Jak zabezpieczyć stan zero na zimę?

fundamenty

fot. fundamenty

Stan zerowy, czyli wykonanie fundamentów, to jeden z najważniejszych etapów budowy. Wszelkie niedoróbki i uchybienia przy wykonaniu ław fundamentowych, bądź płyty fundamentowej mogą wpłynąć niekorzystnie na dalszą budowę. Prace nad stanem zero należy zakończyć przed zimą, żeby zdążyć odpowiednio zabezpieczyć go przed nadejściem mrozów.

Stan zero przed zimą
Stan zero to etap, w którym wykonuje się wszystkie prace ziemne. Projekt fundamentów powinien być przygotowany indywidualnie dla każdej inwestycji. W dokumentacji zawarte są informacje techniczne dla wykonawców, np. na temat obciążeń, rodzaju wylewki oraz o terenie, na którym ma stanąć budynek.
Wysokość oraz szerokość ław wynika z obliczeń przeprowadzonych przez projektanta dlatego pod żadnym pozorem nie wolno ich zmieniać.

beton

fot. beton

Prace rozpoczyna się od zdjęcia wierzchniej warstwy gruntu i wykonania wykopu, którego parametry także muszą być zgodne z wytycznymi zawartymi w dokumentacji technicznej do projektu. Beton do wylewania fundamentów można przygotować na miejscu przy użyciu odpowiednich sprzętów lub zamówić gotową mieszankę wraz z transportem na plac budowy. Przed wylewką należy się upewnić, że podłoże pod ławy zostało dobrze wyrównane i zabezpieczyć zbrojenie przed korozją warstwą podkładową z chudego betonu. Zabetonowaną ławę można przykryć folią lub polewać systematycznie wodą przez co najmniej 7 dni.
Następnie wykonuje się ściany fundamentowe. Muszą one być odporne na działanie wilgoci i zamarzanie, dlatego najczęściej wykonuje się je w postaci wylewanych betonowych monolitów lub muruje z bloczków czy pustaków zasypowych.

Jak prawidłowo zabezpieczyć ławy fundamentowe?

fundamenty

fot. fundamenty

Intensywne opady deszczu i śniegu w połączeniu z ujemną temperaturą powietrza mogą wpłynąć destrukcyjnie na źle zabezpieczone fundamenty. Jeśli grunt pod ławą fundamentową zamarznie, jego powierzchnia zwiększy się, a podczas roztopów rozluźni i zacznie zapadać. Jest to częsty powód pękania fundamentów. W przyszłości luźny grunt może być także przyczyną pękania ścian nośnych i nadproży domu. Na wiosnę, przed przystąpieniem do dalszych prac, rozluźniony grunt trzeba więc wybrać i w jego miejsce nanieść nowy, zagęszczony. Jak uniknąć dodatkowej pracy?
Do zabezpieczenia powierzchni pionowych ław fundamentowych najlepiej posłuży izolacja przeciwwilgociowa z folii lub lepiku asfaltowego – nawet jeśli nie ma o tym mowy w dokumentacji technicznej. Zabezpieczy ona skutecznie beton przed wnikaniem wody w jego strukturę. Nie można zapomnieć także o wierzchniej części ław fundamentowych. Wystarczy ułożyć na niej słomiane maty, na nich folię i obciążyć te dwie warstwy tak, żeby nie zdmuchnął ich silny wiatr, np. przysypać warstwą gruntu.

Jak prawidłowo zabezpieczyć ściany fundamentowe?

fundamenty

fot. fundamenty

W czasie zimy woda może wniknąć pod izolację, kiedy zamarznie zwiększy swoją objętość i rozsadzi bloczki lub wylewkę. Aby temu zapobiec, należy osłonić ścianę nośną izolacją termiczną i przeciwwilgociową. Ich wierzch okrywa się matami ze słomy oraz papą bądź folią budowlaną. Pasy izolacji układa się na zakładkę miedzy sobą i na grunt rodzimy. Aby nie przemakały i nie przemieszczały się, trzeba je obciążyć – najlepiej warstwą ziemi, a na koniec zasypać wykop. REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)