Jak urządzić pokój dziecka?

Jak urządzić pokój dziecka, by był równocześnie miejscem nauki, snu i zabawy? Przede wszystkim należy pamiętać, że będzie to najczęściej zmieniające się wnętrze w domu. Warto zadbać o to, aby wraz z rozwojem pociechy oraz zmieniającymi się potrzebami i zainteresowaniami, pokój także „rósł” i zmieniał się.

pokój dziecka

fot. pokój dziecka

pokój dziecka

fot. pokój dziecka

Najważniejszym elementem dziecięcego pokoju są meble. Najbardziej podstawowym jest łóżeczko niemowlęce, przewijak, pościel niemowlęca, a także komoda, szafa, półki i pojemniki na zabawki.

Wielu producentów mebli do pokoju dziecka, daje możliwość zakupienia kolejnych mebli z tej samej kolekcji w miarę upływu czasu. Warto zadbać, aby były to klasyczne w formie meble, ponieważ te zdobione dziecięcymi motywami początkowo budzą zachwyt u dzieci, ale z czasem się nudzą. Nastrój w pokoju dziecka można zbudować przez odpowiedni dobór elementów dekoracyjnych, które łatwo zmieniać.

pokój dziecka

fot. pokój dziecka

pokój dziecka

fot. pokój dziecka

Równie istotny jest także odpowiedni dobór barw, ponieważ to one będą decydować, jak dziecko będzie czuć się w pomieszczeniu. Powinny kreować klimat spokoju i wyciszenia. Z kolei żywsze i pobudzające barwy można wprowadzić do pomieszczeń nieco starszych dzieci.

Nie można zapomnieć o odpowiednim oświetleniu, które powinno łączyć funkcjonalność z estetyką. Oczywiście podstawą jest światło górne, rozświetlające całe wnętrze. Z kolei oświetlenie boczne, szczególnie to zapalone wieczorem, pozwoli maluchom w spokoju zasnąć. Istotne jest także oświetlenie biurka w postaci lampki stojącej. Światło powinno padać z lewej strony dla pociech praworęcznych i z prawej dla leworęcznych.

pokój dziecka

fot. pokój dziecka

W przypadku starszych dzieci warto zadbać o przestrzeń do zabawy oraz miejsce na zabawki i książeczki. Dobrym rozwiązaniem na pewno okażą się liczne półki i regały, a także kufry, skrzynie i kosze z naturalnej wikliny. Są to rozwiązania pojemne i eleganckie, a co najważniejsze – po zamknięciu wieka bałagan znika z oczu.

Warto zadbać o odpowiednie dodatki do pokoju dziecka, które nadadzą pomieszczeniu charakteru. Do wyboru jest bardzo dużo akcesoriów, począwszy od zasłon, rolet, poprzez dywany, poduszki przez ramki i obrazki ścienne a skończywszy na zabawkach i maskotkach. Ciekawym rozwiązaniem są także ścienne dekoracje, takie jak naklejki czy fototapety. Dzięki nim możemy przyozdobić ściany pokoju ulubionymi bohaterami dziecięcych kreskówek.

pokój dziecka

fot. pokój dziecka

pokój dziecka

fot. pokój dziecka

Urządzając pokój dla dziecka, warto zadbać o najmniejsze szczegóły. Wtedy z pewnością zapewnimy naszym maluchom bezpieczną i funkcjonalną przestrzeń, w której z równie wielką ochotą będą się zarówno bawiły, jak i uczyły. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)