Jak urządzić mieszkanie w stylu japońskim?

salon

fot. salon

Japonia to dla większości Europejczyków kierunek nadal dość egzotyczny. Kraj kwitnącej wiśni kojarzymy z długą i barwną tradycją, ale także nowoczesnością. Z pewnością jest miejscem ciekawego skrzyżowania kultur Azji, w którym powstała oryginalna estetyka. Zainteresuje ona z jednej strony zwolenników Zen, a z drugiej młodych i dynamicznych, których pociąga japoński minimalizm.

Kraj Kwitnącej Wiśni jest światem pełnym sprzeczności. Cesarska Japonia to przede wszystkim głęboko zakorzeniona tradycja, religijność, poszanowanie autorytetów i surowość. Japonia na przestrzeni lat uległa bardzo dużej zmianie, jednak nigdy nie odeszła od swojej pierwotnej tradycji. Przykładem buntu wobec starej szkoły jest choćby popularna „manga” czy „anime”, które zainspirowały styl życia wielu młodych Japończyków. Ciemne kimona kontra kolorowe współczesne stroje – to obraz współczesnej ulicy w Japonii. Łącznikiem nadal pozostaje filozofia Zen, która jest uznawana i szanowana przez ludzi z każdego kręgu i pokolenia. Doskonale oddaje ona delikatność i harmonijność kultury japońskiej.

drzwi

fot. drzwi

salon

fot. salon

Atmosfera azylu i przestrzennej równowagi
Mieszkania Japończyków w szczególny sposób spełniają rolę azylu, miejsca wyciszenia. Ma to także swoje odzwierciedlenie w aranżacji wnętrz. Najważniejszym elementem w każdym pomieszczeniu jest przestrzeń. W myśl chińskiej z pochodzenia filozofii Feng Shui układ mebli, okien i drzwi powinien zapewniać najbardziej optymalny przepływ powietrza i energii. Japończycy wierzą, że ma to ogromny wpływ na całe życie człowieka, nie tylko jego funkcjonowanie w domu, ale i poza nim. Wolna przestrzeń w mieszkaniu jest ponadto częścią aranżacji. Meblując każde pomieszczenie, nie powinno zapominać się o tym niezwykle istotnym dla stylu japońskiego elemencie.

Meble powinny być możliwie proste w formie. Mieszkańcy Kaju Kwitnącej Wiśni słyną z oszczędności, dlatego zwracają szczególną uwagę na funkcjonalność przedmiotów. Zazwyczaj unikają zbędnych ozdób czy niepraktycznych dodatków. Charakterystycznymi dla stylu japońskiego meblami są między innymi łóżko na krótkich nóżkach z wygodnym japońskim materacem (futonem) czy siedziska podłogowe.

Atmosferę pomieszczenia dopełnia odpowiednio dobrana kolorystyka. Najbardziej charakterystyczne dla stylu japońskiego są barwy monochromatyczne. Wybór jest dowolny, może to być zarówno kolor pastelowy, jak i intensywnie zielony. Napotkać można także kontrastowe połączenie bieli i czerni albo czerwieni.

drzwi

fot. drzwi

Dodatki i dobór drzwi
Aranżacja w stylu japońskim nie musi opierać się na pamiątkach przywiezionych z podróży. W Polsce można już bez problemu zakupić oryginalne dodatki i ozdoby z Kraju Kwitnącej Wiśni. Ważne by nie przesadzić z ich ilością i zachować czystość przestrzeni, którą dopełnią oryginalne drzwi typu Fusuma, czyli drzwi rozsuwane i zdobione malowidłami, ruchome ścianki zrobione z drewnianej ramki wypełnionej japońskim papierem washi – shoji oraz tatami (maty do zakrywania podłogi, na których można również spać).

Niezwykle ważnym elementem architektury japońskiej są drzwi. Stworzyła ona kilka ich rodzajów. Przy aranżacji wnętrza warto pomyśleć o drzwiach przesuwnych. Systemy drzwi przesuwnych ALU, Alfa i Beta stworzyła Porta. Dla zwolenników tradycyjnych rozwiązań w japońskie wnętrze doskonale wkomponują się ascetyczne w formie drzwi z kolekcji Natura Favorite. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)