Elegancka i trwała podłoga drewniana – montaż desek podłogowych na legarach

Podłoga z desek

Podłoga drewniana stanowi nieodłączny element wnętrz, a starannie i prawidłowo ułożona może służyć przez długie lata. Zamontowana nieprecyzyjnie może być przyczyną wielu problemów i kosztownych napraw. Układanie podłogi z desek nie jest na tyle skomplikowane, żeby nie być w stanie zrobić tego samemu. Przed przystąpieniem do pracy warto jednak zapoznać się z przydatnymi wskazówkami.

Co to są legary podłogowe? – Montaż podłóg z desek na legarach

Układanie deski podłogowej na legarach to jedna z najstarszych znanych metod montażu.
Legary stanowią elementy stropu drewnianego. To belki o średnicy 27-50 mm, które są przybijane lub przykręcane do belek stropowych. Ich minimalna szerokość nie powinna być mniejsza niż 5 cm. Ważna jest również odpowiednia wilgotność, przekraczająca 11%. Ponieważ podłoga drewniana wymaga dylatacji, długość legara powinna być blisko 4 cm mniejsza niż odległość między ścianami – im szerszy rozstaw belek stropowych, tym szersze legary. Dzięki temu naprzemienne układanie poszczególnych rzędów będzie łatwe i dokładne. Do legarów mocowane się deski podłogowe.

Przeczytaj również: Remont niespodzianka

Wiele osób zastanawia się, jakie zamontować legary pod podłogę drewnianą. Eksperci wskazują, że najlepiej, aby wycięte były z pełnego drewna iglastego.

Aby podłoga drewniana nie była przeciążona i pracowała w prawidłowy sposób, odległości pomiędzy poszczególnymi legarami powinny być mniejsze niż 60 cm. Jeśli podłoga z desek układana jest na starej konstrukcji stropu drewnianego, przestrzenie między legarami warto wypełnić wełną mineralną dla izolacji akustycznej i cieplnej.

Jakie deski na podłogę zastosować?

To jakie deski na podłogę wybierzemy, jest tak bardzo ważne. Po pierwsze muszą one mieć odpowiednią wilgotność, nie mniejszą niż 11% i grubość 25-30 mm. Zaleca się także, aby długość pojedynczej deski podłogowej była równa odległości w świetle między ścianami (bez dylatacji), w poprzek których będzie układana podłoga. Jeśli deski są krótsze, ich długość nie powinna być mniejsza niż 1/3 odległości między ścianami. Dzięki temu naprzemienne układanie poszczególnych rzędów będzie łatwe i dokładne.

Przed przystąpieniem do montażu, deski należy przejrzeć oraz wyselekcjonować elementy wadliwe, z otworami i sękami.

Jak samemu odnowić drewnianą podłogę?

Istnieje ryzyko, że po latach użytkowania deski podłogowe będą matowieć, wystąpić mogą także rysy. Nawet kiedy podłoga jest stale pielęgnowana.

Jeśli rysy są niewielkie, można użyć specjalnych markerów lub wosków koloryzujących. Na większe uszkodzenia sprawdza się cyklinowanie, czyli szlifowanie wierzchniej warstwy drewna. Należy rozpocząć od użycia papieru ściernego o dużej gradacji, przechodząc na kolejnych etapach do drobniejszych materiałów ściernych.

Po wyszlifowaniu szczeliny wypełnia się specjalistycznym preparatem na bazie żywicy.

fot. Podłoga do renowacji

Podłoga drewniana na legarach – montaż

Montaż poszczególnych desek podłogowych powinien odbywać się według określonej wcześniej kolejności. Dzięki temu podłoga będzie miała harmonijny rysunek.

Jeśli deski zostały przebrane, a kolejność układania oznaczona, warto wybrać metodę montażu.

Metoda pierwsza polega na przybiciu poszczególnej deski podłogowej do każdego legara. Wcześniej, dla zachowania estetyki, należy wyznaczyć sznurkiem lub narysować linie, wzdłuż których będą przybijane gwoździe. Ów sposób jest bardzo prosty, jednak uznawany za mało estetyczny ze względu na widoczne łebki gwoździ i stosowany w pomieszczeniach niższej rangi użytkowej.

