Jak wybrać podłogę drewnianą do biura?

biuro

fot. biuro

Podłoga w miejscu pracy jest intensywnie użytkowana, dlatego warto wybrać taką, która będzie wytrzymała i na długo zachowa atrakcyjny wygląd. Czy mogą to być cechy podłogi drewnianej?

Drewniane posadzki są niezmiennie popularne w budownictwie mieszkaniowym, jednak warto wiedzieć, że doskonale sprawdzają się również w przestrzeniach biurowych.

Kwestia stylu
Podłogi drewniane nadają wnętrzu atrakcyjny wygląd. Warto pamiętać, że podłoga jest jednym z podstawowych elementów, na bazie którego kreuje się aranżację wnętrza. Do stolarki i koloru posadzki dobiera się kolory lub okładziny ścian, meble i dodatki.
Drewniana podłoga jest zawsze ciekawa wizualnie i nadaje wnętrzu charakter. Świetnie sprawdza się zarówno w stylizowanych na starsze biurach, jak i w nowoczesnych wnętrzach. Dlatego pod względem stylistycznym można ją polecić do praktycznie każdego wnętrza – mówi Katarzyna Rumbold, wiceprezes zarządu Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe.

biuro

fot. biuro

Podłogi drewniane dostępne są w różnych dekorach i wersjach kolorystycznych, od bardzo jasnych wykonanych z bambusa naturalnego aż po ciemne egzotyczne gatunki.
Wybór kolorów jest naprawdę bardzo duży i pozwala wpisać się w zasadzie w każdy rodzaj stylu – nowoczesny, klasyczny, orientalny a nawet ekstrawagancki, którego wyrazem może być podłoga w pasy – mówi specjalista Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe.

Podłogi bambusowe – funkcjonalnie i praktycznie
W wnętrzu biurowym, gdzie podłogi będą intensywnie eksploatowane, najważniejszymi kryteriami wyboru są właściwości praktyczne. Z tego powodu rosnącą popularnością cieszy się podłoga wykonana z drewna bambusa, który łączy w sobie niezwykłą wytrzymałość z walorami estetycznymi. Bambus to jeden z najtwardszych gatunków drewna. Doskonale sprawdzi się w sali konferencyjnej, ponieważ zapewnia dobrą akustykę pomieszczenia.

Przeczytaj również: Motyw przewodni we wnętrzu

Podłoga bambusowa nie posiada wad innych materiałów podłogowych. Płytki są zimne i dają pogłos, wykładziny zbierają kurz i szybko się wycierają, zaś panele nie przetrwają próby czasu – mówi przedstawicielka Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe.

Aby podłoga służyła w pomieszczeniu przez lata, należy o nią odpowiednio dbać. Przy wejściu do biura powinna leżeć się wycieraczka na całą szerokość korytarza, która zabezpieczy podłogę przed mokrym brudem i piaskiem, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowy. Elementy mebli stykające się bezpośrednio z podłogą należy okleić podkładkami z filcu. Krzesła biurowe powinny mieć kółka z gumowymi osłonkami. Ponadto pod każdym siedziskiem przy stanowisku pracy można położyć przezroczyste maty poliwęglanowe, które ochronią drewnianą powierzchnię przed uszkodzeniami mechanicznymi.

Drewnianą podłogę, w przeciwieństwie do płytek, paneli czy wykładzin można poddawać renowacji, nawet kilkukrotnej. Jest to proces łatwy i nie wymaga wymiany powierzchni, a jedynie jej szlifowania i ponownego lakierowania lub olejowania. Nie trzeba zatem wymieniać podłogi, a co za tym idzie nie będzie konieczności wymiany pozostałych elementów wnętrza – dodaje Katarzyna Rumbold.

Na praktyczność i wygodę użytkowania podłogi drewnianej wpływa także jej kolor. Na odcieniach bardzo ciemnych, np. wenge, widać kurz i włosy, z kolei te bardzo jasne, np. klon lub buk, w sezonie jesienno-zimowym najszybciej się brudzą. Dlatego najlepiej sprawdzają się podłogi o średnim natężeniu koloru i wzorzyste.

Z drugiej strony warto wspomnieć, że drewniana podłoga jest bardzo łatwa do utrzymania w czystości, ponieważ wystarczy ją zmyć lekko wilgotnym mopem z dodatkiem stosownego preparatu pielęgnacyjnego. Jeśli będziemy ją regularnie sprzątać, to kurz nawet na najciemniejszej podłodze nie będzie widoczny, natomiast aby usunąć go na przykład z wykładziny trzeba w to włożyć o wiele większy wysiłek – mówi przedstawicielka Kopp – Podłogi Naturalnie Doskonałe.

W korytarzach i innych miejscach szczególnie narażonych na zwiększony ruch najlepiej sprawdzą się deski pokryte lakierem o podwyższonej odporności na ścieranie. Mogą to być deski bambusowe, które, jeśli zostaną przyklejone do podłoża, można je wówczas bezproblemowo odnawiać. Dobrze sprawdzają się także deski postarzane i z bambusa tygrysiego, ponieważ mniej widać na nich uszkodzenia.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)