Jak urządzić biuro domowe?

biuro

fot. biuro

Coraz więcej osób wybiera tzw. pracę zdalną. Zostając w domu oszczędzamy czas i pieniądze, które w dużej mierze pochłania dojazd do firmy. Wraz z Olgą Koźlik, ekspertem ds. wyposażenia wnętrz z firmy Moll, podpowiadamy jak urządzić funkcjonalne domowe biuro.

Zobacz również: Walentynkowe kontrasty

Na tzw. „telepracę” decydują się najczęściej młode matki, przedstawiciele handlowi lub dziennikarze. Bez względu na formę zatrudnienia, wszyscy telepracownicy potrzebują komfortowego miejsca, w którym będą mogli w spokoju wykonywać swoje obowiązki. Zaletą domowego biura jest możliwość urządzenia go według własnego gustu i potrzeb. Pomoc fachowców nie będzie potrzebna.

Zadanie nr 1 – znajdź odpowiednie miejsce
Najlepiej jeśli na nasze biuro przeznaczymy pokój, z którego nikt inny nie korzysta. Dzięki temu miejsce to będzie kojarzone wyłącznie z pracą, gdzie bez problemu możemy przyjmować naszych potencjalnych klientów. Problem pojawia się wtedy, gdy w mieszkaniu nie ma możliwości zagospodarowania wolnego pomieszczenia. Wówczas, niezależnie w którym miejscu wygospodarujemy kąt do pracy, dobrze jeśli odgrodzimy go od reszty przestrzeni.

W takich przypadkach warto zainwestować w ścianki działowe – mówi Olga Koźlik, ekspert ds. wyposażenia wnętrz współpracująca z firmą Moll, producentem zestawów biurkowych – Są łatwe w montażu i mogą służyć dodatkowo jako regał na dokumenty lub przybory biurowe. Innym sposobem może być postawienie dekoracyjnego parawanu.

Zdecydowanie najgorszym miejscem na domowe biuro jest sypialnia. Widok dokumentów czy komputera tuż przed zaśnięciem lub bezpośrednio po przebudzeniu wywołuje niepotrzebny stres.

Zadanie nr 2 – wybierz odpowiednie meble biurowe

biurko

fot. biurko

Biurowe meble powinny być funkcjonalne i ergonomiczne, czyli dostosowane do naszych potrzeb. Przydadzą się regały na dokumenty i kontenery, służące do przechowywania podręcznych przedmiotów. Najlepsze są te mobilne (na kółkach), które sprawdzą się zwłaszcza w małych pomieszczeniach – zawsze będzie można je gdzieś wsunąć. Najważniejszym meblem w każdym miejscu pracy jest biurko. To przy nim spędzamy najwięcej czasu, dlatego tak ważne jest, żeby jego budowa nie przyczyniała się do nadwyrężania kręgosłupa. Sprawdzą się modele z systemem regulacji wysokości i kąta nachylenia blatu oraz możliwością montażu różnego typu nadstawek (np. na komputer lub drukarkę). Takie mechanizmy wpływają na poprawę komfortu pracy.

meble biurowe

fot. meble biurowe

Pamiętajmy aby wybierać biurka z matowym blatem – mówi Olga Koźlik z firmy Moll – Takie powierzchnie nie odbijają refleksów światła, dzięki czemu nie męczą naszego wzroku.
Równie ważny jest dobór krzesła. Najlepiej jeśli będzie ono miało regulowane zarówno oparcie, jak i siedzisko. Taki system zapewni optymalne podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa i pozwoli uniknąć negatywnych skutków długiego siedzenia w jednej pozycji – bólu pleców, szyi i karku.

Zadanie nr 3 – funkcjonalna aranżacja
Pamiętajmy, że dużo łatwiej pracuje się w zadbanym i uporządkowanym pomieszczeniu, gdzie wszystko jest na swoim miejscu. W zasięgu rąk ustawiamy najczęściej używane przedmioty – klawiaturę, telefon, przybory do pisania, etc. Dokumenty ułóżmy tematycznie w dużych segregatorach, które będą przechowywane np. na regale. Dzięki temu szybciej odnajdziemy to, co w danym momencie będzie nam potrzebne. Przyda się tablica korkowa, na której przyczepimy potrzebne numery telefonów, plan dnia lub zadania do wykonania. Nie zapominajmy o prawidłowym oświetleniu – naturalnym i sztucznym. Lampa biurkowa musi oświetlać całe pole optymalnego widzenia, czyli przestrzeń, którą obejmujemy wzrokiem. Dla praworęcznych zalecane jest ustawienie jej po lewej stronie, dla leworęcznych – po prawej. Wówczas nie zasłonimy swoim ciałem źródła światła. Z kolei okno, które stanowi główne źródło naturalnego światła, nie powinno wychodzić na ruchliwą ulicę – hałas będzie nas tylko rozpraszał.

Na koniec zadbajmy o dodatki. Dyplomy, zdjęcia najbliższych czy kwiat w doniczce – wszystkie te elementy oddziałują na nasze samopoczucie. Biuro, w którym czujemy się komfortowo, będzie nam się dobrze kojarzyło i co najważniejsze – pozytywnie wpłynie na naszą motywację do pracy.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)