Jaka posadzka na ogrzewanie podłogowe?

wylewki anhydrytowe

fot. wylewki anhydrytowe

Coraz więcej inwestorów decyduje się na zainstalowanie ogrzewania podłogowego. Zwłaszcza tych, którzy planują budowę domu jednorodzinnego. Pragną uzyskać równomierne ogrzewanie pomieszczeń, unikając jednocześnie kaloryferów, które nie zawsze sprzyjają aranżacji wnętrz i co więcej zajmują cenną powierzchnię.

Przeczytaj również: Duże, przeszklone drzwi na taras

Po takiej decyzji nasuwa się pytanie, z czego i jak wykonać posadzkę, aby była równa,  wytrzymała i nie ograniczała funkcji ogrzewania podłogowego? Godne polecenia są w takim przypadku samopoziomujące wylewki anhydrytowe firmy Knauf, cieszące się coraz większym zainteresowaniem inwestorów. Nie bez powodu. Za ich zastosowaniem przemawiają:
• dobre parametry wytrzymałościowe (zaprawy min. klasy AE 20),
• dobre parametry przewodności cieplnej (od 1,4 do 1,8 W/mK)
• korzystny współczynnik rozszerzalności termicznej (od 0,014 do 0,016 mm/mK),
• idealne otulanie przewodów grzejnych przez zaprawę, dzięki czemu nie dochodzi do strat ciepła przez ewentualne pory powietrzne, powstające wokół rury grzewczej,
• niewielkie naprężenia skurczowe materiału,
• znacznie krótszy czas podgrzewania podłogi w porównaniu z tradycyjnym jastrychem cementowym,
• najkorzystniejszy dla człowieka rozkład temperatur w pomieszczeniu.

Nie bez znaczenia pozostają też takie walory posadzek anhydrytowych jak wysoka izolacyjność akustyczna, ochrona przeciwwilgociowa i przeciwpożarowa. Dostarczane na budowę w silosach i tłoczone za pomocą pompy bezpośrednio w pomieszczeniach usprawniają pracę na budowie i przyspieszają realizację inwestycji. Poniżej zamieszczamy przykładowe opinie inwestorów indywidualnych, którzy zdecydowali się zastosować i zastosowali wylewkę anhydrytową Knauf FE 80 na ogrzewaniu podłogowym. P. Malasiński, przedsiębiorca (Pabianice)
Każda decyzja podjęta przeze mnie jest dokładnie przemyślana i uzasadniona ekonomicznie. Dziś poniesione koszty mają się szybko zwrócić, a w przyszłości przynieść zysk. P. Gruber, inż. budownictwa (Wesoła k. Warszawy)

Wszystkie parametry techniczne tych posadzek wskazują na zasadność ich zastosowania w budownictwie, a szczególności w systemach ogrzewania podłogowego.P. Zwierzchowski, informatyk (Nadarzyn k. Warszawy)
Szczególnie w informatyce widać, na ile nowe technologie oraz ich postęp podnoszą nasz standard i komfort życia. Jestem przekonany, że z podobnym procesem rozwoju mamy do czynienia w budownictwie.P. Noach z Niemiec, inwestor z Wielunia. Jest to kolejny dom w moim życiu. Jakość i niezawodność tego systemu znana jest na Zachodzie od dawna. W moim domu w Niemczech sprawdza się od 15 lat.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)