Jak zaprojektować „zielony azyl” w mieście?

W miejskiej dżungli zielony kolor najczęściej kojarzony jest z sygnalizacją świetlną. Warto przywrócić porządek natury robiąc porządek na tarasie i w domowym ogródku. Nawet niewielkie zmiany w ich dotychczasowej aranżacji pozwolą nam stworzyć miejsce wypoczynku i relaksu.

Ogrody to naturalne przedłużenie domu. Dobrze zaprojektowany tworzy dodatkową przestrzeń, z której chętnie korzystamy. O efekcie końcowym aranżacji decyduje jednak wiele szczegółów.

„Podstawą efektownego i praktycznie urządzonego ogrodu jest oczywiście odpowiedni projekt – mówi ekspert z Homebook.pl i dodaje — Jeśli dopiero rozpoczynamy budowę domu warto zasięgnąć porady architekta krajobrazu, który weźmie pod uwagę zarówno rodzaj materiału wybrany na nawierzchnię dojazdów i chodników, oświetlenie i systemy nawadniające czy dodatkowe elementy architektury, takie jak np. drewutnia, altana, plac zabaw czy miejsce do grillowania, a także zaplanuje wybór i rozmieszczenie roślin.”

tarasy

fot. tarasy

Zmiany w architekturze ogrody można oczywiście wprowadzać cały czas. Nie muszą wiązać się one z całkowitą przebudową dotychczasowej koncepcji, a jedynie nadaniem jej nowego, odświeżonego wyrazu. Warto w tym celu urozmaicić dotychczasową roślinność o bardziej efektowne gatunki, a do ogrodu czy na taras wprowadzić stałe elementy zabudowy czy niebanalne meble ogrodowe.
„Podejdźmy do aranżacji ogrodu tak, jak do urządzania mieszkania. Pomyślmy o względach estetycznych i funkcjonalności projektu. Jeśli mamy do dyspozycji duży teren, zaplanujmy go pod kątem każdego z domowników. Dzieci z pewnością ucieszą się z małego placu zabaw, ogrodowej huśtawki lub hamaka, który – bez szkody dla wzrastających drzew – możemy przymocować do specjalnie wbudowanych poręczy. Doskonałym miejscem rodzinnych posiłków czy spotkań ze znajomymi będzie natomiast taras wyposażony w stół, krzesła lub leżankę ogrodową. W zależności od stylistyki, w jakiej utrzymany jest dom, możemy wybrać drewno, stal, modny od kilku sezonów technorattan lub też pokusić się o bardziej awangardowe aranże.” – mówi ekspert z homebook.pl

Niezapomniany nastrój w domowym ogrodzie stworzy nowoczesne oświetlenie. Warto rozważyć zarówno inwestycję w elementy zamontowane na stałe, np. halogeny podświetlające ogrodowe ścieżki i stopnie tarasu, kinkiety wbudowane bezpośrednio w elementy zabudowy, takie jak ściana domu lub garażu, jak i przenośne ledowe lampy ogrodowe. Ekspert z homebook.pl podpowiada – „Dostępne są one w różnych kolorach i kształtach. Niektóre z nich nawiązują do brył geometrycznych inne doskonale imitują naturalne kamienie. To wygodne rozwiązanie, które w zależności od okazji i potrzeb pozwala na doświetlenie wybranych fragmentów przestrzeni.”

Przeczytaj również: Nowy wymiar tarasu

Mieszkanie w bloku czy kamienicy nie przekreśla szans na stworzenie zielonego zakątka. Im większy metraż balkonu – tym większe mamy możliwości. Nawet na niewielkiej powierzchni możemy wykreować przestrzeń sprzyjającą wypoczynkowi.

tarasy

fot. tarasy

„Zacznijmy od uporządkowania i pozbycia się zbędnych elementów – dążąc do minimalizmu, prostych rozwiązań, ale w nowatorskiej formie. Wizualnie „lekkie” meble ratanowe lub z elementami szkła nadadzą przestrzenności i charakteru całej aranżacji. Jeśli mamy do dyspozycji zaledwie kilka metrów, ograniczmy się do wstawienia na balkon ogrodowego krzesła lub pufy oraz podręcznego stolika. Dzięki temu delektować będziemy się chwilą wytchnienia na świeżym powietrzu, z ulubioną lekturą lub kawą pod ręką. Aby zapewnić sobie prywatność i subtelnie „odgrodzić” się od sąsiadów, wykorzystajmy np. płot bambusowy lub drewnianą pergolę, na której wije się winorośl. Przemyślmy również ustawienie parasola przeciwsłonecznego z ciekawego materiału, o efektownym kształcie. Najlepiej wybierzmy kolory neutralne, które nie będą dominować w aranżacji. Nie zapominajmy, że w centrum uwagi powinny znaleźć się rośliny. Poza kwiatami w efektownych donicach, warto wykorzystać także rabatki z ziołami i przyprawami.” – radzi ekspert z Homebook.pl

Wbrew pozorom, niewiele trzeba aby stworzyć własny „zielony azyl” w środku miasta. Ciekawe projekty uznanych polskich architektów, przykłady mebli ogrodowych oraz elementów dekoracyjnych wraz z dokładnymi adresami sklepów znajdziemy na portalu Homebook.pl. Korzystając z tak bogatego źródła inspiracji, pomysłowo urządzony ogród lub taras może posiadać każdy z nas.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)