Czym jest stan zerowy i jak powinno wyglądać prawidłowe zabezpieczenie fundamentów przed zimą?

Jak zabezpieczyć fundamenty na zimę?

Tak zwany stan zero budynku obejmuje prace ziemne, takie jak wyrównanie działki, wytyczenie przez geodetę położenia domu, a także  wykopanie i wylanie fundamentów wraz z izolacją oraz wykonanie drenażu. Jeśli zdecydujemy się rozpocząć prace na jesień, aby stan zerowy budynku został wykonany przed nadejściem zimy, konieczne będzie właściwe zabezpieczenie fundamentu, żeby na skutek oddziaływania niskiej temperatury oraz wilgoci nie uległ on uszkodzeniu.  Podpowiadamy, jak zabezpieczyć fundamenty, by na wiosnę móc bez problemu kontynuować prace budowlane.

Co obejmuje stan zerowy domu?

Stan zero to etap, w którym wykonuje się wszystkie prace ziemne. Projekt fundamentów powinien być przygotowany indywidualnie dla każdej inwestycji. W dokumentacji zawarte są informacje techniczne dla wykonawców, na przykład na temat obciążeń, rodzaju wylewki, a także ukształtowania terenu. Wyznaczana się również poziom zero budynku Wysokość oraz szerokość ław wynika z obliczeń przeprowadzonych przez projektanta, dlatego pod żadnym pozorem nie wolno ich zmieniać.

Prace rozpoczyna się od zdjęcia wierzchniej warstwy gruntu i wykonania wykopu, którego parametry także muszą być zgodne z wytycznymi zawartymi w dokumentacji technicznej do projektu. Beton do wylewania fundamentów można przygotować na miejscu przy użyciu odpowiednich sprzętów lub zamówić gotową mieszankę wraz z transportem na plac budowy. Przed wylewką należy się upewnić, że podłoże pod ławy zostało dobrze wyrównane i zabezpieczyć zbrojenie przed korozją warstwą podkładową z chudego betonu. Zabetonowaną ławę można przykryć folią lub polewać systematycznie wodą, przez co najmniej 7 dni.

Następnie wykonuje się ściany fundamentowe. Muszą one cechować się wystarczającą odpornością na działanie wilgoci i zamarzanie, dlatego najczęściej wykonuje się je w postaci wylewanych betonowych monolitów lub muruje z bloczków czy pustaków zasypowych.

Przeczytaj również: Narzędzia budowlane
Stan zero budowy domu

fot. Stan zero budowy domu – roboty ziemne

Jak zabezpieczyć fundamenty przed nadejściem zimy?

Wiele osób planując, jak ma przebiegać budowa domu, stan zero chce ukończyć jesienią, jeszcze przed nadejściem pierwszych mrozów. Decydując się na takie rozwiązanie, musimy bezwzględnie zadbać o odpowiednie zabezpieczenie fundamentów przed niszczącym wpływem czynników atmosferycznych.

Stan zerowy - budowa fundamentu

Stan zerowy – budowa fundamentu

Jak zabezpieczyć ławy fundamentowe?

Intensywne opady deszczu i śniegu w połączeniu z ujemną temperaturą powietrza mogą wpłynąć destrukcyjnie na źle zabezpieczone fundamenty. Jeśli grunt pod ławą fundamentową zamarznie, jego powierzchnia zwiększy się, a podczas roztopów rozluźni i zacznie zapadać. Ten proces to częsty powód pękania fundamentów. W przyszłości luźny grunt może stać się również przyczyną pękania ścian nośnych i nadproży domu. Dlatego na wiosnę, przed przystąpieniem do dalszych prac, grunt trzeba wybrać i w jego miejsce nanieść nowy, zagęszczony. Aby zapobiec innym problemom i na wiosnę przystąpić do pracy bez opóźnień, warto poświęcić trochę czasu na zabezpieczenie fundamentu.

Do ochrony powierzchni pionowych ław fundamentowych najlepiej posłuży izolacja przeciwwilgociowa z folii lub lepiku asfaltowego. Skutecznie zabezpieczy ona beton przed wnikaniem wody w jego strukturę. Nie można jednak zapomnieć także o wierzchniej części ław fundamentowych. Wystarczy ułożyć na niej słomiane maty, na nich folię i obciążyć te dwie warstwy, na przykład przysypując warstwą gruntu, tak, żeby nie zdmuchnął ich silny wiatr.

Jak prawidłowo zabezpieczyć ściany fundamentowe?

W czasie zimy woda może wniknąć pod izolację. Kiedy zamarznie, zwiększy natomiast swoją objętość i rozsadzi bloczki lub wylewkę. Aby temu zapobiec, należy osłonić ścianę nośną izolacją termiczną i przeciwwilgociową. Ich wierzch okrywa się zwykle matami ze słomy oraz papą bądź folią budowlaną. Pasy izolacji układa się na zakładkę między sobą i na grunt rodzimy. Aby nie przemakały i nie przemieszczały się, trzeba je dodatkowo obciążyć warstwą ziemi, a na koniec zasypać wykop.

Zadbaj o stan zerowy przed zimą

Choć stan zerowy wydaje się niekiedy dość mało spektakularnym i ciekawym etapem budowy domu, to jednak w rzeczywistości można uznać go za jeden z ważniejszych momentów dla powstania naszych wymarzonych czterech kątów. Wszelkie niedoróbki i uchybienia przy wykonaniu ław bądź płyty fundamentowej mogą wpłynąć niekorzystnie na dalszą budowę. Warto więc zadbać o właściwe wykonanie oraz zabezpieczenie tych elementów, stanowiących przecież bazę naszego nowego domu, aby uniknąć ewentualnych problemów w przyszłości.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)