Jak wybrać okna do domu?

Drzwi balkonowe

fot. Drzwi balkonowe

Jeśli założymy, że elewacja jest twarzą każdego budynku, to okna są wówczas jego oczami. Sposób w jaki zostały rozmieszczone, ich układ, czy kształt, ale także wielkość ma decydujący wpływ na oblicze całego domu.

Przeczytaj również: Jak uzyskać pozwolenie na budowę

Rozmieszczenie okien
Nieprzemyślana decyzja zaszkodzi bez wątpienia każdemu, nawet najładniejszemu budynkowi. Dlatego wszystkie swoje pomysły powinniśmy konsultować z architektem oraz producentem okien już na etapie przygotowywania projektu. Błędów lepiej ustrzec się zawczasu, bo później na ewentualne zmiany będzie już za późno.

Na dobrą sprawę, uniwersalnych reguł i zasad estetyki, którymi powinniśmy się kierować w trakcie podejmowania decyzji dot. układu okien nie ma. Liczy się przede wszystkim architektoniczny zmysł, wyczucie oraz umiar.
W jednym wypadku najlepszym rozwiązaniem może być symetria, w innym pozorny architektoniczny nieład i swoboda – mówi Artur Głuszcz z firmy MS więcej niż OKNA – Wszystko zależy m.in. od kształtu samej bryły oraz stylu i charakteru w jakim wzniesiono budynek. W uzasadnionych wypadkach będziemy musieli również liczyć się z decyzją i zdaniem konserwatora zabytków.

Duże prostokąty, czy małe koła?
O końcowym efekcie przesądza także wielkość otworów okiennych oraz ich kształt. Zbyt małe, albo zbyt wąskie okna, mogą nie tylko oszpecić budynek, ale także sprawić, że w środku będzie po prostu zbyt ciemno. Rozmiar warto zatem dobierać także pod kątem wielkości pomieszczeń, ale także stron świata.
Ciekawym pomysłem na wprowadzenie odrobiny ekstrawagancji może być zamontowanie w niektórych pomieszczeniach okien w kształcie koła, łuku, albo np. trapezu. O ile oczywiście weźmiemy pod uwagę charakter budynku – urok typowego polskiego dworku z okrągłymi oknami w każdym pomieszczeniu jest raczej wątpliwy. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zdecydować się na takie rozwiązanie np. na ganku.

O stylistyce i atrakcyjności samych okien decyduje z kolei profil, z którego zostały wykonane – dodaje Artur Głuszcz – Ciekawą designerską alternatywą są produkty o niezwykle łagodnych i opływowych kształtach jak chociażby okna Tytanowetermo. Powstają one na bazie profilu zaokrąglonego zarówno od strony wewnętrznej jak i zewnętrznej. Warto jednak wiedzieć, że każda, nawet najdrobniejsza zmiana w wyglądzie okna wymaga zastosowania technologii pozwalającej zachować wszystkie jego najważniejsze parametry użytkowe. Dlatego decydując się na okno „wypukłe” warto zapytać sprzedawcę, czy np. będziemy mogli w nim zamontować każdą nawet najgrubszą szybę albo szprosy. Takie możliwości gwarantują bowiem tylko nieliczne produkty.

Co warte podkreślenie, coraz większą popularność wśród budujących zyskują duże, często kilkumetrowe przeszklenia – nawet całych ścian. Tafle szkła są jak najbardziej trafnym rozwiązaniem, gdy będą one skierowane na estetyczny, zadbany i zielony ogród. Z pewnością nie ucieszy nas jednak widok osiedlowej drogi, wysokiego ogrodzenia lub muru sąsiada.

Co z kolorem?
Kolejna rzecz to kolorystyka. Z tym nie ma jednak większego problemu, ponieważ producenci oferują obecnie niezwykle szeroki wachlarz okiennych odcieni. Okna PVC dostępne są więc zarówno w kolorystyce jednolitej, jak również w fakturach imitujący drewno.
– Jakość współczesnych oklein drewnopodobnych, jest na tyle wysoka, że rozpoznanie z kilku metrów jakie okna są zamontowane w danym budynku, jest niemal niemożliwe – zaznacza Głuszcz. Nie zmienia to jednak tego, że wybór barwy powinien być dobrze przemyślany. Okno w jaskrawym, nietypowym kolorze, może co prawda znakomicie komponować się z architekturą niejednego domu. Ale jednocześnie musimy mieć świadomość, że w przypadku chęci późniejszej zmiany koloru elewacji, nasze pole manewru będzie poważnie ograniczone. Dlatego jeśli mamy jakichkolwiek wątpliwości lepiej od razu zdecydować się np. na okna białe – najbardziej uniwersalne i neutralne. Dobrym pomysłem są też barwy ponadczasowe, coraz bardziej popularne odcienie szarości albo okleiny drewnopodobne, które sprawią, że nasz dom będzie prezentował się bardziej stylowo.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)