Jak urządzić pokój gier we własnym domu?

O ile do gry w PlayStation czy Xboxa przynajmniej teoretycznie wystarczy nam odpowiedni sprzęt multimedialny i kawałek wolnej przestrzeni na przykład w salonie, o tyle miłośnicy piłkarzyków, tenisa czy cymbergaja chcąc korzystać z ulubionych rozrywek nieco częściej, będą potrzebowali do tego celu specjalnie zaadaptowanego pomieszczenia. Osobom, które planują urządzić dla całej rodziny wspólny pokój rozrywki w domu, podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, aranżując pokój gier, aby korzystanie z niego dostarczyło wszystkim użytkownikom mnóstwo frajdy.

Kreatywny pokój zabaw dla całej rodziny

Osobny pokój gier, w którym można realizować hobby i fantastycznie spędzać czas wolny w towarzystwie rodziny i znajomych to marzenie wielu osób. Coraz częściej zresztą właściciele domów jednorodzinnych mogą sobie na taki luksus pozwolić. Choć pokój zabaw nie należy z reguły do najpilniejszych potrzeb i, jako że nie jest najistotniejszym pomieszczeniem w domu,  urządzony zostaje często na przykład w piwnicy, warto dobrze przemyśleć jego aranżację. Pozwoli nam to komfortowo użytkować zgromadzone tam sprzęty oraz w pełni wykorzystać możliwości, które nam dają.

Jak urządzić pokój gier dla całej rodziny?

fot. Jak urządzić pokój gier dla całej rodziny?

Jak duży powinien być pokój gier?

To, jak wiele przestrzeni będziemy potrzebować, aby wygodnie grać oraz swobodnie przemieszczać się wokół wszystkich sprzętów, zależy przede wszystkim od tego, w co planujemy się bawić i jak wiele osób chcemy zaprosić do wspólnej rozrywki. Zanim więc zaczniemy projektować pokój gier, warto nieco dokładniej przemyśleć jego przeznaczenie i zwymiarować go, aby właściwie oszacować, jakie mamy możliwości.

Warto wiedzieć, że przykładowo dla stołu bilardowego o wymiarze pola gry 127×254 cm, przy którym zaleca się grę kijami o długości 145 cm, pomieszczenie powinno mieć minimalną wielkość około 4,5×5,5 m. Na rynku znajdziemy jednak również bez problemu stoły nieco mniejsze na przykład z polem do gry wielkości 100 x 201 cm i całkowitym rozmiarze zewnętrznym 135 x 236 cm, a nawet wersje miniaturowe do użytku domowego.

Co najmniej równie dużej przestrzeni wymaga gra w tenisa. Sam stół ma długość 274 cm i szerokość 152 cm. Pokój przeznaczony do tego celu powinien więc mieć minimum 3 m szerokości i 6 m długości.

Nieco łatwiej będzie nam wygospodarować kącik na przykład do zabawy w piłkarzyki. W tym przypadku wymiary przeciętnego stołu do gry to około 105×70 cm. Musimy jednak pamiętać o tym, aby doliczyć wystarczająco dużo miejsca dla dwóch graczy znajdujących się od strony jego dłuższych boków tak, aby mogli oni w pełni swobodnie się poruszać. Powinniśmy więc zarezerwować celu obszar o minimalnych wymiarach 2 ×1,5 m.

Niewiele więcej miejsca trzeba przeznaczyć na stół do gry w cymbergaja, który mierzy średnio od 107×163 cm do 131x230cm. Wielkość pomieszczenia do wygodnej gry powinna więc wynosić od 115×300 do 135×385 cm, w zależności od wielkości zakupionego sprzętu.

Przeczytaj również: Lekko, świeżo, w dobrym stylu

Bezpieczny i komfortowy pokój gier – o czym jeszcze musimy pamiętać?

