Jak wybrać grzejnik do łazienki

ogrzewanie

fot. ogrzewanie

Wybierając odpowiedni grzejnik do łazienki należy pamiętać, aby nie kierować się jedynie jego kształtem czy kolorem, ale także przede wszystkim funkcjonalnością najlepszą dla naszej łazienki.

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym najbardziej odczuwamy zimno, np. po wyjściu z gorącej kąpieli. Wybierając urządzenie grzewcze do łazienki pamiętajmy, że temperatura powietrza powinna być w niej wyższa niż w innych pomieszczeniach i wynosić ok. 25°C. Powinniśmy zatem zadbać o to, by zawsze panował w niej komfort gwarantujący, że wyjście z kąpieli lub spod prysznica nie będzie przykrym doświadczeniem. Dobry grzejnik powinien dawać ciepło, być ozdobą łazienki i służyć nam przez długie lata. Jeżeli wyposażymy go w dodatkowe akcesoria może stać się wielofunkcyjnym sprzętem domowym – suszarką na ręczniki, wygodną półeczką, a także dzięki zainstalowaniu dodatkowej grzałki elektrycznej, dogrzać nas poza sezonem grzewczym.

ogrzewanie

fot. ogrzewanie

Ciepło z dwóch źródeł
Duże łazienki, często z oknami lub umiejscowione w narożu budynku to pomieszczenia o wysokim zapotrzebowaniu na ciepło. „W dużych i zimnych łazienkach zastosowanie wyłącznie grzejnika zamontowanego na ścianie może okazać się niewystarczające. W takim przypadku najlepiej zastosować połączenie ogrzewania podłogowego z wydajnym grzejnikiem łazienkowym. Aby usprawnić ich współpracę warto zastosować nowoczesny zestaw zaworów np. Purmo TempCo VT, który zapewnia sterowanie mocą grzejnika i podłogówki za pomocą jednej głowicy termostatycznej” – radzi Robert Skomorowski z Purmo. – „Nie powoduje on przegrzewania podłogi, dzięki ograniczeniu maksymalnej temperatury zasilania do 55°C. Jednocześnie umożliwia dalszą pracę grzejnika – niezależnie od podłogówki – przy wyższej temperaturze wody zasilającej”.

Zestaw – grzejnik łazienkowy i ogrzewanie podłogowe to optymalny układ grzewczy dla łazienki. Ładny i funkcjonalny grzejnik szybko dostarcza ciepło oraz podgrzewa i suszy ręczniki. Natomiast ogrzewanie podłogowe zapewnia przyjemne odczuwane ciepło, a także pomaga utrzymać stałą, komfortową temperaturę nawet w większych wnętrzach. Ogrzewanie podłogowe to znakomite rozwiązanie także dla mniejszych łazienek. Dzięki niemu nie grożą nam zmarznięte stopy, mokra podłoga czy wiecznie zawilgocone dywaniki.

Funkcjonalnie i wygodnie
Obecnie, w wielu projektowanych mieszkaniach, kosztem łazienek powiększa się przestrzeń pokojów dziennych. Łazienki i sypialnie stają się coraz mniejsze i bardziej kompaktowe. Nie oznacza to jednak wcale, że musimy rezygnować z komfortu i wygody. Urządzając małe powierzchnie trzeba pamiętać, aby zadbać o spójność wystroju oraz ograniczenie liczby sprzętów i mebli, poprzez wybór tych najbardziej funkcjonalnych. Dobór odpowiedniego grzejnika łazienkowego pozwoli nam uzyskać dodatkową przestrzeń na suszenie ręczników i ubrań przez cały rok oraz uatrakcyjnić wystrój łazienki.

„Idealnym urządzeniem do małych łazienek jest model Muna marki Purmo. Grzejnik ten charakteryzuje się szerokimi, płaskimi kolektorami, dzięki czemu wygląda oryginalnie i nowocześnie. Jest bardzo praktyczny – charakterystyczna forma kolektorów ułatwia wieszanie ręczników. Ogromną zaletą, szczególnie dla łazienek z oknem, jest dostępność grzejnika Purmo Muna w wielkościach pozwalających na montaż nawet pod niskim parapetem – najmniejszy rozmiar o wysokości 53 cm i długości 80 cm zmieści się niemal wszędzie” – radzi Robert Skomorowski.

Mały wymiar, duża moc

ogrzewanie

fot. ogrzewanie

Najciężej jest dobrać odpowiednie urządzenie do niewielkiej, ale zimnej przestrzeni. Czasem powierzchnia łazienki jest niewielka, ale ze względu na swoje położenie lub obecność okna, trudno jest w niej utrzymać ciepło. Wówczas idealnym rozwiązaniem jest niewielki, ale wydajny grzejnik, taki jak np. Purmo Apia. „Wysoka moc grzewcza przy zachowaniu kompaktowych wymiarów, to główna cecha tego modelu. Zazwyczaj w grzejnikach łazienkowych kolektory ustawione są w jednej linii. Natomiast Purmo Apia został wyposażony w podwójne kolektory, ustawione symetrycznie po dwóch stronach pionowej osi grzejnika. Dzięki temu urządzenie zapewnia niemal dwukrotnie wyższą moc grzewczą” – mówi ekspert marki Purmo. Dodatkowo drabinkowa konstrukcja Purmo Apia pozwala na wygodne zawieszanie ręczników.

Siła tkwi w szczegółach
Grzejnik łazienkowy powinien przede wszystkim dawać nam ciepło i zapewnić komfort termiczny podczas codziennych kąpieli. Jeżeli jednak wyposażymy go w dodatkowe akcesoria, może stać się nowoczesnym i wielofunkcyjnym domowym sprzętem. „Powinniśmy zatem szukać rozwiązań, które można uzupełniać o szeroki zakres akcesoriów. Wszystkie modele grzejników łazienkowych marki Purmo można uzupełnić o funkcjonalne dodatki. Najbardziej przydatne są uchwyty i wieszaki pozwalające na wygodne suszenie ręczników czy przemoczonych ubrań. W niewielkich łazienkach idealnie sprawdzają się także estetyczne szklane półeczki, które dostarczają dodatkowego miejsca do przechowywania łazienkowych drobiazgów” – radzi Robert Skomorowski.

Dodatkowo w każdej łazience, niezależnie od jej rozmiaru, warto zamontować ułatwiające życie urządzenie, jakim jest elektryczna grzałka. Pozwoli nam ona korzystać z ciepłych kolektorów przez cały rok, niezależnie od sezonu grzewczego. W naszym klimacie często zdarzają się chłodne wiosny i lata – posiadając grzałkę elektryczną nie będziemy skazani na nieprzyjemny chłód w łazience. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)