Jak urządzić funkcjonalną i ergonomiczną kuchnię?

kuchnia

fot. kuchnia

Aranżację kuchni należy dobrze zaplanować, ponieważ jest to kosztowna inwestycja. Innowacyjne rozwiązania zapewnią efektywnie wykończenie i wyposażenie mebli, a prawidłowe rozmieszczenie urządzeń w pomieszczeniu ułatwi wykonywanie czynności podczas przyrządzania posiłków i utrzymanie porządku.

Zobacz również: Blaty kuchenne

Krok 1 – Oszacuj swoje potrzeby
W pierwszej kolejności należy określić nasze potrzeby i styl życia, jaki prowadzimy. Entuzjaści dobrze przyprawionych, smażonych dań powinni zlokalizować kuchnię w zamkniętym pomieszczeniu. Powierzchnie mebli powinny być gładkie i łatwo zmywalne, a pomieszczenie dobrze wentylowane.

Zupełnie inaczej będzie wyglądała kuchnia osób stołujących się w mieście, a jeszcze inaczej zwolenników przyrządzania wszystkich posiłków w domu. Niemniej jednak są to kluczowe preferencje do dalszego rozplanowania mebli i urządzeń w pomieszczeniu.

Krok 2 – Zaplanuj swoją kuchnię

kuchnia

fot. kuchnia

Aby dobrze zaplanować aranżację kuchni należy zacząć od dokładnego zmierzenia pomieszczenia. Przy rozmieszczaniu podstawowych urządzeń zachowaj tzw. ciąg technologiczny. Za idealny układ funkcjonalny, niezależnie od wielkości kuchni, uważa się trójkąt roboczy zgodny z procesem przygotowywania posiłków. Jego wierzchołki to trzy podstawowe sprzęty: lodówka, zlewozmywak i kuchenka (przygotowując posiłek najpierw sięgamy do lodówki po produkty, myjemy je, na blacie przygotowujemy, a następnie gotujemy). W szczegółowym planie kuchni taki trójkąt, przypomina bardziej rozbudowany wielokąt, ale zasada pozostaje niezmienna. Dla zachowania ergonomii, pomiędzy miejscami, przy których najczęściej pracujemy, powinny być stosunkowo małe i porównywalne odległości (nie większe niż 210-270 cm). Takie odległości są osiągalne tylko wtedy, gdy punkty nie są ustawione w jednej linii. Jednocześnie zadbajmy by odległości pomiędzy sprzętami nie były zbyt małe – musimy mieć zapewnioną przestrzeń do pracy, a także miejsce, gdzie można odłożyć i przechować produkty. Dlatego zdecydowanie polecany jest układ mebli w kształcie litery L lub U.

„W przypadku dużych kuchni należy unikać zbyt dużych odległości pomiędzy urządzeniami kuchennymi. By tego uniknąć, lepiej podzielić kuchnie na strefy – roboczą i jadalnię” – mówi Renata Jeziorowska, architekt w salonie MEGA MEBLE.

kuchnia

fot. kuchnia

A może wyspa kuchenna?
Wyspa kuchenna najlepiej sprawdza się w aranżacji dużej kuchni, bądź aneksu kuchennego otwartego na salon. Umożliwia ona jednoczesną pracę kilku osobom. Z tego względu wyspa kuchenna jest szczególnie polecana rodzinom wieloosobowym, ponieważ w przygotowaniu posiłku mogą uczestniczyć dzieci.

Krok 3 – Znajdź miejsce na wszystkie niezbędne produkty
Pojemne szafki

Wszystkie akcesoria kuchenne, urządzenia AGD, naczynia i produkty spożywcze powinny mieć swoje miejsce w szafkach, na blacie i w szufladach. W tym celu dobrze jest wykonać dokładny rysunek, na którym wpiszemy ołówkiem, co będziemy trzymać w poszczególnych szafkach. Nowoczesne rozwiązania wyposażenia mebli kuchennych, takie jak pojemne i w pełni wysuwane szafki cargo, szafki narożne, pojemniki i przegródki do szuflad, pozwolą efektywnie wykorzystać do przechowywania nawet trudno dostępne zakamarki.

Sprytne szuflady

meble

fot. meble

W aranżacji kuchni ważną rolę odgrywają szuflady. Są coraz większe, dłuższe (czasem ponad 1 m) i wytrzymują ładunek nawet do 80 kg. Wnętrze szuflady może być dzielone na stałe albo przy pomocy regulowanych przegródek, które ułatwią utrzymanie w nich porządku. Bogatą ofertę szuflad oraz niezliczonych możliwości przechowywania produktów oferuje marka Atrii, której meble można zamówić w salonie MEGA MEBLE.

Wysoka zabudowa
Wysoka zabudowa sprawdza się dużo lepiej jako przestrzeń magazynowa niż typowe rzędy górnych i dolnych szafek. W przypadku niewielkich kuchni, możemy pokusić się o zamontowanie rolet maskujących oferowanych przez markę Atrii, montowanych do szafek wiszących. Przed rozpoczęciem pracy na blacie podsuwamy je do góry i odsłaniamy blat. Po skończonej pracy zsuwamy je w dół i zakrywamy cały bałagan.

Krok 4 – Ruszamy na zakupy
Na zakupy wybieramy się z dokładnym rysunkiem w ręku. Na początek warto porównać oferty w Internecie. Ciekawe rozwiązania, dostępność, czas oczekiwania – każda dodatkowa informacja jest ważna. Po podjęciu wstępnej decyzji wybierzmy się do sklepu na rekonesans. Obejrzyjmy meble, zwróćmy uwagę na ich jakość i wykonanie.

Bo liczy się jakość
W kuchni liczy się jakość. Meble muszą być wykonane z materiałów wysokiej jakości które wytrzymają lata pracy. Ważną rolę odgrywają także okucia, a więc prowadnice szuflad, zawiasy drzwiczek, mechanizmy ułatwiające podnoszenie frontów w górnych szafkach. Wygodnym rozwiązaniem jest system samodomykania, dodatkowe oświetlenie wewnątrz dużych szaf czy opcja elektrycznego wspomagania. Bardzo dobrej jakości meble kuchenne, zarówno w stylu nowoczesnym, jak i klasycznym, oferuje marka Rad-Pol. Kuchnie są dostępne w salonie MEGA MEBLE.

Jeżeli jesteśmy pewni swojego wyboru, przedyskutowaliśmy wszelkie za i przeciw, dokonajmy zakupu!

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)