Jak urządzić pokój rozrywki?

stoły

fot. stoły

Formy odpoczynku mogą być różne. Jedni lubią pracę w ogrodzie, zajęcia sportowe i relaks na świeżym powietrzu, a jeszcze inni gry. O ile dla gier multimedialnych nie potrzeba wydzielać stałego miejsca, tak rzutki, piłkarzyki, stół do cymbergaja czy stół do tenisa powinny znaleźć się w osobnym pomieszczeniu. Jak powinien wyglądać i gdzie urządzić rodzinny pokój rozrywki?

Osobne pomieszczenie, w którym można realizować hobby, uprawiać sport i doskonale bawić się w wolnym czasie to marzenie wielu osób. Na taki luksus coraz częściej pozwalają sobie mieszkańcy domów jednorodzinnych. Pokój rozrywkowy powstaje wówczas w piwnicy, w sąsiedztwie pralni lub kotłowni.

piwnica

fot. piwnica

Pomieszczenie, w którym miałby stanąć pełnowymiarowy stół do gry musi mieć odpowiednią wielkość. Dla stołu bilardowego o wymiarze pola gry 127×254 cm, przy którym zaleca się grę kijami o długości 145 cm, pomieszczenie powinno mieć minimalną wielkość 417×544 cm. Podobny wymiar powinno mieć pomieszczenie do gry w tenisa stołowego. Sam stół ma długość 274 cm i szerokość 152 cm. Pokój do wygodnej gry powinien więc mieć wymiary minimalne 300×600 cm.

Z kolei przeciętny stół do gry w piłkarzyki ma wielkość 105×70 cm. Do tego należy doliczyć odpowiednią ilość miejsca dla dwóch graczy od strony jego dłuższych boków. Wygodna przestrzeń do gry w piłkarzyki wynosi więc ok. 180×150 cm.

Niewiele więcej miejsca trzeba przeznaczyć na stół do gry w cymbergaja, który mierzy średnio od 107×163 cm do 131x230cm, stąd minimalna wielkość pomieszczenia do wygodnej gry powinna mieć od 115×300 cm do 135×385 cm.

piwnica

fot. piwnica

Ważnym aspektem jest również wytrzymałość stropu lub posadzki, na której będzie stał stół do gry. Stół do cymbergaja może ważyć od 149 do 250 kg, stół do gry w bilard od 30 do 1100 kg (w zależności od przeznaczenia i wielkości), stół do gry w tenisa ok. 75kg, a stół do gry w piłkarzyki ok 30 kg.

Z myślą o pozostałych domownikach, którym mógłby przeszkadzać hałas, pokój gier należy dobrze wyciszyć. Komfort zabawy zwiększy również dobra izolacyjność cieplna, odpowiednie oświetlenie i sprawna wentylacja. Dotyczy to w szczególności pomieszczeń piwnicznych, które nie są przeznaczone na stały pobyt ludzi.

Wisienką na trocie w aranżacji pokoju rozrywki jest jego dekoracja. Aby optycznie powiększyć pomieszczenie, można użyć tematycznej fototapety i odpowiedniej kolorystyki. Klubowy klimat do gry w bilard z pewnością nadadzą pikowane siedziska obite skórą lub zamszem i profesjonalne oświetlenie. Czas spędzony na grach i zabawie umili dobre towarzystwo oraz ulubiona muzyka. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)