Jak wykorzystać naturalne nierówności terenu w ogrodzie?

Liczne wzniesienia, skarpy i pagórki na terenie posesji spędzają sen z powiek wielu właścicielom działek. Okazuje się jednak, że wszelkie nierówności terenu mogą okazać się prawdziwym atutem ogrodu. Jak najlepiej wykorzystać naturalne różnice poziomów w przydomowej strefie zielni podpowiada projektant firmy Polbruk – Wojciech Średniawa.

ogród

fot. ogród

Zobacz również: Byliny miejsc suchych

Zaprojektowanie stylowego i funkcjonalnego ogrodu na posesji pełnej różnego rodzaju nierówności wydawać się może sporym wyzwaniem. Tymczasem wszelkiego rodzaju pagórki, skarpy i pofałdowania terenu dodają przestrzeni oryginalności i aury tajemniczości, a zarazem pozwalają na stworzenie naprawdę ciekawego efektu wizualnego. Naturalne różnice poziomów można zagospodarować na wiele sposobów – budowa ogródka skalnego, stworzenie na wzniesieniu niewielkiego tarasu czy oddzielnie części rekreacyjnej posesji od jej strefy użytkowej. Jak to zrobić? Najlepiej sięgnąć po proste i sprawdzone rozwiązania, czyli wykorzystać kamienie, kostkę brukową lub specjalne palisady, murki i obrzeża. Tego rodzaju elementy małej architektury będą harmonijnie współgrały z naturalnym charakterem ogrodu, a także ustabilizują stromizny i zabezpieczą nierówny teren prze erozją. Warto pamiętać, że różne czynniki zewnętrzne, jak deszcz, wiatr czy mróz mogą powodować osuwanie się gruntu i obsypywanie ziemi.

nawierzchnia

Przeczytaj również: Żółty oleander

fot. nawierzchnia

Które pomysły aranżacyjne warto zastosować na własnej posesji? Jednym z ciekawych sposobów na zagospodarowanie niewielkiego wzniesienia w ogrodzie jest wykorzystanie go, jako części rekreacyjnej. Wystarczy ustawić tam meble ogrodowe, wybudować grill czy altankę, a zyskamy funkcjonalne miejsce spotkań, z którego widok będzie rozpościerał się na całą posesję. Taki naturalny taras można wybrukować kostką lub utwardzić przy pomocy specjalnych płyt np. Polbruk Teriso. Podczas urządzania tego typu strefy koniecznie trzeba zadbać, aby brzeg skarpy zabezpieczyć palisadą lub murkiem. Warto także na zboczu pagórka ułożyć schody, przy pomocy elementów Polbruk Canto trapez, dzięki czemu wejście na takie podwyższenie będzie wygodne.

rabaty

fot. rabaty

Zobacz również: Bajkowy ogród

Kolejnym rozwiązaniem sprawdzającym się na posesjach o nieregularnym ukształtowaniu terenu jest wykorzystanie stromizn jako naturalnych rabat i klombów dla roślin pnących oraz zwisających. Wystarczy umocnić skarpy delikatnymi palisadami lub też ustawić niewielkie proste gazony i obsadzić je kolorowymi kwiatami czy bluszczem. Dzięki temu prostemu zabiegowi zwykle skarpy i podwyższenia będą prezentować się efektownie i z daleka będą przykuwać wzrok.

Na koniec warto wspomnieć, że w przypadku mocno pofałdowanego terenu ciekawym pomysłem jest wykorzystanie naturalnych różnic poziomów do stworzenia tzw. ogrodu tarasowego. Tego typu ogród można zaaranżować np. w minimalistycznym stylu japońskim lub klasycznym śródziemnomorskim, urządzić w nim niewielką altanę, oczko wodne albo kamienny wodospad. Stworzenie zielonych tarasów ułatwią murki oporowe np. Polbruk Grando, ustawione w miejscach przełamania terenu. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)