Jak usunąć wilgoć na poddaszu?

W jakim celu stosuje się folie paroizolacyjne

fot. W jakim celu stosuje się folie paroizolacyjne

W Polsce domy z poddaszem użytkowym są bardzo popularnym typem zabudowy. Na wysokim poddaszu aranżuje się przeważnie sypialnie oraz łazienki. To miejsce intymne przeznaczone do wyłącznego użytku domowników. Bywa, że pomieszczenia na poddaszu przegrzewają się latem a szybko wychładzają zimą i gromadzi się w nich para wodna. Jak usunąć wilgoć na poddaszu i prawidłowo je zaizolować?

Obecność nadmiernej wilgoci w domu nie musi jednoznacznie wskazywać na błędy budowlane. Na jesień i wiosnę ze względu na dużą ilość opadów zwyczajnie jest jej więcej w powietrzu. O tym, że wilgoć na strychu i poddaszu gromadzi się w nadmiarze bez względu na warunki atmosferyczne, może świadczyć zachowanie płyt gipsowych stosowanych najczęściej jako materiał wykończeniowy ścian.

Poddasze

fot. Poddasze

Gips znakomicie absorbuje nadmiar wilgoci z otoczenia. Kiedy wchłonie jej zbyt wiele, żółknie a następnie pleśnieje od strony konstrukcji, do której został przykręcony.
Aby temu zapobiec, należy zastosować dobrą paroizolację lub regulatory pary. Paroizolacja powinna być przytwierdzona od wewnętrznej strony więźby, a od strony zewnętrznej powinna znaleźć się membrana wstępnego krycia lub ekrany dachowe.
Taka izolacja dachu pozwala na wydostawanie się nadmiaru wilgoci z całej powierzchni dachu od środka pomieszczenia na zewnątrz.
Regulatory pary natomiast umożliwiają jej przepływ w obu kierunkach. Jednak żeby prawidłowo spełniały swoją funkcję, należy je stosować wraz z membranami lub ekranami dachowymi. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)