Jak znaleźć projekty domów z dużą kuchnią lub dużym salonem

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Wygodny, przestronny i praktyczny – to podstawowe kryteria każdego inwestora, dotyczące budowy przyszłego domu. Marzenia o komfortowych i dużych wnętrzach można zrealizować przez właściwy wybór projektu, odpowiadający na potrzeby jego mieszkańców, zarówno w zakresie planu kuchni jak i salonu.

Jak powinna wyglądać idealna kuchnia?
Duża czy mała? Otwarta czy zamknięta? Niestety, nie ma prostego wzoru, według którego należy budować kuchnię. Jej wygląd i przyszła funkcjonalność powinny być uzależnione od indywidualnych preferencji właścicieli oraz planowanej wielkości domu.

Duża kuchnia to ogromny skarb dla ceniących sobie bliskość rodziny i spędzających z nią każdą wolną chwilę. W tak zaprojektowanej przestrzeni można nie tylko spożywać wspólne posiłki, ale i oddawać przyjemności gotowania, bez konieczności przeciskania się pomiędzy różnymi sprzętami. Projekty domów z dużą kuchnią pokazują jak umiejętnie dostosować jej zabudowę do układu innych pomieszczeń. Można wybierać pomiędzy tzw. projektem z wyspą lub projektem z dużą częścią jadalną, a także między kuchnią otwartą i zamkniętą.

Zobacz również: Szkło w architekturze
dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Zamknięta kuchnia jest idealnym rozwiązaniem dla właścicieli dużych domów, którzy dysponują odpowiednią powierzchnią, zapewniającą właściwy rozkład mebli i pozostałych sprzętów kuchennych. Oddzielona kuchnia staje się miejscem intymnym, w którym można samotnie oddawać się pasji gotowania oraz odizolować pozostałe pomieszczenia od wydobywających się z niej zapachów. Zalety projektu doceniają szczególnie ci inwestorzy, którzy nie mają czasu na jej regularne porządki lub przeszkadza im widok naczyń czy sprzętów kuchennych, wystawianych na szafkach i blacie. W zamkniętej kuchni możemy także łatwiej wygospodarować miejsce na jadalnię i duży stół, co staje się priorytetem w przypadku rodzin kilkuosobowych.

Projekty domów z otwartą kuchnią wybierają najczęściej osoby, przyjmujące gości. Właściciele, którym zależy na uzyskaniu efektu jednego, wielkiego pomieszczenia, stanowiącego centrum życia rodziny oraz zwolennicy otwartych przestrzeni. Pomysł na otwartą kuchnię trafia także do właścicieli niewielkich działek budowlanych, ograniczanych przestrzenią użytkową domu. Zbyt małe wnętrza uniemożliwiają im właściwy rozkład sprzętów, dlatego decydują się na połączenie kuchni z salonem. Wybór takiej zabudowy może jednak wiązać się z niedogodnościami, np. z zablokowaniem szlaku komunikacyjnego pomiędzy pomieszczeniami lub utrudnionym dostępem do spiżarni, o czym należy pamiętać przy wyborze przyszłego projektu.

Jak wygląda praktyczny salon?

salony

fot. salony

Aranżacja kuchni, zwłaszcza otwartej, wiąże się z potrzebą właściwego zaplanowania pokoju dziennego. Salon jako centralne miejsce w domu służy, m.in. do wypoczynku, zacieśniania więzów rodzinnych i planowania wspólnego czasu przed telewizorem. Powinien być zatem odpowiednio duży, co zapewni komfort jego użytkownikom.

Salon, podobnie jak kuchnia, może przyjąć formę otwartą lub znajdować się w pewnej izolacji od pozostałych pomieszczeń. Pierwsze rozwiązanie umożliwia utrzymywanie stałego kontaktu z domownikami i poszerzenie strefy wypoczynkowej. Wyburzenie ścian, łączących inne części domu, zwłaszcza w przypadku budynków parterowych, przynosi także zaskakujący efekt wizualny. Wnętrza optycznie się powiększają, a światło dzienne dochodzi do ich najdalszych zakamarków, dając wrażenie jasnych i dużych przestrzeni. Tak zaprojektowany salon może łączyć się z tarasem, z którego w łatwy sposób przedostaniemy się do kuchni i pokoju. Zastosowanie przeszkleń pozwoli nam podziwiać, zmieniający się ogród oraz obserwować, co na podwórku robią nasze dzieci.

kuchnia

fot. kuchnia

Budowa zamkniętego salonu przemawia do inwestorów, którym zależy na zachowaniu prywatności innych domowników, szczególnie w trakcie częstych odwiedzin znajomych lub rodziny. W jego zaciszu można spokojnie wypoczywać lub zorganizować osobny kącik do pracy. Projekty domów z dużym salonem o zamkniętej formie sprawdzają się w przypadku domów parterowych, o powierzchni użytkowej, przekraczającej standardowy metraż. Oddzielony od kuchni salon może wówczas łączyć się z tarasem lub werandą, tworząc z nim integralną całość.

Wybór odpowiedniego rozkładu salonu i kuchni czy ich przyszłej formy nie zamyka jednak kwestii związanej z zakupem gotowego projektu domu. Każdy inwestor musi podjąć decyzję o rodzaju, układzie i wielkości pozostałych pomieszczeń. Zadanie nie jest łatwe. Na początku należy dokładnie sprecyzować przyszłe potrzeby użytkowe, a później odnaleźć wśród tysięcy propozycji właściwy projekt. Czy istnieje prostsze rozwiązanie? Jak wybrać i czym kierować się przy podejmowaniu decyzji?

Na pomoc rusza Wirtualny Architekt

Wirtualny Architekt

fot. Wirtualny Architekt

W trosce o użytkowników serwisu stworzyliśmy program o nazwie Wirtualny Architekt. Dzięki niemu wyszukiwanie projektów domów z dużym salonem i z dużą kuchnią nigdy nie było takie proste. Inteligentna aplikacja zawiera kilkanaście tysięcy zróżnicowanych projektów, spełniających kryteria warunków zabudowy i wymogi wyrysu MZPM dla działek budowlanych.

Dzięki programowi możliwy staje się wybór od kilku do kilkudziesięciu projektów, dostosowanych do indywidualnych oczekiwań klientów i możliwości przyszłej zabudowy. Proces wyszukiwania zamknęliśmy w sześciu krokach. Każdy z nich pozwala w ustaleniu szczegółowych parametrów działki budowlanej, takich jak: lokalizacja, wymiary czy metraż powierzchni użytkowej. Dzięki temu możliwy staje się wybór oryginalnego projektu, dostosowanego do wymogów każdego inwestora.

Na kolejnych etapach użytkownik zaznacza właściwe odpowiedzi lub dokonuje obliczeń, umożliwiających wybór projektów. Pytania zadawane przez Wirtualnego Architekta pomagają określić, m.in. metraż salonu lub kuchni, ich usytuowanie na działce oraz możliwości zagospodarowania pozostałych wnętrz.

Program dokładnie filtruje odpowiedzi i na ich podstawie generuje listę gotowych projektów. Ogromna zaleta aplikacji polega na możliwości dowolnej zmiany parametrów bez konieczności ponownego uzupełniania wszystkich danych. Dzięki temu możemy z łatwością porównywać różne projekty zanim zdecydujemy się wybór właściwego.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)