Jak uzyskać dopłatę NFOŚiGW na budowę domu energooszczędnego?

dom energooszczędny

fot. dom energooszczędny

Budowa domu energooszczędnego, zgodnego ze standardami narzuconymi przez NFOŚiGW, jest znacznie trudniejsza niż realizacja tradycyjnej inwestycji. Od kiedy Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił uruchomienie programu dopłat do kredytów na budowę domów energooszczędnych, coraz więcej polskich inwestorów zaczęło interesować się tego typu standardami. Niewielu jednak ma świadomość z jakimi trudnościami przyjdzie im zmierzyć się podczas ubiegania się o dotację.

Nadrzędnym celem programu dopłat do domów energooszczędnych NFOŚiGW jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla. Taka inwestycja musi charakteryzować się znacznie niższym zużyciem energii niż dom zbudowany w tradycyjnej technologii. Pojęcia NF40 i NF15, które powstały na potrzeby programu, określają różne progi energooszczędności. Standard NF40 oznacza, że na wentylację oraz ogrzewanie budynek nie może zużywać więcej energii niż 40 kWh/m rocznie. Natomiast zgodnie ze standardem NF15 nie może to być więcej niż 15 kWh/m w tej samej skali czasu.

Realizacja inwestycji, która będzie spełniała te kryteria wymaga większych nakładów finansowych. Natomiast korzyści, które płyną dla środowiska i mieszkańców takiego domu oraz niskie koszty jego eksploatacji szybko zwrócą poniesioną cenę. Aby zachęcić inwestorów do budowania domów energooszczędnych Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił programu dopłat do kredytów przeznaczonych na ten cel. Maksymalne jednorazowe i bezzwrotne dofinansowanie w wysokości może wynieść nawet 50 tys. zł dla budynku pasywnego (NF15) lub 30 tys. zł dla budynku energooszczędnego (NF40). W prawdzie taka dopłata nie pokryje w pełni podwyższonych kosztów budowy, ale na pewno będzie sporym zastrzykiem finansowym dla inwestorów i bodźcem, który może nakłonić ich do inwestycji o wyższych standardach. Jakie parametry powinien uwzględniać projekt budynku aby kwalifikował się do dotacji?

Odpowiedni projekt
Główną rolę w drodze wniosku o dotacje od NFOŚiGW odgrywa projekt. Jednak nie każdy projekt energooszczędny, pozwoli wznieść dom zużywający nie więcej niż 40 kWh/m na rok, i będzie spełniał normy narzucone przez NFOŚiGW. Program wymaga również zrealizowania odpowiednich warunków technicznych. Dom o takim standardzie będzie musiał charakteryzować się wysoką sprawnością i efektywnością układów wentylacji mechanicznej, ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Ponadto bryła budynku musi być szczelna i zapobiegać powstawaniu mostków cieplnych. To właśnie projekt będzie analizowany pod kątem zgodności z wytycznymi NFOŚiGW.

Jak mówi Irena Holmstedt, prezes firmy Fincomfort specjalizującej się w projektowaniu i budowie fińskich domów energooszczędnych z europejskimi certyfikatami energooszczędności klasy A, potrzeba sporo doświadczenia, żeby zaprojektować dom spełniający wszystkie wymagania NFOŚiGW i oczekiwania inwestora. – Program NFOŚiGW stawia przed architektami duże wyzwanie, które oczywiście można zrealizować. Jednak umiejętność projektowania domu o odpowiednich parametrach to nie wszystko. Projekt domu energooszczędnego jest jak łamigłówka – trzeba w nim spełnić wiele zasad, np. zachowywać odpowiednią kubaturę i kształt bryły budynku, rozrysować odpowiedni układ pomieszczeń, planować usytuowanie okien względem stron świata, unikać mostków cieplnych itd. To wszystko oczywiście wpływa na wygląd budynku (jest on zazwyczaj dość prosty), co do którego inwestorzy często mają sprecyzowane oczekiwania, bo przecież chcą mieszkać w domu, który jest nie tylko tani w utrzymaniu i ekologiczny, ale też ładny, wygodny i spełniający wszystkie ich potrzeby. Dlatego projekt domu tego typu powinien też przewidywać oryginalne rozwiązania.
Projekt domu energooszczędnego zgodny z wytycznymi NFOŚiGW jest puntem wyjścia i fundamentem dla całej inwestycji. Jeśli będzie dokładny i szczegółowy, krok po kroku poprowadzi wykonawców od początku do końca realizacji.

Kompetentny wykonawca
Kolejnym krokiem jest nalezienie wykwalifikowanego wykonawcy, który podejmie się wybudowania domu z uwzględnieniem norm i wytycznych NFOŚiGW. To bardzo ważne, ponieważ ostatecznie dopłata zostanie przyznana dopiero po zakończeniu inwestycji i weryfikacji ocieplonego budynku, na którym zostanie przeprowadzony test szczelności. Do budowy należy użyć odpowiednich, uwzględnionych w projekcie materiałów, urządzeń i konstrukcji. To jednak nie wszystko. Liczy się również odpowiednie ich wykorzystanie i montaż. Nawet jeśli dom będzie wyposażony w okna najwyższej jakości, ale będą one nieprawidłowo zamontowane, nie osiągnie on wówczas odpowiedniego progu energooszczędności. Warstwy izolacji w domu o standardzie NF40 wykonuje się nieco inaczej niż w domach tradycyjnych. Wykonawcy więc powinni być bardzo dobrymi i rzetelnymi fachowcami. Inwestor sam musi sobie odpowiedzieć na pytanie, czy chce zaufać komuś z małym doświadczeniem, czy firmie, która funkcjonuje na rynku w tym sektorze budownictwa już od wielu lat.

Irena Holmstedt z firmy Fincomfort radzi, że najbezpieczniej realizację całego projektu zlecić jednemu wykonawcy. – Jeśli inwestor chce mieć pewność, że jego dom dostanie dopłatę, powinien zlecić budowę, od fundamentu aż po stan deweloperski, jednej ekipie. Brak pośredników daje gwarancję spokoju, ponieważ tylko jedna firma jest wówczas odpowiedzialna za doprowadzenie realizacji do stanu zakładanego w projekcie i do uzyskanie dopłaty.

Decydując się na budowę domu z dopłatą, należy mieć świadomość, że nie jest to zadanie łatwe i nie każdy projekt oraz wykonawca się do tego nadaje. Nie jest to inwestycja dla osób, które chcą dostać dofinansowanie, ale też wybierają najtańsze i najprostsze z możliwych rozwiązań. Program NFOŚiGW jest odpowiedni dla inwestorów, którzy są nastawieni na wysoką jakość materiałów i najlepsze metody budowy, a przez to także są gotowi ponieść wyższe koszty. Trudy te jednak na pewno się opłacą i zaowocują nie tylko dotacją, ale przede wszystkim domem, którego użytkowanie będzie tanie i przyjemne. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)