Jak urządzić idealne miejsce do nauki?

pokój dziecka

fot. pokój dziecka

Urządzenie pokoju dla ucznia nie należy do najłatwiejszych zadań. Wnętrze powinno być ładne i wygodne. Duże znaczenie ma także gust naszego dziecka, który należy wziąć pod uwagę podczas aranżacji. Jak dobrze urządzić miejsce do nauki, podpowiada producent mebli Pinio.

Przeczytaj również: Retro dekoracja w kuchni

Liczenie się z upodobaniami i preferencjami dziecka jest istotną sprawą przy urządzaniu pokoju dla dziecka. Nie mniej ważną niż funkcjonalność mebli, odpowiednie dobranie wysokości i wielkość sprzętów czy odpowiednio zainstalowane oświetlenie. Pinio zachęca do twórczego podejścia do urządzania uczniowskiego pokoju i do robienia tego wspólnie z dzieckiem. To powinien być nasz najpoważniejszy konsultant w sprawie kolorów i kształtów.

Zanim zaczniemy urządzanie pokoju dla dziecka, zastanówmy się co możemy kupić, a co pominąć na naszej liście zakupów. Oczywiście najważniejsze są biurko i krzesło, ewentualnie stół i krzesło.

pokój dziecka

fot. pokój dziecka

Pinio w kolekcjach dla uczniów stawia na neutralne barwy, tak by meble były jedynie dopełnieniem i niepotrzebnie nie rozpraszały dzieci. Z myślą o przedszkolakach, uczniach i młodzieży powstała kolekcja Lara, którą nagrodzono prestiżowym wyróżnieniem branży – Diamentem Meblarstwa. Nieco młodsze dzieci z pewnością polubią Tolo – wesołe wzory, stworzone z myślą o przedszkolakach i młodszych uczniach.

Meble, o których powinniśmy także pomyśleć to większe łóżko i szafa. Przyjrzyjmy się pustemu pokojowi i zastanówmy się jak je ustawić, tak by najważniejsza część pokoju, czyli miejsce do nauki, znalazły się w najwygodniejszym miejscu. Najlepsze miejsce do ustawienia biurka to ściany prostopadłe do tej, na której znajduje się okno. Prawa ściana jest nieco lepsza od lewej ze względu na stronę, z której na siedzącego przy biurku pada światło dzienne. Nie ma to jednak znaczenia w przypadku światła sztucznego. Pamiętajmy, że przez większość roku szkolnego i tak uczniowie odrabiają lekcje po zachodzie słońca.

Zróbmy to, pamiętając o następujących zasadach:
– dziecko o wzroście 98-112 cm – powinno mieć siedzisko na wysokości 26 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 46 cm
– dziecko o wzroście 121-127 cm – siedzisko na wysokości 30 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 52 cm
– dziecko o wzroście 127-142 cm – siedzisko na wysokości 34 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 58 cm
– dziecko o wzroście 142-157 cm – siedzisko na wysokości 38 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 64 cm
– dziecko o wzroście 157-172 cm – siedzisko na wysokości 42 cm od podłogi, blat stołu na wysokości 70 cm.

Lampka powinna oświetlać zeszyty i blat, a nie świecić na twarz pochylonego nad zadaniami małego naukowca. Stół lub biurko powinny być na tyle głębokie, by w przyszłości można było na nich postawić spory monitor komputera.
Po ustawieniu najważniejszych sprzętów zadbajmy o dodatkowe, ułatwiające uczniowi życie. Należy do nich: kosz na papiery, tablica korkowa do przypinania zdjęć, notatek, planu lekcji, skrzynia na różnego rodzaju skarby, dzięki której można łatwo i szybko zrobić porządek oraz pojemnik na przybory do pisania. Warto pomyśleć także o akcentach nadających pokojowi charakteru – nowoczesnych roletach, ramach z plakatami przedstawiającymi bohaterów ulubionych kreskówek lub filmów, narzucie na łóżko i kolorowej pościeli. Dodatki powinny być dobrze dobrane i estetyczne. Pamiętajmy, że dzięki nim można zupełnie zmienić charakter pokoju i spełnić dziecięce marzenia.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)