Metoda druga „na kryte gwoździe” jest trudniejsza. Pierwsza ułożona deska jest przybita wzdłuż jednej krawędzi do wszystkich legarów, o które się opiera. Kolejne, dociskane do niej, także są przybite do legarów, ale przez pióra lub wpusty, pod kątem. Następną deskę trzeba bardzo mocno docisnąć, najlepiej przy użyciu taśm ściągających bądź klinów.

Układanie podłogi drewnianej na klej

Rozpocząć należy od równomiernego rozprowadzenia kleju na podłożu za pomocą szpachli zębatej. Prawidłowo naniesiony klej to kwestia kluczowa, aby siła mocowania była  wystarczająco duża. Deski podłogowe należy ułożyć bezpośrednio na świeżo rozprowadzoną warstwę kleju, następnie docisnąć i lekko przesunąć.
Istotne, aby układanie podłogi z desek rozpocząć od najdłuższej ściany w pomieszczeniu. Należy także pamiętać, żeby zachować szczelinę dylatacyjną pomiędzy podłogą i ścianą, jej szerokość wynosić powinna około 1 cm.
Posadzkę, na czas schnięcia kleju, należy obciążyć i pozostawić pomieszczenie puste na 24-48 h – wówczas nabiera ona równomiernej wilgotności. Po wyschnięciu kleju należy usunąć kliny dylatacyjne i bezpośrednio do podłogi przymocować listwy przypodłogowe.

Podłoga drewniana w kuchni

fot. Podłoga drewniana w kuchni

Wykończenie podłogi drewnianej

Gotową podłogę delikatnie szlifujemy z nierówności, a w razie potrzeby szpachlujemy niewielkie ubytki. Najpopularniejszymi metodami wykończeniowymi są: lakierowanie, olejowanie i ługowanie.

Lakierowanie podłogi z desek

To najprostsza metoda wykończeniowa. Nie zaleca się jej jednak dla podłóg z drzew iglastych. Lakier pęka, a w miejscu ubytków pojawiają się głębokie szczeliny.

Olejowanie podłogi drewnianej

Jest metodą polecaną dla podłóg przeznaczonych do intensywnego użytku. Zapobiega wnikaniu nieczystości, cieczy i tłuszczu. Zapewnia doskonały efekt estetyczny poprzez subtelne podkreślenia rysunku słojów.

Ługowanie desek podłogowych

To inaczej mydlenie. W sklepach budowlanych dostępna jest emulsja mydlana. Efekt to rozjaśniona do białości podłoga. Mydło zamyka szczeliny przed nieczystościami i zabezpiecza przestrzenie między deskami przed wilgocią.

Bejcowanie podłogi z desek

Jest kolejnym pomysłem na wykończenie podłogi i nadanie jej zamierzonego charakteru. Posadzka musi być wyszlifowana i bardzo dobrze odpylona. Bejcę nakłada się wzdłuż usłojenia miękkim pędzlem. Kilka sekund po naniesieniu warstwy pędzlem należy przetrzeć powierzchnię miękką szmatką, aby uniknąć plam i zacieków. Po naniesieniu jednej warstwy należy odczekać zgodnie z zaleceniem na opakowaniu, a następnie w ten sam sposób nałożyć kolejną warstwę. Po wyschnięciu warstw podłogę jeszcze raz delikatnie szlifujemy i odpylamy. Na przygotowaną powierzchnię nanosimy dwie warstwy lakieru zgodnie z zaleceniem producenta, które znajduje się na opakowaniu.

Przed montażem desek podłogowych należy dobrze zastanowić się, jakiej użyć metody i wziąć pod uwagę takie czynniki jak: rodzaj drewna, podłoże oraz budżet, jaki chcemy przeznaczyć. Dzięki takiemu podejściu podłoga drewniana może służyć nam przez wiele lat.

Ile kosztuje podłoga drewniana?

Drewno parkietowe dzieli się na trzy klasy, z których każda charakteryzuje się różną jakością i parametrami – cena desek podłogowych będzie różniła się od siebie o nawet kilkadziesiąt procent w zależności od jego klasy.

Klasyczna podłoga z desek

fot. Klasyczna podłoga z desek

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)