Jak wybrać lampę stojącą?

oświetlenie

fot. oświetlenie

Lampa stojąca to element wystroju, który pozwalana niebywałą swobodę aranżacyjną. Wciąż się nią zachwycamy, bo jest zarówno praktyczna, jak i dekoracyjna. Szukając odpowiedniego modelu, warto zastosować się do kilku prostych wskazówek.

Gratka dla miłośników przemeblowań
Lampy stojące, zwane też często podłogowymi, na stałe wpisały się w scenerię naszych salonów, sypialni czy pokoi dziennych. Ostatnimi czasy możemy spotkać je także w biurach i holach. W mieszkaniu pełnią zazwyczaj funkcję oświetlenia dodatkowego, które wspomaga lampy główne. Ich podstawową rolą jest rozdzielenie pewnych zakątków funkcjonalnych w pomieszczeniu, służących szczególnie do pracy lub odpoczynku. W jednej części salonu można więc oddać się ulubionej lekturze czy leniuchowaniu na kanapie, a w drugiej przyjmować gości. – Wielu użytkowników najbardziej ceni sobie lampy stojące za możliwość ich nieustannego przestawiania. W umiejscowieniu lampy ogranicza nas jedynie własna pomysłowość, bo tak naprawdę tylko od nas zależy, czy stanie ona w kącie, w punkcie centralnym salonu, nieopodal sofy czy pod oknem – mówi Dariusz Rodak, projektant oświetlenia w firmie Sigma. Zazwyczaj doceniamy tego typu zalety lamp podłogowych podczas niewielkich zmian aranżacji mieszkania. Przy wyborze lampy warto zwrócić uwagę na kształt, kolor i styl danego modelu, tak by dobrze pasowała do wybranego pomieszczenia.

Walory praktyczne czy estetyczne?
Pierwszym krokiem przed zakupem powinno być uświadomienie sobie podstawowej roli, jaką ma spełniać lampa stojąca we wnętrzu. Przy oświetleniu mającym na celu jedynie bogaty efekt wizualny, zwróćmy uwagę na design, elegancję i oryginalność. Takie modele przeważnie potrzebują trochę więcej miejsca, aby ich projekt wyeksponować na tle całości. – Jeżeli bardziej zależy nam na tym, by oświetlenie ubogaciło nasz pokój pod względem estetycznym, postawmy na śmiałe, finezyjne propozycje designerskie. Umieszczone w rogu pokoju podkreślą elegancję mebli, ale i optycznie powiększą pomieszczenie – radzi ekspert marki Sigma. Jeżeli lampa ma być jedynie użyteczna, dobrze jest się zdecydować na model z regulowaną wysokością i kątem padania strumienia światła.

Swobodne sterowanie światłem okaże się niezastąpione szczególnie wtedy, gdy z wydzielonego kącika korzysta kilka osób. Lampa, której klosze skierowane są wyraźnie w górę, da zdecydowanie więcej światła, a abażury nastawione na dół subtelnie ocieplą wizerunek pomieszczenia. – Pamiętajmy, że współczesne wnętrze, to głównie wnętrze oszczędne zarówno w formie poszczególnych elementów wyposażenia, jak i zagospodarowania przestrzeni. Przyjrzyjmy się również podstawie lampy, bowiem z racji tego, że stawiamy ją bezpośrednio na posadzce, cała konstrukcja musi być bardzo stabilna – dodaje Dariusz Rodak. Warto zwrócić uwagę także na materiał, z którego wykonano abażury. Ich wymienność umożliwi nam szybką zmianę wystroju. Nie bagatelizujmy przy tym mało istotnych na pierwszy rzut oka cech, jak wysokość lampy podłogowej, ponieważ jej wielkość też musi być dobrana pod kątem charakteru salonu bądź sypialni. Odpowiednio wybrane lampy podłogowe uczynią wnętrze przytulniejszym, sprawią, że zapanuje w nim miła atmosfera, ale i pozwolą docenić jego stronę praktyczną. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)