Jak założyć ogrzewanie podłogowe zimą?

Czy jest możliwy montaż ogrzewania podłogowego, gdy za oknem śnieg i mróz? O czym należy pamiętać zakładając ogrzewanie podłogowe zimą w domu jednorodzinnym? Jakie trzeba spełnić warunki, by instalacja była bezpieczna i spełniała wysokie normy techniczne? Jak założyć ogrzewanie podłogowe zimą, by w kolejnych latach nie było przykrych niespodzianek?

Dlaczego ogrzewanie podłogowe?
Ogrzewanie podłogowe znane jest od wieków, w wielu krajach już od dawna montuje się takie systemy grzewcze, w Polsce natomiast zdobyły uznanie dopiero w ostatnich latach. Rosnąca popularność ogrzewania podłogowego związana jest przede wszystkim z szeregiem zalet takiego systemu grzewczego. Użytkownicy chwalą sobie komfort, wygodę jakie daje przyjemnie podgrzana podłoga, stałą, optymalną temperaturę ogrzewania oraz prostotę takiego systemu, a co najważniejsze niskie koszty eksploatacji w porównaniu do innych systemów grzewczych. Plusem jest także brak widocznych elementów grzejnych oraz instalacja systemu w każdej porze roku, również zimą, oczywiście przy przestrzeganiu pewnych zasad podczas projektowania oraz montażu. – mówi Robert Skulimowski z Wellamde, firmy zajmującej się budową domów jednorodzinnych.

Czy jest możliwy montaż ogrzewania podłogowego, gdy za oknem śnieg i mróz?
Założenie ogrzewania podłogowego zimą jest jak najbardziej możliwe do wykonania, jednak stan budowy powinien być co najmniej surowy zamknięty, by temperatura w pomieszczeniach nie była ujemna. Zawsze także istnieje możliwość dogrzania pomieszczeń nagrzewnicami olejowymi i gazowymi. Trzeba także pamiętać, że założenie ogrzewania podłogowego jest trudniejsze niż montaż tradycyjnych grzejników. Już sam projekt domu powinien uwzględniać ogrzewanie podłogowe. Warto także pamiętać o kilku aspektach związanych z samym montażem.
Zanim zacznie się układać ogrzewanie podłogowe należy najpierw odpowiednio przygotować podłoże. Na powierzchni chudego betonu należy ułożyć 30 cm twardego styropianu, który ułożony jest naprzemiennie w dwóch warstwach. Dzięki temu wyeliminowane są mostki cieplne w miejscach łączenia płyt. Warto też sprawdzić, czy warstwa chudego betonu jest równo ułożona i zachowuje poziom w przeciwnym razie po ułożeniu rur ogrzewania wylewka jastrychu nad nimi może mieć różną grubość w poszczególnych częściach danego pomieszczenia. Po ułożeniu warstwy styropianu trzeba go przykryć warstwą specjalnej folii aluminiowej, która odbija promieniowanie cieplne we właściwym kierunku i zwiększa efektywność grzewczą. Rurki ogrzewania podłogowego przebiegające pod drzwi i różnego rodzaju przejścia powinny być zabezpieczone karbowanymi rurkami osłonowymi, pozwala to uniknąć zagięcia ich i uszkodzeń. – wyjaśnia Marzena Urbaniak z firmy Bart-pol, oferującej kompleksowe remonty mieszkań, domów, instytucji.

Opłacalność ogrzewania podłogowego

wykres

fot. wykres

wykres

fot. wykres

Ogrzewanie podłogowe jest jednym z najtańszych systemów grzewczych. Biorąc pod uwagę jego liczne zalety, nie ma co się dziwić, że rośnie jego popularność także w Polsce. Równomierny rozkład temperatur w ogrzewanych pomieszczeniach zapobiega strefom niedogrzania, czy przegrzania. Ogrzewanie podłogowe zapewnia optymalną temperaturę dla organizmu ludzkiego – ciepłe powietrze w okolicy stóp, a chłodniejsze w okolicach głowy.

Przeczytaj: Malowanie kominka

Jak zabezpieczyć założone ogrzewanie podłogowe zimą?
W żadnym wypadku nie można dopuścić do zamarznięcia wody w ogrzewaniu podłogowym wodnym, bo może to grozić awariami, pęknięciami, a w efekcie dodatkowymi kosztami. Dlatego też zalecane jest utrzymywanie dodatniej temperatury w budynku za pomocą ogrzewania podłogowego, lub alternatywnego źródła ciepła np. grzejników elektrycznych. W przypadku ogrzewania podłogowego elektrycznego, nie ma już takiego wymogu utrzymywania dodatniej temperatury w budynku, ponieważ instalacja sama w sobie jest doskonale zabezpieczona przed ujemną temperaturą, a nawet jeśli dojdzie do zamarznięcia, to nie stanowi to już takiego problemu, jak w przypadku ogrzewania podłogowego wodnego.

Mając wątpliwości jakie i jak założyć ogrzewanie podłogowe zimą, powinniśmy zasięgnąć porady w firmach z wieloletnim doświadczeniem, cieszących się uznaniem i dobrymi opiniami. Instalacja jakiegokolwiek ogrzewania jest kosztowna i montowana na wiele lat. Dlatego też, taka inwestycja powinna być przemyślana i dostosowana do każdego budynku indywidualnie. Nie warto narażać się na dodatkowe koszty, lepiej stosować sprawdzone materiały, a montaż zlecić profesjonalistom.

Ogrzewanie podłogowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które pragną mieszać w ciepłym domu, ponosząc najmniejsze z możliwych kosztów eksploatacji. Nowoczesne rozwiązania zapewniają bezpieczeństwo, wygodę, komfort, a przede wszystkim odpowiednią temperaturę. Może więc warto zastanowić się nad zmianą dotychczasowego ogrzewania?

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)