Jak zaplanować ogród?

Projekt ogrodu

fot. Projekt ogrodu

Marzeniem wielu z nas jest własny dom z ogrodem. Nawet niewielki ale ładnie zagospodarowany skrawek zieleni sprawi, że nasze otoczenie będzie milsze i atrakcyjniejsze. Jednak zaplanowanie nawet małego przydomowego ogródka stanowi nie lada wyzwanie szczególnie dla początkujących „ogrodników”.

Zobacz również: Wirtualny Ogród PRO

Uzyskanie ładnego, a zarazem ciekawego ogrodu wymaga dużego nakładu czasu oraz pracy, a także ponadprzeciętnej cierpliwości. Planując przydomową zieleń powinniśmy kierować się zasadą, że powinienem on odpowiadać potrzebom wszystkich domowników. Jeżeli w naszej rodzinie są dzieci, dobrze jest przeznaczyć fragment ogrodu na miejsce do zabawy. W tym miejscu należy wykluczyć sadzenie roślin o trujących owocach lub liściach niewskazane są również odmiany posiadające kolce.

Jeżeli nasz ogród ma służyć przede wszystkim do wypoczynku i zabawy, powinien być łatwy w utrzymaniu. Warto w takim wypadku z umiarem zaplanować nasadzenia roślin. Należy mieć na uwadze to, że wszystkie rabaty wymagają pielenia, usuwania przekwitłych kwiatostanów, okrywania na mróz, podlewania i nawożenia. Rośliny dobrze jest posadzić w większych odległościach od siebie, ponieważ ich nadmierne zagęszczenie może utrudniać ich rozwój, co z kolei może odbić się na ich urodzie.

Warto zwrócić uwagę czy warunki panujące na naszej działce, odpowiadają wymaganiom wybranych przez nas roślin. Większość roślin najlepiej rozwija się w określonych warunkach stanowiskowych: odpowiednim typie gleby, nasłonecznienia, wilgotności powietrza czy głębokości wód gruntowych. Decydując się na rośliny rodzime, szczególnie te, które występują w otoczeniu naszego ogrodu, będziemy mieć pewność, że gleba oraz inne warunki siedliskowe będą odpowiednia i rośliny łatwo się przyjmą. Dodatkowo nasz ogród będzie dobrze komponował się z otoczeniem.

Większość drzew i krzewów iglastych nie zrzuca igieł na zimę. Taka roślinność będzie doskonałą ozdobą podczas jesieni i zimy. Iglaki są także stosunkowo łatwe w uprawie i nie wymagają systematycznej ochrony chemicznej. Planując ogród warto także zwrócić uwagę na byliny, które będą zdobić ogród przez długi czas.

Zobacz: Motyl zimowy
Projekt ogrodu

fot. Projekt ogrodu

W dużych przydomowych ogrodach dobrze reprezentują się różnego rodzaju zbiorniki wodne. Staw o nieregularnych kształtach, porośnięty dodatkowo bujną roślinnością będzie sprawiał wrażenie naturalnego. Natomiast w niewielkich ogródkach sprawdzą się oczka wodne.

Projektowanie naszego ogrodu rozpoczynamy rozrysowując schemat funkcjonalno-przestrzenny, który jest tworzony na podstawie analizy istniejącego stanu oraz potrzeb domowników. Na takim planie powinny być wydzielona strefa:
– komunikacyjna – czyli ścieżki i podjazdy,
– reprezentacyjna – znajduje się od frontu domu. W obrębie tej strefy sadzone są rośliny przede wszystkim dekoracyjne, o ciekawym ulistnieniu i kolorystyce. Godne uwagi są także okazy mało wymagające i odporne na działanie chorób,
– wypoczynkowa – w tej strefie przeważnie znajduje się altanka, ławeczka, plac zabaw czy też trawnik przeznaczony do zabaw na świeżym powietrzu,
– gospodarcza – czyli miejsce na śmietnik, kompostownik lub domek na narzędzia.
Po przygotowaniu schematu można przystąpić do rozrysowania projektu koncepcyjnego, na którym uwzględnia się obiekty i rośliny już istniejące.

Warto mieć na uwadze fakt, że projektowanie i tworzenie ogrodu jest procesem długotrwałym. Ogród powinien pasować do architektury domu i otoczenia. Warto zachować w nim osie widokowe, które będą kierowały nasz wzrok na miejsca gdzie ogród otwarty jest na krajobraz lub inne efektowne miejsca.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)