Jak wybrać płytki ceramiczne podłogowe lub ścienne i czym jest klasa ścieralności płytek?

Wzory płytek łazuenkowych

Płytki ceramiczne na ścianę lub podłogę dostępne na rynku występują w tak wielu wzorach, kolorach i rozmiarach, że każdy powinien bez trudu znaleźć rozwiązanie idealne do swojego domu lub mieszkania. Odpowiednio dobrana glazura łazienkowa bądź kuchenna pozwala optycznie powiększyć pomieszczenie oraz nadać mu wyjątkowy charakter. Tylko od nas zależy, czy uzyskamy efekt sterylnej czystości, czy stworzymy przytulną, kojącą przestrzeń do wypoczynku po dniu pełnym wyzwań.

Rodzaje płytek ceramicznych – jakie płytki do kuchni na podłogę, a jakie na ściany w łazience?

Wybierając płytki ceramiczne do łazienki, kuchni albo przedpokoju, należy dobrze przemyśleć, jakie cechy powinny spełniać, by służyły nam przez lata. Warto wziąć pod uwagę, że poszczególne odmiany płytek różnią się od siebie nie tylko wyglądem, ale przede wszystkim właściwościami.

Płytki ceramiczne do łazienki

fot. Płytki ceramiczne do łazienki

Terakota

To kamionkowe płytki ceramiczne szkliwione. Stosunkowo odporne na uszkodzenia, choć nieco bardziej kruche od gresu. Charakteryzują się niską nasiąkliwością wodną, często wykorzystuje się je więc jako płytki ceramiczne podłogowe do łazienki bądź kuchni.

Gres

Bardzo trwałe, odporne na ścieranie i uszkodzenia, a nawet oddziaływanie środków chemicznych płytki ceramiczne podłogowe oraz ścienne, wykonywane z mielonego kwarcu, kaolinu oraz skaleni. Występują zarówno w wersji szkliwionej, jak i nieszkliwionej. Odmianą tych drugich jest gres polerowany. Gresu technicznego raczej nie stosuje się w łazienkach ze względu na chropowatość jego powierzchni. W otworach często gromadzi się wilgoć, powodująca szarzenie materiału.

Klinkier

Również bardzo popularne, wytrzymałe płytki ceramiczne na ścianę i podłogę. Występują w odmianie szkliwionej i nieszkliwionej, wykonywane w technologii prasowania oraz ciągnienia. Wybierając te ostatnie, trzeba liczyć się z tym, że poszczególne sztuki mogą znacznie odbiegać rozmiarem od określonych przez producenta, standardowych parametrów, co wiąże się z koniecznością zastosowania szerszej fugi.

Płytki rektyfikowane

Cechują je bardzo regularne wymiary (z dokładnością do 0,2 mm) i idealne kąty proste między bokami. W odróżnieniu od zwykłych płytek mają ostre, proste krawędzie, dzięki czemu doskonale nadają się do kładzenia z minimalną ilością fugi. Pozwala to na stworzenie idealnie gładkiej i jednolitej powierzchni, świetnie prezentującej się na przykład w nowoczesnej, minimalistycznej łazience. Niestety spełnienie rygorystycznych wymogów wydłuża czas produkcji materiału, a główna jego wada to cena za m², zdecydowanie wyższa w porównaniu do klasycznych kafelków.

Glazura

Te płytki ceramiczne na ścianę cieszą się sporą popularnością, są jednak zbyt kruche, aby wyłożyć nimi podłogi. Różnią się między sobą grubością, stopniem połysku, kolorem, a także wzornictwem. Zdecydowanie delikatniejsze, cieńsze i lżejsze od do gresu, terakoty czy klinkieru.

Glazura łazienkowa

fot. Glazura łazienkowa

Płytki ceramiczne podłogowe oraz ścienne – jakie parametry warto wziąć pod uwagę?

