Jak zabejcować drzwi drewniane?

Zakup i samodzielne wykańczanie mebli i elementów wyposażenia to doskonałe rozwiązanie dla zwolenników niedrogich i oryginalnych rozwiązań aranżacyjnych. Jak fachowo i skutecznie zabezpieczyć i pomalować drewno, uzyskując przy tym pożądany efekt kolorystyczny?

Producenci drzwi i mebli, w swoich ofertach, oprócz bogatej palety kolorów i dekorów produktów gotowych, posiadają też wersje surowe. Takie rozwiązanie pozwala na samodzielną aranżację powierzchni drewna. Aby nadać drzwiom wymarzony kolor, zachowując przy tym pierwotną strukturę słojów, stosuje się różnego rodzaju bejce, lakiery i lakierobejce. Mniej atrakcyjnym środkiem są emalie, które zakrywają wzór i fakturę. Powierzchnie malowane emalią są mniej atrakcyjne. Farba zakrywa wzór i naturalną fakturę drewna. Malowanie drzwi nie wymaga specjalistycznej wiedzy ani umiejętności. Do samodzielnego bejcowania drzwi potrzebne są: pędzel, papier ścierny i lakierobejca.

łazienka

fot. łazienka

Przed rozpoczęciem malowania surowych drewnianych drzwi należy prawidłowo przygotować ich powierzchnię – mówi Radosław Burak, doradca techniczny w firmie Remix, produkującej sosnowe drzwi wewnętrzne – Pierwszym wymaganym krokiem jest przeszlifowanie cienkoziarnistym papierem ściernym (np. o gramaturze 200). Dobrze jest przed tą czynnością zwilżyć podłoże bardzo delikatnie mokrą gąbką lub wilgotną ściereczką. Dzięki temu podniosą się włókna drewna, które będzie można łatwiej i dokładniej usunąć. Gdy powierzchnia jest sucha i czysta można przystąpić do malowania. Aby wyeliminować ewentualne zacieki najlepiej jest ustawić skrzydło w pozycji poziomej. Celem uniknięcia dwukrotnego nałożenia bejcy w tym samym czasie lub uzyskania niejednolitego odcienia dokonajmy bejcowania najpierw ramiaków poziomych a później pionowych.

Zabejcuj i ciesz się efektem końcowym
Przed rozpoczęciem malowania, lakierobejcę należy dokładnie wymieszać. Środek nanosi się za pomocą pędzla, ale można skorzystać także z wałka, natrysku lub zwykłej gąbki. Odpowiedni efekt kolorystyczny uzyskujemy poprzez nakładanie kolejnych warstw. Nasycenie koloru i liczbę warstw określa przeważnie producent, na opakowaniu. Pamiętajmy, aby każda z warstw była dokładnie rozprowadzona i możliwie cienka. Należy zachować odpowiedni odstęp czasu, aby uniknąć późniejszego złuszczania się farby. – Dla uzyskania lepszego efektu dekoracyjnego, dobrze jest poprzednią warstwę ponownie przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym i usunąć pył – dodaje Radosław Burak z Remix.

Bejcowanie nowych drewnianych drzwi w kilku krokach:
– zakup surowych drzwi drewnianych
– dobranie narzędzi: pędzel, papier ścierny, lakierobejca
– delikatne zwilżenie powierzchni gąbką lub ściereczką
– przeszlifowanie powierzchni drobnoziarnistym papierem
– usunięcie pyłu
– malowanie lakierobejcą (nakładanie cienkich warstw)
– ponowne przeszlifowanie papierem po wyschnięciu warstwy już naniesionej
– usunięcie zbędnego pyłu
– nałożenie kolejnej warstwy koloru (wymaganą liczbę warstw określa producent)
– oryginalne drzwi o wyrazistym kolorze gotowe

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)