Jak wybrać drzwi zewnętrzne wejściowe?

Drzwi wejściowe do domu mają duży wpływ na standard mieszkania. Od ich wyboru zależy komfort, bezpieczeństwo, funkcjonalność, jak również estetyka. Producenci oferują zróżnicowane pod kątem wykonania i parametrów drzwi zewnętrzne, jakie wybrać można do swojego domu. Nie każde rozwiązanie sprawdzi się we wszystkich przypadkach, toteż odpowiedź na pytanie, jakie drzwi zewnętrzne kupić, nie jest wcale oczywista. Na pewno musisz jednak wziąć pod uwagę kilka podstawowych kwestii, które znacznie ułatwią ci to zadanie.

Z czego mogą być wykonane drzwi zewnętrzne?

Zewnętrzne drzwi mogą być wykonane z różnego rodzaju materiałów, od których będą uzależnione poszczególne parametry. Wciąż najbardziej popularnym rozwiązaniem jest drewno – sosnowe i świerkowe, a także mahoniowe i dębowe. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo drzwi zewnętrzne drewniane często łączone są z blachą stalową, która ma wzmocnić konstrukcję i zapobiegać włamaniom. Tego rodzaju drzwi są bardzo estetyczne, a także zapewniają wysoką izolacyjność cieplną i akustyczną. Niestety, kupując je, musisz liczyć się także z koniecznością stałej konserwacji. Nawet regularne dbanie o drzwi nie pozwoli jednak całkowicie zapobiec ich niszczeniu pod wpływem czynników atmosferycznych.

Jak wybrać drzwi zewnętrzne?

Alternatywą mogą okazać się drzwi wejściowe PCV, które wykonywane są z profili wzmacnianych rdzeniem z blachy stalowej. Wewnątrz wypełniane są dodatkowo pianką poliuretanową. Dzięki takiej produkcji drzwi są tanie, a jednocześnie lekkie i wytrzymałe. Z łatwością je zamontujesz i bez problemu utrzymasz w czystości, zagwarantują ci one także dobrą izolację cieplną oraz akustyczną. W przypadku ich uszkodzenia nie będziesz miał jednak możliwości naprawy – konieczna okaże się wymiana.

Ostatnim rozwiązaniem są drzwi wejściowe aluminiowe, które wykonywane są z wielokomorowych profili. Mogą być ocieplane pianką poliuretanową, styropianem, wełną mineralną lub poliamidem. Tego rodzaju drzwi również zapewnią dobrą izolację, będą także odporne na warunki pogodowe. Do ich wad z pewnością należy natomiast zaliczyć wątpliwą estetykę, pasującą głównie do nowoczesnych brył.

Inne istotne parametry przy wyborze drzwi zewnętrznych

Materiał to jednak dopiero pierwsza kwestia, na którą powinieneś zwrócić uwagę zastanawiając się, jak wybrać drzwi zewnętrzne. Jeśli zależy ci na jak najmniejszych stratach termicznych, możesz zainwestować w drzwi zewnętrzne ocieplane, które są nieco grubsze i posiadają dodatkową warstwę izolacyjną.

Drzwi zewnętrzne do mieszkania

Istotne powinno być dla ciebie także bezpieczeństwo. Dużą rolę odegra w tym wypadku solidność wykonania, ale najważniejszą wskazówką będzie dla ciebie klasa zakupionego modelu zgodna z europejską normą PN-EN. Drzwi opierające się sile fizycznej można zakwalifikować do klasy pierwszej. Jeśli nie są także podatne na użycie prostych narzędzi, można już mówić o klasie drugiej. Standardowe drzwi antywłamaniowe należą natomiast do klasy trzeciej i czwartej.

Uwagę zwróć także na wymiary. Najważniejszym parametrem jest szerokość drzwi wejściowych do domu. To od niej będzie zależeć komfort ich użytkowania. Przyjmuje się, że szerokość ta powinna być nie mniejsza niż 90 centymetrów, natomiast wysokość musi wynosić minimalnie 200 centymetrów. Za komfort odpowiadać będzie także sposób otwierania drzwi.

W tym momencie musisz więc sobie odpowiedzieć na pytanie: co będzie lepsze – drzwi wejściowe lewe, czy też drzwi wejściowe prawe. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Drzwi otwierane na zewnątrz zapewnią ci więcej miejsca na korytarzu, a także zagwarantują lepszą izolację. Drzwi otwierane wewnątrz budynku będą za to bardziej estetyczne, jednak w przypadku opadów istnieje znacznie większe prawdopodobieństwo, że śnieg czy deszcz dostanie się do środka.

Na koniec warto się jeszcze zastanowić, czy nie skorzystać z jednej z wielu ofert na drzwi wejściowe używane. Tutaj również nie ma jednoznacznej odpowiedzi – na pewno jest to rozwiązanie pozwalające często nabyć produkt dobrej jakości w znacznie bardziej atrakcyjnej cenie. Nie ma co ukrywać, że zakup drzwi zewnętrznych jest kosztowną inwestycją, warto jednak pamiętać, że to wydatek na długie lata. Drzwi wejściowe nowe zapewnią ci gwarancję na kilkadziesiąt miesięcy, ale przede wszystkim sięgając po produkt wprost od producenta, masz większą pewność, że posłuży ci on przez długie lata.

Jakie drzwi zewnętrzne?

Jakie drzwi wejściowe wybrać – podsumowanie

Choć w przypadku drzwi zewnętrznych wygląd schodzi na dalszy plan, nie oznacza to, że masz zupełnie o nim zapomnieć. W pierwszej kolejności zastanów się jednak, jakie są twoje priorytety. Jeśli chcesz czuć się bezpiecznie, zainwestuj w drzwi antywłamaniowe, jeśli natomiast masz energooszczędny dom, koniecznie zadbaj o właściwą izolację cieplną. Na podstawie swoich priorytetów wybierz odpowiedni materiał, z którego wykonane są drzwi, zastanów się nad dodatkowymi udogodnieniami i dopiero wtedy zacznij przeglądać modele spełniające te wymagania pod kątem wyglądu.

Drzwi powinny być przede wszystkim funkcjonalne, jednak stanowią także wizytówkę domu, toteż kluczowe jest dopasowanie ich do charakteru budynku. Dostosuj ich wygląd do elewacji i ścian wewnętrznych albo dopasuj stylistykę do pokrycia dachowego. W klasycznych bryłach świetnie będą prezentować się modele drewniane czy imitujące drewno, przy nowoczesnym budownictwie możesz natomiast dać się ponieść wyobraźni i postawić na surowe modele albo wręcz przeciwnie – sięgnąć po te najbardziej oryginalne.

Jeśli szukasz drzwi zewnętrznych do swojego mieszkania koniecznie sprawdź ofertę sklepu Castorama: https://www.castorama.pl/produkty/budowa/drzwi-zewnetrzne-okna-i-bramy-garazowe/drzwi-zewnetrzne.html

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)