Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim?

Jeżeli marzysz o tym by Twoje mieszkanie było przestronne i funkcjonalne, urządzając je warto wybrać styl skandynawski. Przytulne i przestrzenne wnętrze nawiązujące do klimatu klimatycznie chłodnej, ale gościnnej i domowej atmosfery Północy, charakteryzuje się czystością formy i stonowanymi barwami – bielą, szarością i brązem. Akcentem mocno charakterystycznym dla architektury skandynawskiej jest oczywiście naturalne drewno.

Podłoga i umeblowanie
Podłoga w mieszkaniach urządzonych w stylu skandynawskim niemal przymusowo wykonana jest z drewna. Deski mogą pozostać w swoim naturalnym odcieniu, często stosuje się także ich bielenie bądź nawet malowanie farbą kryjącą na biało. Innym sposobem na końcową obróbkę drewnianej podłogi jest pokrycie jej matowym lakierem bądź olejem.

sypialnia

fot. sypialnia

Surowe w formie, za to niezwykle funkcjonalne, skandynawskie meble są najczęściej wykonane z jasnego drewna. Często maluje się je na kolor biały bądź szary. Klimat salonu skupia się wokół minimalistycznego kominka oraz jasnej kanapy ozdobnymi poduszkami. Z zasady liczba dodatków, sprzętów domowych oraz mebli ograniczona jest do minimum. W mieszkaniach urządzonych w tym stylu, salon najczęściej połączony jest z jadalnią, dzięki czemu uzyskujemy efekt dużej, przestronnej powierzchni.

Naturalne, stonowane kolory
Kolorystyka mieszkań w stylu właściwym dla Północnej Europy najwięcej czerpie z jasnych, naturalnych barw. Biel, szarości i beże dają efekt świeżości, optycznie powiększają pomieszczenia, a także sprawiają wrażenie, że są one jaśniejsze. Barwy te równoważone są przez ciemne grafitu czy brązu, najczęściej poprzez kontrastowe pomalowanie jednej ze ścian na kolor z tej palety. Cytatem ze skandynawskiej architektury, po który chętnie sięgamy od lat jest bielona cegła. W dużych pomieszczeniach jej efekt może być naprawdę wspaniały.

Dekoracje i oświetlenie
W północnym wnętrzu dodatki w postaci poduszek czy narzut wykonane są z naturalnych tkanin: lnu, wełny i bawełny. Często ręcznie haftowane w sposób niezastąpiony ocieplają wnętrza i tworzą domowy, przyjemny klimat. Świeczniki, ramki na zdjęcia czy wazony na kwiaty charakteryzują się przeważnie designerską formą oraz bogatą kolorystyką, która bazując na kontraście, ożywia wnętrze. Kraje skandynawskie cierpią na deficyt światła, dlatego chętnie pozostawiane są bez oprawy zasłon czy firanek. Dzięki temu do wnętrza dostaje się więcej naturalnego światła. Jeśli nie jesteśmy przyzwyczajeni do tak otwartego stylu życia albo mieszkamy w bliskim sąsiedztwie innych domów, postawmy na zasłony wykonane z lekkich, lnianych materiałów, które nie będą zatrzymywały promieni słonecznych.

sypialnia

fot. sypialnia

Oprawa oświetlenia sztucznego jest zwykle minimalistyczna w formie i oparta na rozwiązaniach metalowych lub szklanych oraz często papierowych abażurach, które przybierają najróżniejsze, choć zawsze proste kształty. Metal i szkło doskonale komponują się z drewnianymi meblami i naturalna, prostą w swojej formie podłogą.

salon

fot. salon

Okna i drzwi
W mieszkaniu, które tak wiele czerpie z drewna, drzwi i okna także powinny być z niego wykonane. W przypadku drzwi warto wybrać okleinę w kolorze bieli, beżu lub szarości, która idealnie skomponuje się z meblami oraz dodatkami znajdującymi się w mieszkaniu. Dobre jest także rozwiązanie kontrastowe w kolorze ciemnego drewna jak choćby z kolekcji Natura IMPRESS marki Porta.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)