Jak zaplanować kuchnię?

planowanie kuchni

fot. planowanie kuchni

Wyposażając mieszkanie lub dom w kuchnie często nie zdajemy sobie sprawy, jak ważną sprawą jest odpowiednie jej zaplanowanie. Kuchnia jest najczęściej miejscem, w którym spędzamy bardzo dużo czasu i warto zadbać, aby nie tylko była stylowa, ale również spełniała swoje funkcje w sposób optymalny, ergonomiczny i wygodny.

Przeczytaj: Szafa w łazience

Dzięki firmie Belmeb możemy przetestować w jaki sposób nasza kuchnia będzie się prezentować i to nie w wirtualnej formie, ale na własne oczy. Dla planujących zagospodarowanie kuchni przygotowano „jazdę próbną”, czyli możliwość testowego ustawienia swojej kuchni w skali 1:1, dzięki przesuwnym korpusom, w pełni wyposażonym w niezbędne w kuchni akcesoria.

Ergonomia to podstawa

kuchnia

fot. kuchnia

Nie należy lekceważyć układu wyposażenia kuchni, bowiem nasza wygoda w jej późniejszym użytkowaniu zależy w głównej mierze właśnie od niego. W zależności od ilości miejsca, którą dysponujemy warto zadbać, aby odpowiednie strefy kuchni było należycie zagospodarowane. Ruchome szafki na kółkach pozwalają przetestować odpowiadające nam układy, tak aby w przyszłości uniknąć niespodzianek.

W salonie firmy Belmeb można zapoznać się z zaprojektowanym z myślą o wygodzie użytkownika systemem Dynamic Space. Zakłada on podział kuchni z praktycznego punktu widzenia na poszczególne strefy. Pierwszą z nich jest strefa zapasów, w której przechowywane są produkty spożywcze – konserwy, ryż, makarony i produkty w lodówce. Drugą z nich jest strefa przechowywania, w której umieszczamy nasze użytkowe naczynia jak szklanki, kubki, talerze i sztućce. Trzecia to strefa zmywania, w której myjemy naczynia, wyrzucamy odpadki i przechowujemy detergenty. Kolejna strefa to strefa przygotowywania – najważniejsza, bowiem tutaj spędzamy zdecydowaną większość czasu związanego z przygotowywaniem posiłków. Tutaj przechowywane są sztućce, które służą nam do robienia posiłków, noże, przyprawy czy deski do krojenia. Wszystkie te przedmioty przechowywane są w miejscu, gdzie zawsze będą pod ręką. Ostatnią strefą jest strefa gotowania. Tu znajdziemy kuchenkę, garnki, blachy do pieczenia, wykorzystywane roboczo sztućce i ewentualnie kuchenka mikrofalowa.

Przeczytaj również: Boazeria w nowej odsłonie

Liczby nie kłamią

kuchnia

fot. kuchnia

Każdy kto kiedyś gotował w kuchni, w której przyszło mu wędrować z jej jednego końca na drugi, po potrzebną w danej chwili rzecz, z pewnością doceni system Dynamic Space zaprezentowany w firmie Belmeb. O tym jak odpowiednie ustawienie jest ważne świadczą liczby. Średnio w ciągu roku spędzamy w kuchni około miesiąca! Co więcej wykonujemy w niej niezliczone ilości skłonów i chwytów rękoma. Codziennie wykonujemy ponad pięćdziesiąt czynności na blacie roboczym lub w zlewozmywaku – kroimy chleb, warzywa, myjemy owoce. Ilość pokonywanych odcinków i wykonywanych czynności w kuchni, podczas całego okresu jej użytkowania, jest przez wielu ludzi niedoceniana.

Zobaczyć, spróbować i optymalnie wybrać
Belmeb zwraca uwagę, że w kuchni liczy się nie tylko design i efektowny wygląd. Wszak jest to miejsce, które służy określonym celom i należy zadbać, aby gotowanie odbywało się w wygodnych i komfortowych warunkach. Funkcjonalność jest kluczowa a „jazda próbna” z Belmeb pozwala na jej przetestowanie warto z niej skorzystać.

Warto przy tym pamiętać, że komfort korzystania z kuchni zależy chociażby od tego czy będzie korzystać z niej osoba prawo, czy leworęczna. Jazda próbna pozwala na zapoznanie się z różnymi układami kuchni, ich zaletami i ewentualnymi wadami, oraz wybraniem tego, który będzie najbardziej wygodny. Najpraktyczniejsze (o ile miejsce na to pozwala) są kuchnie urządzone w kształcie litery U lub tzw. kuchnie z wyspą. Prostsze układy to kuchnia urządzona w kształcie litery L i dwurzędowa lub jednorzędowa. System Dynamic Space pozwala na ergonomiczne zagospodarowanie nawet jednorzędowej kuchni, ale warto spróbować innych rozwiązań.

Odpowiednie zaplanowanie kuchni ułatwia pracę i zmniejsza wysiłek fizyczny. Skrócone odcinki pomiędzy strefami użytkowania pozwalają także zaoszczędzić czas. Statystycznie nowo urządzoną kuchnię użytkuje się co najmniej przez dziesięć lat. Dlatego warto poświęcić chwilę i zapoznać się z przyszłym projektem w skali 1:1, zanim ostatecznie zdecydujemy jak nasza kuchnia ma wyglądać.

Więcej na www.belmeb.pl

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)