Jak wykorzystać opadające z drzew liście?

prace w ogrodzie

fot. prace w ogrodzie

Jesienią przydomowe ogrody są pełne liści, które opadły z krzewów i drzew. Podczas słonecznej pogody, zalegając na trawnikach wyglądają jak złocisto-czerwone dywany. Jednak mimo swojego ciekawego wyglądu, stanowią problem dla właścicieli przydomowych ogrodów. Podpowiadamy, jak wykorzystać liście w ogrodzie.

Przeczytaj: Ognisko w ogrodzie

Opadłe liście w ogrodzie, są elementem naturalnego funkcjonowania roślin. Jest to również coroczny problem każdego ogrodnika. Liście można wykorzystać do użyźniania gleby lub zabezpieczania roślin przed zimnem. Rozkładające się liście tworzą próchnice i użyźniają glebę, ale równocześnie stanowią siedlisko mięczaków, pierścienic, pajęczaków i owadów. Pozostawione na trawniku liście przyciągają do ogrodu ptaki, które chętnie odżywiają się zawartością ściółki i dbają o naturalną równowagę ogrodu. Niewielkie kopczyki liści i gałązek mogą przyciągać także jeże, które są pożytecznymi stworzeniami.

Grabienie liści ma swoje zalety, ponieważ te zalegające na ścieżkach mogą powodować przebarwienie się nawierzchni. Zgrabiony ogród wygląda schludnie i elegancko.

Zobacz: Piec chlebowy
gabiony

fot. gabiony

Co można zrobić z zagrabionymi liśćmi?
Ekologicznym i przydatnym rozwiązaniem będą kompostowniki w ogrodzie. Suche liście można umieścić w specjalnie przeznaczonych do tego pojemnikach – plastikowych, drewnianych lub z siatki. Te ostatnie wyglądem przypominają gabiony w ogrodzie. Spód warto wyłożyć wcześniej gałęziami, by zapewnić przepływ powietrza. Warstwy liści należy przesypywać ziemią. Takie kompostowniki warto umieścić w tylnych fragmentach ogrodu, w miejscu osłoniętym od słońca i wiatru. Kompostowanie liści zapewni przydatny naturalny nawóz. Warto pamiętać, by unikać zbierania liści kasztanowców i orzechów.

kompostownik

Zobacz również: Białe drzewo smocze

fot. kompostownik

Zebrane liście mogą także posłużyć do zabezpieczenia roślin przed mrozem. Liście należy rozsypać wokół roślin. Jeżeli jednak liście całkowicie się nie rozłożą, należy je wczesną wiosną zebrać, aby nie hamowały wegetacji.
Innym sposobem na wykorzystanie liści jest wykonanie z nich niewielkich kopczyków. W tym celu wystarczy zakopać liście w wybranym miejscu i nakryć je warstwą ziemi. Wiosną, gdy pagórek nie będzie się uginać pod naszym ciężarem, można posadzić na nim ogrodowe rośliny.

Istnieją także mniej ekologiczne i ekonomiczne sposoby pozbywania się liści. Można je spakować w worki i przeznaczyć na śmieci. W niektórych miejscach w okresie jesiennym, pojawiają się specjalne kontenery na liście i inne odpady zielone.

Popularnym ale niezalecanym zwyczajem jest także ich palenie. Możliwość robienia ognisk na działkach regulowana jest przez lokalne przepisy, dlatego należy wcześniej sprawdzić, jak taka możliwość wygląda w miejscu naszego zamieszkania. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)