Jak zaaranżować poddasze w domu parterowym?

Projekt domu parterowego ma swoje wady i zalety. Przede wszystkim wiąże się z niższymi kosztami budowy budynku, jest bezpieczniejszy dla dzieci oraz pasuje do nowoczesnej zabudowy. Niestety, parterówki przeważnie nie są przygotowane, aby pomieścić wieloosobową rodzinę – po pewnym czasie mieszkańcom może zacząć brakować przestrzeni do przechowywania. I tutaj rozwiązaniem staje się poddasze. Jak je zaaranżować, aby w pełni wykorzystać jego potencjał?

Klimatyczne pokoje ze skosami

Powierzchnia użytkowa poddasza jest zdecydowanie mniejsza, ponieważ lwią część piętra zajmują skosy. Można je wykorzystać, przygotowując sypialnię, pokoje dla dzieci czy gabinet. Co tam postawić? Np. łóżko, sofę i fotele, czasami zmieści się także biurko lub komoda. Jeśli brakuje miejsca do przechowywania rzeczy, warto natomiast zabudować skosy szafą na wymiar. W ten sposób zyskasz schowek i pomieścisz wszystkie swoje skarby. Pomyśl także o oknach dachowych, które idealnie komponują się ze skosami i zapewniają dostęp do naturalnego światła.

Poddasze archipelag 2

fot. Poddasze archipelag 2

Taras zamiast poddasza!

W niektórych projektach domów część poddasza zastąpiono dużym tarasem, z którego rozpościera się widok na całą posesję. Spadzisty dach jest został przekształcony i wykorzystany do przygotowania zadaszenia. Dzięki temu nawet podczas deszczu można miło spędzać czas na tarasie. Taki projekt domu proponuje Pracownia Projektowa Archipelag. Pozostałą część poddasza można wykorzystać jako pokoje gościnne lub pomieszczenia gospodarcze. Wszystko zależy od potrzeb mieszkańców.

Poddasze archipelag 1

fot. Poddasze archipelag 1

Strefa relaksu i komfortu

Aranżując dom, powinieneś wydzielić w nim pewne strefy. Po pierwsze, zadbaj o przestrzeń do przygotowywania posiłków – funkcjonalną kuchnię i jadalnię. Po drugie zorganizuj pomieszczenie do pracy. I po trzecie – wydziel pokój lub pokoje, gdzie będziesz odpoczywać. W tym celu najlepiej sprawdzi się poddasze. Pomyśl, jak wygospodarować tam dużo miejsca na przestrzenną sypialnię, pomieszczenie do majsterkowania, ale nie martw się skosami. Z pewnością uda Ci się znaleźć kilka sposobów, aby kreatywnie je wykorzystać.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)