Jaka klamka do drzwi wewnętrznych

Drzwi Invado

fot. Drzwi Invado

Klamki to to istotny element wyposażenia wnętrz, który wpływa na funkcjonalność i estetykę pomieszczenia. Drzwi wewnętrzne z odpowiednio dopasowaną klamką robią dobre, pierwsze wrażenie.

Klamka jest stosunkowo tanim elementem w odniesieniu do ceny samego skrzydła drzwiowego. Kiedyś klamki o najróżniejszych kształtach, wzorach, wykonane z różnych stopów metali były sprowadzane z odległych miejsc. Stanowiły unikalne wykończenie nie tylko obiektów sakralnych, ale także świeckich. Najbardziej dekoracyjne i masywne klamki zdobiły przeważnie prestiżowe budynki użyteczności publicznej. Obecnie tego rodzaju akcesoria drzwiowe są poręczne, o prostych i zgeometryzowanych kształtach. Dużym zainteresowaniem cieszą się klamki stylizowane na zabytkowe, które najczęściej ozdabiają wnętrza utrzymane w stylu klasycznym.

Dekoracyjne i funkcjonalne
Klamka nie powinna być traktowana jako samodzielnie funkcjonujący element, który wybierany jest dlatego, że sam w sobie ładnie wygląda. Przede wszystkim powinna harmonijnie współgrać z otoczeniem. Stojąc przed wyborem warto zwrócić uwagę na materiał, z którego zostały wykonane, kolor i styl.

Klamka Lizbona

fot. Klamka Lizbona

W pomieszczeniach, w których dominują meble tradycyjne, można pozwolić sobie na stylizowaną, postarzaną klamkę np. z mosiądzu. Do wnętrz utrzymanych w nowoczesnym klimacie, warto zdecydować się na prostotę i geometryczne formy. – Nowoczesne drzwi wewnętrzne będą dobrze wyglądać w towarzystwie modelu Lizbona albo Panteon – zapewnia Adam Hucz z firmy INVADO, jednego z czołowych producentów stolarki drzwiowej w Polsce. – Geometryczna forma i ergonomiczność to ich duże zalety – dodaje A. Hucz. Dostępne są w kolorystyce chromu, brązu grafiatto czy niklu, a więc materiałów bardzo industrialnych, chętnie wykorzystywanych we współczesnych aranżacjach. Miłośnicy łagodnych, opływowych kształtów znajdą w ofercie INVADO modele Lavia i Giussy-R, również eleganckie i funkcjonalne.

O czym jeszcze pamiętać?
Kiedy już uda nam się wybrać klamkę, zwróćmy uwagę na solidność konstrukcji i ergonomiczność. Ma to istotne znaczenie w szczególności gdy ma być zamontowana w drzwiach często otwieranych i zamykanych. Wysokiej jakości klamki wyposażone są w w sprężyny po obu stronach, dzięki czemu „nie opadają”, nawet po długim czasie. Można także wziąć ją do ręki i sprawdzić czy komfortowo wpasowuje się w dłoń. Jeśli tak, to możemy być pewni, że będzie dobrym wyborem na lata.

Kiedy wiemy już jak powinna wyglądać klamka, której szukamy, zwróćmy uwagę na solidność konstrukcji i ergonomiczność. Jest to istotne zwłaszcza wtedy, gdy ma być zamontowana w drzwiach, które są często otwierane i zamykane, a więc szczególnie narażone na uszkodzenia w wyniku codziennej eksploatacji. Wysokiej jakości klamki wyposażone są w sprężyny po obu stronach, dzięki czemu „nie opadają”, nawet po długim czasie. Warto też wziąć klamkę do ręki, aby sprawdzić czy komfortowo wpasowuje się w dłoń. Jeśli tak, to możemy być pewni, że będzie dobrym wyborem na lata.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)