Jak wybrać odwodnienie liniowe?

odwodnienia

fot. odwodnienia

Odwodnienia liniowe to niezwykle efektowne i funkcjonalne rozwiązanie, które umożliwia estetyczne odprowadzanie wody. Rynny odwodnieniowe są alternatywą dla tradycyjnej, kratki w stanowisku prysznicowym. Listwy wykonane są stali szlachetnej, szkła lub kamienia naturalnego. Jak wybrać właściwą rynnę odwodnieniową i umiejętnie zaaranżować przestrzeń pod prysznicem, mówi mgr inż. Andrzej Durda ekspert z firmy TECE.

Wystarczy dobry pomysł na aranżację aby przeistoczyć nawet najmniej obiecującą przestrzeń w gustowne i eleganckie wnętrze. Niewielkie pomieszczenia wymuszają jednak ściśle określone metody aranżacji. Podążając za radami eksperta z firmy TECE, możemy nie tylko elegancko urządzić naszą łazienkę, ale i wybrać funkcjonalne, niezwykle oszczędne rozwiązanie.

odwodnienia

fot. odwodnienia

„Dostępne na polskim rynku modele rynien odpływowych umożliwiają różnorakie możliwości zabudowy stanowisk prysznicowych zachowując niezwykłe walory estetyczne. Kwestią kluczową pozostaje dobór rodzaju rusztu do dominującego w projekcie materiału. Do łazienki urządzonej w klasycznym stylu, gdzie ściany i podłoga wyłożone są płytkami ceramicznymi, najczęściej wybierane są ruszty odpływowe ze stali szlachetnej. W zależności od upodobań można zastosować wariant błyszczący, matowy lub szczotkowany. Zwolennicy bardziej nowatorskich rozwiązań z pewnością docenią model rynny prysznicowej z elementem piaskowanego, barwionego szkła. W obu przypadkach ruszty rynien po zainstalowaniu tworzą powierzchnię pozostającą w jednej linii z podłogą. Takie rozwiązanie w każdej łazience prezentuje się dobrze i zapewnia dodatkową przestrzeń pod natryskiem. W przypadku projektu, gdzie dominującym materiałem jest kamień naturalny, sugeruję wzmocnić estetykę aranżacji, dobierając rynnę odpływową do kamienia naturalnego o specjalnej konstrukcji. Bogata oferta wzorów, jakie oferują najwięksi na polskim rynku producenci, umożliwia dobranie odpowiedniego materiału zarówno pod względem barwy, jak i struktury. Co istotne, dzięki płaskim rusztom odpływowym niezależnie od grubości kamiennych płyt rynna zostaje perfekcyjnie wkomponowana w podłogę łazienki. Niekwestionowanym atutem tego typu rozwiązania jest swoboda aranżacji i uniknięcie obowiązku dostosowywania wymiarów kabiny do brodzika, dzięki niemal całkowicie niewidocznej instalacji, odpowiednia dla każdego rodzaju stanowiska prysznicowego. W przeciwieństwie do kratki ściekowej umieszczanej centralnie i wymagającej zastosowania kopertowego układu elementów posadzki, rynny do kamienia naturalnego montowane są zazwyczaj na obrzeżu stanowiska prysznicowego.

odwodnienia

fot. odwodnienia

Brak plastikowych wsporników pomiędzy rusztem a rynną sprawia, że widoczne pozostają jedynie dwie równoległe szczeliny odpływowe. W przypadku mniejszych pomieszczeń, eliminacja tradycyjnego brodzika wizualnie powiększa łazienkę. Obok względów estetyki i komfortu użytkowania, równie ważną kwestią jest łatwość utrzymania w czystości samej rynny. Po wyjęciu rusztu, zyskujemy bezproblemowy dostęp do syfonu, natomiast jednorodna powierzchnia podłogi oraz wykonany ze stali szlachetnej korpus rynny pozbawiony ostrych krawędzi w znacznym stopniu ułatwia czyszczenie samej rynny. Z uwagi na wysoką funkcjonalność oraz niewielką wysokość konstrukcyjną, odwodnienie liniowe ze stali, szkła lub do kamienia naturalnego może być zastosowane zarówno w nowo budowanych obiektach, modernizowanych budynkach jak starym budownictwie” – wskazuje mgr inż. Andrzej Durda, ekspert z firmy TECE.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)