Jak wymurować ściany o nietypowym kształcie?

Z żadnego innego materiału nie jest tak łatwo wymurować ściany o nietypowym kształcie (na planie łuku lub z wieloma załamaniami), jak z bloczków z betonu komórkowego. Ze względu na łatwość ich cięcia, szlifowania i frezowania najczęściej poleca się je do budowy domów o skomplikowanej bryle, z wykuszami, ryzalitami, podcieniami i wnękami, wykończonych od zewnątrz ozdobnymi elementami (np. gzymsami oraz boniowanymi narożnikami).

Zaokrąglone ściany i… naroża

Ściany jednowarstwowe z bloczków YTONG można łączyć pod różnymi kątami, a wygląd typowych prostokątnych narożników urozmaicić przez doklejenie dekoracyjnych elementów. Niezwykle łatwo muruje się z elementów z betonu komórkowego ściany na planie łuku – zarówno o niewielkich, jak i dużych promieniach oraz zaokrągla narożniki ścian. By wykonać ostre krzywizny, z bloczków wycina się elementy o odpowiednim kształcie i łączy je ze sobą za prawą klejową na cienkie spoiny. Przy kształtowaniu łagodnych zaokrągleń ściany wystarczy wymurować w formie wielokąta o możliwie krótkich bokach, a ich naroża zeszlifować lub uformować zaokrąglenie w warstwie tynku. Nie trzeba się obawiać, że cięcie bloczków z betonu komórkowego pod dowolnym kątem osłabi ich nośność, a ściana będzie zimniejsza. Nie powoduje to – pod warunkiem zachowania odpowiedniej grubości – zmniejszenia właściwości wytrzymałościowych i cieplnych wymurowanej ściany. Wręcz przeciwnie: przez zaokrąglone naroża ucieka na zewnątrz znacznie mniej ciepła niż przez typowe prostokątne narożniki. Dzieje się tak dla tego, że dzięki zaokrągleniu zmniejsza się różni ca między powierzchnią napływu ciepła (wewnętrzną) a powierzchnią jego odpływu (zewnętrzną). Takie naroża nie są więc równie zimne jak typowe, a w konsekwencji ściany nie są zawilgacane i nie rozwijają się na nich grzyby.

Przeczytaj również: Artystyczna forma wnętrza

W ścianach dwuwarstwowych

bloczek

fot. bloczek

Krzywiznę ścian i narożników wykonuje się podobnie jak w ścianach jednowarstwowych. Należy wmurować odpowiednio docięte bloczki z betonu komórkowego. Trzeba przy tym zwrócić uwagę na zachowanie jednakowej grubości ocieplenia na całej powierzchni ściany. Ukształtowane w ten sposób ściany najłatwiej ocieplić wełną mineralną. Dzięki sprężystości łatwo do pasować ją do krzywizny na danej warstwie nośnej. Trudniej jest zaokrągloną ścianę lub narożnik ocieplić styropianem. Wymaga to wycięcia z płyty styropianowej i wklejenia elementu odtwarzającego zaokrąglony fragment muru. Następnie przykleja się pełne płyty styropianowe, zgodnie z ogólnymi zasadami wykonywania ocieplenia metodą BSO (dawniej metodą lekką mokrą)– i w miejscu zaokrąglenia ścina pod odpowiednim kątem oraz szlifuje. Taki narożnik powinien być przykryty dwiema warstwami siatki zbrojącej zachodzącej z obu stron.

Słupy nie tylko graniaste
Z bloczków z betonu komórkowego można murować nie tylko ściany o nie typowym kształcie, ale również słupy o różnych przekrojach: prostokątnych, okrągłych, trapezowych. Jeśli są one jedynie urozmaiceniem bryły domu, można je wykonać z odpowiednio dociętych bloczków YTONG. Gdy jednak stanowią część konstrukcji budynku i podpierają różne elementy (np. daleko wysunięte płyty stropowe), powinny mieć dużo większą nośność. Ich rdzeń wykonuje się wtedy ze zbrojonego betonu i okłada go specjalnie dociętymi bloczkami YTONG.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)