Jak zamontować parapet?

parapety

fot. parapety

Długoletnią trwałość oraz najwyższą izolacyjność termiczną i akustyczną gwarantuje prawidłowo wykonany montaż stolarki okiennej. Niestety źle zamontowany parapet może wszystko zepsuć. Popełnienie błędów w tym zakresie skutkuje zawilgoceniem murów wokół okna, kruszeniem tynku, przeciekaniem wody i powstawaniem pleśni.

Zagrożenie to doceniają eksperci z Instytutu Techniki Budowlanej – inż. Krzysztof Mateja, autor Instrukcji nr 421 ITB „Montaż okien i drzwi balkonowych” stwierdza wprost: „Należy pamiętać, że wadliwe wykonanie montażu parapetów okiennych może powodować przeciekanie wody opadowej do części podprogowej oraz zawilgocenie bocznych ościeży, a także przenikanie pary wodnej od strony wewnętrznej, co w konsekwencji prowadzi do pogorszenia izolacyjności termicznej szczeliny między ościeżnicą i ościeżem. Jeśli więc decydujemy się na profesjonalny montaż okien, tzw. trójwarstwowy, należy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie zamocowanie mechaniczne parapetów zewnętrznych i wewnętrznych oraz wykonanie izolacji stanowiącej wewnętrzne i zewnętrzne uszczelnienie”.

Parapety zewnętrzne
Niewłaściwe osadzenie parapetu może spowodować powstanie mostków termicznych przez które będzie uciekało ciepło, zgromadzi się wilgoć, a następnie powstaną grzyby i pleśń. Przed osadzeniem parapetów należy poznać kilka ważnych zasad. Niezależnie od surowca z którego wykonano parapet powinien on wystawać około 30-40 mm poza krawędź ściany (lecz nie mniej niż 20 mm). Mocuje się go do kształtownika progowego ościeżnicy. Jeśli montujemy parapet pod oknem z kształtowników PVC i aluminiowych, kołnierz należy wprowadzić pod profil progowy ościeżnicy. W przypadku okien drewnianych, jeśli ramiak nie ma fabrycznie wykonanego wrębu na wprowadzenie kołnierza parapetu zaleca się wykonanie – tzw. „wydry”.

Jeśli parapety zewnętrzne mają być wykonane z blachy, która zmienia wymiary pod wpływem temperatury – styki dylatacyjne powinny być rozmieszczone co 2500 mm. Ponadto parapet blaszany powinien mieć solidne podparcie i zabezpieczenie przed poderwaniem do góry przez wiatr oraz odpowiednio wytłumiony taśmami wygłuszającymi.

Nie powinno się wywijać kołnierza parapetu zewnętrznego na profil ramy ościeżnicowej, ponieważ takie rozwiązanie nie zapewnia szczelności połączenia przed wniknięciem wody opadowej pod ramę ościeżnicy.
Dopuszcza się indywidualne przypadki zastosowania takiej metody, przy zastosowaniu samoprzylepnych akrylowych taśm rozprężnych umieszczonych między kołnierzem parapetu a kształtownikiem ościeżnicy oraz dodatkowe uszczelnienie styku kitem elastycznym. Połączenie boczne parapetu z ościeżem oraz w narożu (okno-mur-parapet) powinno być wykonane zgodnie ze sztuką budowlaną tzn. powinna być zapewniona ciągłość uszczelnienia.

Parapety wewnętrzne
Parapety wewnętrzne osadza się w dolnej części ościeża po uprzednim uszczelnieniu okna w ościeżu z uwzględnieniem uszczelniania pod progiem ościeżnicy. Płaszczyznę parapetu z wrębem ościeżnicy należy uszczelnić w taki sposób aby nie dopuścić do penetracji wody i pary wodnej w połączenie między progiem okna a ościeżem.

„Ciepły montaż”
Odpowiednie osadzenie parapetu zawsze powinno iść w parze z właściwym montażem okna. Najlepsze efekty uzyskać można stosując tzw. „ciepły”, warstwowy montaż. Odpowiedni kompleksowy zestaw produktów i technologii ich użycia zawiera Soudal Window System. Warstwę zewnętrzną stanowi w nim uszczelnienie wykonane z impregnowanych taśm rozprężnych lub paroprzepuszczalnych folii okiennych. Warstwą środkową jest pianka poliuretanowa, która zapewnia izolację termiczną i akustyczną szczeliny między oknem i ścianą budynku. Warstwę wewnętrzną stanowi uszczelnienie wykonane z okiennych folii paroszczelnych. Taki zestaw profesjonalnych produktów do montażu stolarki okiennej sprawdza się zarówno przy tradycyjnym budownictwie, jak i przy innowacyjnych konstrukcjach domów pasywnych.

Klejenie na medal
Do montażu parapetu doskonale posłuży system klejów Soudal Window z profesjonalnym Klejem do parapetów Soudabond Pro. Jest to produkt wodoodporny i niepalny, który aplikuje się przy użyciu pistoletu. Stosuje się go do montażu parapetów wewnętrznych i zewnętrznych z PVC, konglomeratów, drewna i metali. Można go użyć także do klejenia materiałów termoizolacyjnych przy wykańczaniu i docieplaniu glifów oraz wypełnianiu szczelin i szpar w ścianach ceramicznych, tynkach i warstwach termoizolacji. Klej Soudabond Pro stosuje się do typowych podłoży budowlanych – np. betonu, cegły, materiałów ceramicznych, drewna, tworzyw sztucznych (np. PVC), metali oraz materiałów izolacyjnych. Uszczelnienie zapobiega tworzeniu się mostków termicznych, a dzięki temu strat energetycznych w trakcie użytkowania budynku, jest również doskonałym izolatorem akustycznym. Produkt może być z powodzeniem stosowany zarówno przez profesjonalistów, jak i wprawnych użytkowników indywidualnych.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)