadłość. Jeśli sprawdzi się czarny scenariusz, nabywcy sami mogą podjąć decyzję o kontynuacji inwestycji lub o odzyskaniu wpłaconych kwot z rachunku powierniczego. Pomimo zapisu wielu deweloperów wciąż unika stosowania rachunków powierniczych. Być może z czasem zmaterializuje się główny cel wprowadzenia ustawy deweloperskiej, czyli ryzyko utraty przez nabywcę środków pieniężnych wpłaconych na konto dewelopera w wyniku jego upadłości lub przerwania inwestycji.

Kiedy weryfikacja dewelopera od strony formalnej przebiegnie pomyślnie warto sprawdzić dodatkowo jak po kilku latach wyglądają oddane przez niego budynki. W tym celu najlepiej jest zasięgnąć informacji z pierwszej ręki – od samych lokatorów, czy w budynku i mieszkaniach nie wystąpiły jakieś większe usterki, a jeśli miały miejsce to jak do ich usuwania podszedł deweloper. Informacji można także poszukać w internecie, np. na forach internetowych. Przeglądając fora warto mieć na uwadze fakt, że z reguły głos zabierać będą osoby niezadowolone. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)