Jak zbudować ciepły i suchy dom?

izolacje

fot. izolacje

Dom powinien być ciepły i suchy, od fundamentu po dach. Żeby tak było należy zadbać o wyeliminowanie mostków termicznych, które są słabym punktem ochrony termicznej budynku. Ekspert z firmy Stahlton Polska podpowiada jak tego dokonać.

Problem spontanicznej wymiany ciepła pomiędzy dwoma ośrodkami o różnej temperaturze dotyczy zarówno ścian jak i rur doprowadzających czynnik grzewczy do naszego domu. Żeby zminimalizować straty ciepła powszechnie stosuje się różnego rodzaju izolacje, jak np. płyty styropianowe, pozwalające zatrzymać ciepło w pomieszczeniu które ogrzewamy. Jednak tego typu izolacja ni nie eliminuje całkowicie problemu, gdyż przewodnictwo termiczne ściany nie jest identyczne w każdym miejscu. W miejscach powstawania motków termicznych odpływ ciepła jest znacznie większy.

Czym są mostki cieplne?

izolacje

fot. izolacje

Mostki termiczne powstają zazwyczaj w miejscu połączenia dwóch materiałów o mocno zróżnicowanej przewodności cieplnej (jak np. betonowe nadproże w ścianie z cegły ceramicznej) czy uwarunkowane przez geometrię budynku (cokół lub narożnik). Przyczyną może być także źle położona lub uszkodzona izolacja czy wady konstrukcyjne budynku. „Bardzo częstym miejscem występowania mostków cieplnych są połączenia poszczególnych części obiektu: ściany ze stropem lub płytą przyziemia, nadproża okienne czy wreszcie połączenie płyty balkonowej ze stropem. Niestety, nawet w przypadku perfekcyjnego wykonania, miejsca te stanowią najczęściej lukę w barierze termicznej budynku, choćby nawet tylko dlatego, że prawidłowe nałożenie warstwy izolacyjnej jest w nich bardzo trudne.” – mówi Artur Reczkowski z firmy Stahlton Polska. Jak zatem poradzić sobie z tego typu problemem? „Odpowiednie zabezpieczenie miejsc, w których mogą występować mostki termiczne warto rozpocząć już podczas planowania budowy naszego domu, ponieważ ich wyeliminowanie jest wtedy najłatwiejsze i najskuteczniejsze. Zastosowanie odpowiednich bloczków izolacyjnych, takich jak ISOMUR® Plus pozwala zamknąć przerwę w izolacji pomiędzy ścianą a płytą przyziemia, fundamentem czy stropem piwnicy i w konsekwencji zwiększyć komfort domowników oraz obniżyć koszty ogrzewania budynku.” – radzi Artur Reczkowski

Stop wilgoci

Przeczytaj również: Elewacja w modnym kolorze
izolacje

fot. izolacje

"Oprócz bardzo dobrych właściwości izolacyjnych (lambda w pionie=0,33W/mK, lambda w poziomie=0,14W/mK), bloczki ISOMUR są również nieprzepuszczalne dla wody. Jest to o tyle istotne, że w okolicach części cokołowej budynku może nastąpić kapilarne podciąganie wody do wyżej położonych warstw muru, co w efekcie prowadzi do zawilgocenia ściany. Przy dzisiejszym tempie budowania zawarta w ścianach wilgoć zostanie przykryta warstwą tynku i może być oddawana na zewnątrz przez okres nawet trzech lat po zakończeniu inwestycji, dlatego jest to bardzo ważne aby zapobiec temu zjawisku. Oprócz tego zastosowanie bloczków izolacyjnych, ma również drugi pozytywny aspekt. Wychłodzone w wyniki działania mostków termicznych ściany mają tendencje do zawilgoceń na skutek występowania efektu „roszenia”, czyli wykraplania się wody z pary wodnej zawartej w pomieszczeniu. Może to prowadzić do powstawania nieestetycznych zacieków lub nawet rozwoju szkodliwych grzybów i pleśni na ścianach. Stosując Isomur® Plus dbamy od samego początku o odpowiednią izolację, dzięki czemu nasz dom pozostanie ciepły i suchy.” – mówi Artur Reczkowski z firmy Stahlton Polska.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)