Jak ułożyć kostkę brukową wokół domu?

Ścieżki, dziedzińce, podjazdy czy alejki ogrodowe to kluczowe elementy aranżacji wokół domu i ogrodu. Kiedyś do ich wykonania wystarczyły kamienie polne lub ciosów kamienne. Obecni najchętniej używanym materiałem wykończeniowym do nawierzchni wokół domu jest kostka brukowa.

Sławomir Rutczyński, doradca technologiczny Lafarge, podpowiada jak szybko, prosto oraz profesjonalnie położyć kostkę brukową wokół domu.

Pierwszym krokiem jest wybór kostki brukowej o odpowiedniej grubości. Wiele zależy od rodzaju eksploatacji – im mniejsze obciążenie, tym lżejszą i delikatniejszą konstrukcję możemy wykonać. Na koniec wybiera się kształt i kolor. Bardzo szeroka oferta rynkowa sprawia, że jedyne ograniczenie stanowi zasobność portfela.

Zobacz również: Zabudowa balkonów

Prace ziemne – pierwszy etap

nawierzchnia

fot. nawierzchnia

Kolejnym krokiem po zakupie kostki brukowej jest przygotowanie wykopu. Jego głębokość zależy od przewidywanego obciążenia ruchem. Dla chodników wgłębienie będzie wynosić od 15 do 20 cm, natomiast dla podjazdów garażowych co najmniej 50 cm. Dla małych powierzchni, takich jak chodnik lub placyk, prace wykonuje się ręcznie. Natomiast na wielkich powierzchniach najczęściej korzysta się z profesjonalnych urządzeń. Dno wykopu powinno być tak ukształtowane i zagęszczone, aby odpowiadało powierzchni wraz ze spadkami, które są kluczowe w procesie odprowadzania wody. Na dużych obszarach, gdzie trudno odpowiednio wyprofilować spadki, stosuje się elementy odwodnienia liniowego w postaci korytek betonowych, które wmontowuje się w nawierzchnię.

W zależności od przeznaczenia produkuje się kostkę brukową o różnych grubościach:
– 4 cm – do wykonania nieobciążonych chodników czy dekoracyjnych opasek wokół budynku,
– 6 cm – do nawierzchni o małym obciążeniu (ruch pieszy i lekkich pojazdów do 3,5 tony),
– 8 cm – na nawierzchnie ulic i parkingów,
– 10 cm – do nawierzchni obciążonych ruchem pojazdów ciężarowych, autobusów i innych maszyn generujących duże obciążenie.

Krawężniki
Dobór krawężników także zależy od sposobu użytkowania nawierzchni. Dla ścieżek pieszych wystarczą wąskie krawężniki chodnikowe lub palisada, jeżeli natomiast będzie to droga przeznaczona pod pojazdy, należy zamontować krawężniki drogowe. Muszą one być wykonane bardzo starannie a poziom nawierzchni powinien być wyniesiony ponad otaczający grunt. Dzięki temu unikniemy zanieczyszczenia jej ziemią, która może być nanoszona wraz ze spływającą wodą.

Wzmocnienie podłoża
Odpowiednie przygotowanie podłoża jest bardzo ważne, gdyż będzie ono podlegać silnym obciążeniom. W pierwszej kolejności należy usunąć humus, a następnie rozdrabniamy grunt przy pomocy kultywatora lub glebogryzarki. Rozdrobniony grunt zwilżamy wodą i mieszamy z cementem. W tego typu pracach doskonale sprawdzi się cement Standard marki Lafarge. Przed rozpoczęciem wiązania powierzchnię zagęszczamy zagęszczarką. Jeden worek cementu wystarczy na wzmocnienie 5 m kw powierzchni.

nawierzchnia

fot. nawierzchnia

Warstwa podbudowy
Warstwa podbudowy to połączenie wilgotnego piasku i cementu, w proporcji jeden worek na 3m2. Składniki miesza się na głębokość około 15 cm. Następnie powierzchnię należy wyrównać i zagęścić. Po zagęszczeniu podkładu nastąpią zmiany poziomów, które należy uwzględnić. Dlatego poziom warstwy podkładowej musi być wyższy o 1-2 cm.
Uwaga! Jeżeli decydujemy się na odwodnienie liniowe, na warstwie podbudowy montujemy korytka betonowe!

Układamy kostkę brukową

nawierzchnia

fot. nawierzchnia

Kostkę brukową układamy w taki sposób, aby poszczególne elementy ciasno do siebie przylegały. Podczas układania warto korzystać z kilku palet jednocześnie. Pozwoli nam to uniknąć zróżnicowania kolorystycznego na dużych powierzchniach. Podczas układania nie wolno naruszyć warstw podbudowy, Przemieszczać można się jedynie po fragmentach ułożonej już nawierzchni. Elementy skrajne przycina się przy pomocy szlifierki z diamentową tarczą do betonu lub specjalną gilotyną. Po zakończeniu układania całość dociskamy do podłoża. Do tej operacji możemy także użyć wibratora powierzchniowego zaopatrzonego w specjalną gumową nakładkę, dzięki czemu wyeliminujemy nierówności i nie uszkodzimy powierzchni kostki. Na koniec całą powierzchnię przykrywamy cienką warstwą piasku, który wchodząc między szczeliny dodatkowo klinuje kostki. Resztę piasku wymiatamy. Dodatkowo nawierzchnię można zabezpieczyć specjalnym impregnatem, co zmniejszy jej chłonność, ograniczy dostęp kurzu i uwydatni kolor kostki.

Pod wpływem opadów atmosferycznych, na nowo położonej kostce brukowej mogą pojawić się wapienne przebarwienia zwane wykwitami. Trzeba wiedzieć, że nie jest to powód do reklamacji ponieważ po kilku miesiącach znikną same.

***
Cement Standard polecany do układania kostki brukowej
To cement uniwersalny klasy 32,5 o podwyższonej urabialności i przyczepności do podłoża, doskonały do prac ogólnobudowlanych. Produkt ten doskonale nadaje się do większości prac budowlanych, w tym wytwarzania betonu zwykłego, przygotowywania typowych zapraw murarskich i tynkarskich czy stabilizacji gruntu i podbudowy konstrukcji nośnych z chudego betonu. Cement Standard zapewnia optymalny czas zachowania właściwości roboczych mieszanki, w tym znakomitej plastyczności i urabialności, która ogranicza straty materiałowe. Standard ogranicza konieczność dodawania wapna hydratyzowanego. Szczegółowe informacje o produktach Lafarge można znaleźć na stronie internetowej producenta www.lafarge.pl.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)