Jak już wiemy, nie wszystkie rodzaje płytek ceramicznych nadają się na każdą powierzchnię. Wybierając płytki ceramiczne podłogowe lub ścienne do pomieszczeń o różnym przeznaczeniu, warto uwzględnić nie tylko ich rodzaj, lecz także następujące parametry:

  • klasa ścieralności płytek – każdy producent określa klasę ścieralności dla płytek szkliwionych. Musimy pamiętać, że płytki ceramiczne podłogowe są narażone na ścieranie znacznie bardziej niż ścienne. Te do pomieszczenia gospodarczego, wiatrołapu lub przedpokoju, gdzie wchodzimy w butach, na których przenosimy na przykład ostre drobinki piasku oraz inne zanieczyszczenia, powinny mieć klasę ścieralności III lub IV. W prywatnej łazience wystarczy klasa II;
  • mrozoodporność – ta cecha informuje nas, czy dane płytki są odporne na działanie niskich temperatur. Na balkon lub taras bądź do nieogrzewanego garażu należy zakupić produkty mrozoodporne, w przeciwnym razie na naszych płytkach mogą wystąpić nieestetyczne rysy i pęknięcia.
  • antypoślizgowość – producenci informują także, czy dane płytki mają właściwości antypoślizgowe. Norma rozróżnia 5 podstawowych oznaczeń płytek, od R9 do R13. Im wyższa wartość, tym płytki ceramiczne podłogowe mniej śliskie.  Drugi z parametrów określany literami od A do C ma zastosowanie w miejscach, w których użytkowcy poruszają się także na boso. Dla bezpieczeństwa i komfortu domowników warto wziąć pod uwagę stopień antypoślizgowości kafelków, nie tylko kupując płytki ceramiczne do łazienki, lecz również wszystkich innych pomieszczeń, w których często panuje wilgoć bądź podłoga narażona jest na zmoczenie.
  • nasiąkliwość – to również ważny parametr, który powinniśmy sprawdzić, przeglądając wzory płytek łazienkowych zarówno na podłogę, jak i ściany. Określa się go w procentach – im mniejsza jest jego wartość, tym lepiej. Płytki ceramiczne do łazienki powinna cechować nasiąkliwość nie większa niż 3%;
  • kalibracja – wskazuje na możliwe różnice wymiarów pomiędzy poszczególnymi płytkami, wynikające choćby z ich kurczenia się w procesie wypalania. Zaopatrując się w kilka opakowań z produktu z tej samej serii, warto dobierać je zgodnie z tym parametrem.

Rozmiary płytek ceramicznych

Wybierając płytki ceramiczne na ścianę bądź podłogę, zwracamy uwagę nie tylko na ich kolorystykę i wzornictwo, ale także wymiary. Widoczne na rynku trendy zmieniają się co kilka lat. Raz większym zainteresowaniem cieszą się płytki nieduże lub wręcz malutkie, idealne do układania mozaiki, a kiedy indziej zdecydowanie większe. Zawsze jednak znajdziemy w ofercie producentów ceramiki produkty uniwersalne, o standardowej wielkości, pasujące do wielu wnętrz bez względu na panującą modę. Najczęściej występujące wymiary płytek wyrażone w centymetrach to: 30×60, 20×50, 60×60, 90×60, 45×45, nieco rzadziej spotkamy formaty takie jak: 20×120, 60×120 czy 40×100.

Warto przy tym pamiętać, że duże płytki ceramiczne podłogowe czy ścienne wbrew pozorom dobrze wyglądają w małej łazience, powiększając ją przy tym optycznie. Ciekawym zabiegiem, pozwalającym na kreatywne kształtowanie przestrzeni łazienkowej, jest również zastosowanie kafelków różnej wielkości w należących do tej samej serii.

Małe płytki oraz mozaika świetnie sprawdzą się natomiast jako materiał do wykańczania ścian kabin prysznicowych czy obudowywania wanien i brodzików. Wielobarwne wzory z drobnych elementów pozwalają uzyskać niezwykle ciekawy efekt aranżacyjny, wyraźnie akcentując wybrane części łazienki.