Wystarczająca ilość wolnej przestrzeni to jednak nie wszystko. Choć wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, profesjonalny sprzęt do gier stołowych może ważyć naprawdę sporo, choć oczywiście waga sprzętów tego typu różni się znacznie choćby ze względu na ich rozmiar, sposób wykonania czy przeznaczenie. Tak więc kolejny aspekt, który musimy wziąć pod uwagę, projektując pokój rozrywki w domu, to odpowiednia wytrzymałość stropu oraz posadzki, na której będzie stał zestaw do gry.

Dla przykładu pełnowymiarowy stół do cymbergaja może ważyć od 150 do 250 kg, do tenisa około 75 kg, a ten do gry w bilard od 30 do nawet 1100 kg. Zdecydowanie najlżejszy z nich jest zestaw do gry w piłkarzyki, którego waga w standardowej wersji wynosi zwykle mniej więcej 30 kg.

Pokój zabaw - tenis stołowy

fot. Pokój zabaw – tenis stołowy

Wiele osób, nie mając innej opcji do wyboru, decyduje się urządzić pokój gier w piwnicy, na niezamieszkanym strychu bądź w pobliżu kotłowni. Jednak chcąc zaadaptować do tego celu pomieszczenie niemieszkalne, musimy często  wziąć pod uwagę konieczność dokonania drobnego remontu, nawet jeśli nie planujemy spędzać w tym miejscu całych dni.

Choć przebywając w profesjonalnych salonach gier i pubach z reguły nie zwracamy na to uwagi, odbijanie bili czy piłeczek nierzadko wiąże się ze sporym hałasem. Z myślą o pozostałych domownikach, którym mogłoby to przeszkadzać, warto zadbać o właściwą izolację akustyczną  pomieszczenia, tym bardziej, jeśli planujemy wieczorne rozgrywki w gronie znajomych i przyjaciół. Duże znaczenie dla komfortu samych graczy ma również właściwe ocieplenie pomieszczenia oraz jego wentylacja, szczególnie jeśli wcześniej pełniło ono funkcję na przykład magazynku.

Pokój gier, w którym chce się przebywać

Choć wielu osobom domowy kącik z grami kojarzy się z zaniedbaną starą piwnicą lub stryszkiem, naprawdę warto zadbać o przyjazny wystrój tego miejsca. Tym bardziej, jeśli chcemy zapraszać do wspólnej rozgrywki naszych gości. Duże znaczenie ma odpowiednie oświetlenie, znacznie wpływające na komfort gry, oraz wyposażenie wnętrza w sprzęt grający, który znacznie umili nam spędzany wspólnie czas.

Właściwy nastrój pomogą nam zbudować także ciekawe dodatki. Dobrym pomysłem może okazać się na przykład wykorzystanie tematycznej fototapety, która powiększy pokój optycznie. Na rynku znajdziemy obecnie najróżniejsze gadżety  doskonale podkreślające klimat urządzanego pomieszczenia. Wśród nich wymienić można piłkarskie dekoracje, meble i dywaniki w kolorze murawy czy też na przykład wygodne pufy w kształcie piłki. Nawet niewielki pokój rozrywki w domu może prezentować się naprawdę świetnie, wystarczy odrobina naszej inwencji i kreatywności.

Stół do bilarda - pokój rozrywki w domu

fot. Stół do bilarda – pokój rozrywki w domu

Nawet gdy nie mamy dość miejsca do tego, aby zaaranżować  pokój zabaw z prawdziwego zdarzenia jako, prawdziwi miłośnicy gier stołowych z pewnością znajdziemy rozwiązanie tej sytuacji. W sklepach internetowych bez trudu kupimy choćby miniaturki zestawów do gier które zdołamy umieścić w wolnym kącie mieszkania. Być może rozgrywki z ich wykorzystaniem nie będą tak spektakularne, jak wtedy gdybyśmy mieli dostęp do profesjonalnego sprzętu, ale z pewnością dostarczą prawdziwym pasjonatom wielu emocji.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)