Jak wyczyścić fugi krok po kroku?

Jak odświeżyć fugi

Kafelki to bardzo popularny materiał wykończeniowy, szczególnie często wykorzystywany w pomieszczeniach narażonych na oddziaływanie wilgoci oraz wody. Dzięki różnorodnej ofercie dostępnej na rynku budowlanym odnajdziemy płytki ceramiczne idealne do niemal każdego wnętrza – od łazienki, przez kuchnię, salon i przedpokój, aż po garaż. Cenimy je za to, że przy odpowiednim czyszczeniu i pielęgnacji zachowują estetyczny wygląd przez lata. Problem mogą jednak stanowić kruszące się fugi pokryte nalotem brudu lub pleśni, która bywa niebezpieczna dla zdrowia domowników. Podpowiadamy więc, jak wyczyścić fugi na podłodze lub ścianie oraz jak usunąć fugę z płytek, kiedy zajdzie taka potrzeba.

Jak odnowić fugi krok po kroku?

Rosnącą popularnością cieszą się nowoczesne, dekoracyjne płytki wielkoformatowe, układane na styk. Spoina wypełniająca wąziutką szczelinę między nimi jest prawie niezauważalna i stosunkowo łatwo utrzymać ją w czystości, a także uzupełnić w razie powstania ewentualnego ubytku. Nieco bardziej kłopotliwe mogą okazać się klasyczne kafle, ze stosunkowo szeroką, wyraźnie widoczną fugą uzyskaną dzięki wykorzystaniu krzyżaków. Aby zachowała ona pierwotny kolor, jak również nie kruszyła się, niezbędna jest pielęgnacja z wykorzystaniem odpowiednio dobranych preparatów, które nie uszkodzą jednocześnie powierzchni dekoracyjnej płytek.

Sezonowe szorowanie fug przy pomocy niewłaściwych narzędzi może naruszyć ich zwartą strukturę. Uszkodzoną, krusząca się fuga nadaje się natomiast już tylko do wymiany, ponieważ nie spełnia dobrze swojego zadania.

Jak usunąć fugę i wymienić ją na nową?

Wymiana starej fugi rozpoczyna się od wyskrobania materiału z przestrzeni między płytkami. Trzeba przyznać, że to dość czasochłonne zajęcie, wymagające od nas cierpliwości i precyzji. Należy przede wszystkim bardzo uważać, aby nie uszkodzić brzegów bądź powierzchni płytek ceramicznych. Do usuwania wypełnienia możemy użyć na przykład płaskiego śrubokrętu nienadającego się już użytku, specjalnego skrobaka, lub przeznaczonego do tego typu zadań wiertła. Pył i inne pozostałości po starej fudze należy z kolei bardzo dokładnie wymieść pędzlem, a resztki zanieczyszczeń wyssać odkurzaczem przy pomocy wąskiej końcówki. Powstałe w ten sposób szczeliny muszą dokładnie wyschnąć, inaczej nieestetyczne wykwity pleśni szybko pojawią się ponownie.

Nową masę wypełniającą trzeba przygotować i rozprowadzić zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu. Producenci fug oferują także produkty gotowe do użycia. Wystarczy otworzyć opakowanie i rozprowadzić masę za pomocą odpowiednich narzędzi.

Zobacz również: Drzwi harmonijkowe
Jak odnowić fugi?

fot. Jak odnowić fugi?

Fugi najlepiej kłaść przy pomocy gumowej pacy. W ten sposób unikniemy porysowania powierzchni kafli. Wygładzanie wykonujemy po upływie około 10 minut. Najlepiej wykorzystać do tego miękką gąbkę lub pacę z gąbką. Zabrudzone płytki należy jak najszybciej wyczyścić. Gdy materiał zaschnie i stwardnieje, konieczne będzie wykorzystanie specjalnych preparatów czyszczących.

Jak odświeżyć fugi niewymagające wymiany?

Fugę o zwartej strukturze, która nie ulega zniszczeniu, warto co pewien czas odświeżyć. Na rynku znajdziemy przeznaczone do tego, specjalistyczne preparaty, wraz z instrukcją, jak wybielić fugi, polakierować je, a nawet pomalować.

Jak wybielić fugi?

fot. Jak wybielić fugi?

Przeczytaj również: Fuga, czyli zaprawa do spoinowania
Sending
Ocena artykułu
5 (1 głos)