Jak urządzić mieszkanie w stylu angielskim

salon

fot. salon

Styl angielski nie każdemu przypadnie do gustu. Jest specyficzny, sielsko-swojski, ale zarazem dostojny i z „przepychem”. Mocno nawiązuje do klimatów XIX-wiecznej wsi. Gromadzi mnóstwo przedmiotów i ozdób, które lokuje w otoczeniu jasnych barw i kwiatów. Stwarza także ciepłą domową atmosferę, mile widzianą zwłaszcza podczas chłodnej jesieni.

Biało i pastelowo
Kolorem, który dominuje w aranżacji w stylu angielskim, jest ozdobiona pastelowymi dodatkami biel. Ściany są jasne, czasami dzielone borderami, innym razem pokryte tapetą z delikatnym wzorem. Bywa także, że ściany zdobione są pionowymi, pastelowymi paskami.

Tkaniny obecne we wnętrzach w stylu angielskim, przeważnie zdobione są kwiatowymi ornamentami. Zdarza się, że dopasowuje się do nich dodatki w kratę bądź pasy. Jeżeli kompozycja będzie dobrze zaaranżowana kolorystycznie, możemy się nie obawiać, że różnorodnością wzorów zgubimy harmonię.

Miękko, wygodnie i bogato
Warto by meble były wykonane z solidnego drewna. Sofy i fotele muszą być po prostu miękkie, dlatego niemal zawsze są tapicerowane. Charakterystyczne są dla nich wysokie oparcia i podnóżki. W związku z tym, że ma być miękko, wygodnie i bogato, niezbędna jest niezliczona ilość poduszek – w tej kwestii trudno przesadzić.

salon

fot. salon

Dodatki tworzą klimat
Angielskie wnętrza są dalekie od minimalizmu. Duże nagromadzenie ozdób, przedmiotów i dodatków, a także ciężkie i bogato zdobione zasłony z frędzlami z jednej strony ograniczają optycznie przestrzeń, a z drugiej stanowią o ciepłej atmosferze. Figurki, rzeźby, lampy, rodzinne pamiątki, zdjęcia i świece – to wszystko może sprawiać przytłaczające wrażenie, ale jednocześnie tworzy romantyczny i przytulny klimat.

Okna i drzwi
Okna w stylu angielskim często mają charakterystyczne szprosy. Bywają pośród nich takie, które są podnoszone w górę – zupełnie inaczej, niż „na kontynencie”. Białe będą się dobrze komponować z klasycznymi, białymi drzwiami – na przykład z kolekcji Villadora Delarte.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)