Nowoczesne płytki ceramiczne na ścianę

fot. Nowoczesne płytki ceramiczne na ścianę

Jak obliczyć potrzebną liczbę płytek?

Zanim rozpoczniemy remont czy urządzanie pomieszczenia, musimy nie tylko wybrać rodzaj płytek ceramicznych oraz idealnie dopasowany do naszego wnętrza wzór, ale także obliczyć, ile będziemy ich potrzebować.

Kupując płytki ceramiczne na ścianę albo podłogę, warto wziąć także pod uwagę ewentualne naprawy w przyszłości. Może się zdarzyć, że kafelki pękną, wyszczerbią się lub porysują. Posiadając kilka albo kilkanaście w zapasie z łatwością wymienimy uszkodzone. Zakup tego samego modelu u danego producenta po kilku latach nie daje gwarancji, że płytki będą identyczne z wykorzystanymi w naszym domu czy mieszkaniu. Mogą choćby różnić się nieco odcieniem, wielkością lub grubością.

Żeby określić liczbę opakowań kafelek potrzebnych do wykończenia danego pomieszczenia, należy uwzględnić kilka czynników.

Wielkość powierzchni

Obliczając powierzchnię ścian, mierzymy szerokość każdej z nich i dodajemy te wielkości do siebie, a uzyskany wynik mnożymy przez wysokość, do której chcemy położyć płytki. Nie odejmujemy płytek na drzwi lub otwory okienne. Zapas przyda się w sytuacji ewentualnych strat materiałowych związanych z docinaniem płytek lub uszkodzeniami mechanicznymi powstałymi podczas produkcji, transportu albo remontu.

Gdy układamy płytki ceramiczne podłogowe, obliczenia stają się jeszcze łatwiejsze. Sprawdzamy jedynie długość oraz szerokość podłogi, a następnie mnożymy uzyskane wyniki i otrzymujemy potrzebny nam wymiar.

Sposób układania

Zawsze należy kupić o 10-15 proc. więcej płytek, niż wynika to z dokonanych wcześniej pomiarów. To bardzo ważny czynnik przy obliczaniu liczby opakowań potrzebnych płytek to sposób ich układania.

Wykorzystując standardową metodę kafelkowania, należy zaopatrzyć się w:

  •  10% więcej przy powierzchni do 10 m²,
  • 5% więcej przy powierzchni od 10 do 50 m²,
  • 3% więcej przy powierzchni powyżej 50 m²;

Jeśli jednak decydujemy się na wzór karo, warto przyjąć nieco inne założenia:

  • 20% więcej materiału przy powierzchni do 10 m²,
  • 10% więcej przy powierzchni od 10 do 50 m²,
  • 5% więcej przy powierzchni powyżej 50 m².

Elementy dekoracyjne

Chcąc wykorzystać w aranżacji ścian dekory, cokoły lub listwy, powinniśmy uwzględnić je w naszych obliczeniach. Należy przemyśleć, ile elementów chcemy wykorzystać, a następnie odjąć ich powierzchnię od wyniku wcześniejszych wyliczeń.

Minimalistyczne wzory płytek łazienkowych

fot. Minimalistyczne wzory płytek łazienkowych

Płytki ceramiczne do łazienki i nie tylko – sposób na ciekawą aranżację na lata

Płytki ceramiczne to wciąż podstawowy materiał wykorzystywany w aranżacji łazienek. Różnorodne klasyczne lub nowoczesne wzory płytek łazienkowych pozwalają na stworzenie naprawdę stylowych, niepowtarzalnych wnętrz. Często spotkamy je jednak także glazurę w kuchni, na korytarzu, w garażu, bądź nawet salonie. Różnorodne rodzaje płytek ceramicznych oferowane przez producentów pozwalają na znalezienie materiału, który doskonale sprawdzi się nawet w najtrudniejszych warunkach, a do tego stanie się wyjątkową ozdobą naszego domu czy mieszkania.

 Jakie płytki do kuchni na podłogę wybrać?

fot. Jakie płytki do kuchni na podłogę wybrać?

Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)