Jaki dach do domu?- dobór konstrukcji i materiałów wykończeniowych

dach

fot. dach

Dokonując wyboru projektu domu decydujemy się jednocześnie na rodzaj zadaszenia. Od poziomu jego skomplikowania i rodzaju pokrycia uzależniona jest w dużej mierze cena realizacji całej inwestycji. Solidny i piękny dach to zwieńczenie i niewątpliwa ozdoba domu. Wybudowany z trwałych materiałów, dokładnie wykończony będzie służył przez wiele lat skutecznie chroniąc mieszkańców przed kaprysami matki natury.

Jaki dach do domu?
Wstępne wytyczne nachylenia, rodzaju pokrycia i kierunku spadków dachu określone są zwykle w MPZP (Miejscowych Planach Zagospodarowania Przestrzennego). Aby uniknąć kosztownej i niepotrzebnej ingerencji w wymarzony projekt, warto się zaznajomić z podstawowymi wymogami.
Rodzaj pokrycia jest zwykle sprawą indywidualną inwestora. Rynek oferuje szeroki wachlarz materiałów wykończeniowych na dachy, począwszy od papy i płyt bitumicznych, poprzez blachę, a na dachówkach kończąc. Każdy rodzaj pokrycia ma wpływ na konstrukcję dachu i elementów nośnych. Dzięki zaawansowanej technologii produkcji wszystkie cechuje trwałość i estetyka. Synonimem trwałości do dziś jest dachówka cementowa (np. Braas) i dachówka ceramiczna (np. RuppCeramika, Röben Ceramika Budowlana Sp. z o.o. ) . Pokrycie dachówką zaleca się dla połaci o nachylaniu od 30 do 45 stopni. Zastosowanie dodatkowych mocowań pozwala na użycie tego materiału dla większego spadku, nawet do 90 stopni.

Akcesoria dachowe
Dobór ogólny pokrycia dachu to nie wszystko. Na solidną konstrukcję składa się wiele innych elementów. Ich dobór także zależy od rodzaju pokrycia. Elementy te zazwyczaj dostępne są u producenta pokrycia. Zamawiając akcesoria u niego unikniemy niezgodności kolorystycznej i problemów podczas montażu.
Wśród najważniejszych akcesoriów uzupełniających należy wymienić:

– Taśmy i wywietrzniki kalenicowe – Wykonane zwykle z aluminium, miedzi, ołowiu lub tworzyw sztucznych. Montuje się je na kalenicy i grzebiecie dachu (pod gąsiorami układanymi na sucho). Zabezpieczają przed wilgocią, zanieczyszczeniami i zapewniają wentylację.
– Grzebienie i kratki okapowe – Zwykle wykonane z polipropylenu ze względu na trwałość i elastyczność. Montuje się do okapu. Zapewnia przewiew w stronę kalenicy.
– Rynny koszowe lub pasy blachy koszowej – Wykonane zwykle z blachy miedzianej, aluminiowej, cynkowo-tytanowej, ołowianej. Montuje się je u zbiegu sąsiadujących połaci. Regulują i ukierunkowują spływ wody z dachu.
– Taśmy i listwy do obróbek wokół kominów i okien dachowych- Wykonuje się je zwykle z miedzi, aluminium lub ołowiu. Ich rola jest uszczelnienie miejsca w którym komin, okno czy lukarna przebija się przez połać dachową.
– Opierzenie wiatrownic – to elementy z blachy pozwalające na wykończenie krawędzi dachu.

Pozostałymi akcesoriami dachowymi są np.:

– stopnie kominiarskie i ława kominiarska – ułatwiające czyszczenie szybu kominowego i konserwację dachu
– drabinki przeciwśnieżne – zabezpieczające przed nagłym zsunięciem czapy śniegu ze śliskiego dachu

Podbitka dachowa
Aby pokrycie dachu prezentowało się w pełni trzeba wykonać podbitkę. Podbitka dachowa, inaczej zwana podsufitką, to wykończenie okapu polegające na przykryciu wystających końcówek krokwi. W tym przypadku zachowanie otworów wlotowych w okapie i wylotowych w kalenicy stanowi o prawidłowej wentylacji dachu.
Dla dachów pokrytych dachówką (ceramiczną lub cementową) łączna powierzchnia otworów wentylacyjnych powinna wynosić 0,02 % powierzchni dachu, w przypadku blachy i gontów bitumicznych powierzchnia ta wynosi ok. 0,2% ze względu na większą szczelność przykrycia.
Podbitkę można montować do krokwi lub na dodatkowym ruszcie.

Podbitka dachowa może być wykonana z:

– Paneli PVC barwionych w masie, odpowiednio perforowanych – Należy je montować tak, aby umożliwić rozszerzanie i kurczenie w zależnosci od warunków atmosferycznych.
– Szalówki drewnianej o grubości od 12 do 15 mm – można je pomalować bejcą w dowolnym kolorze i polakierować. Elementami uzupełniającymi są: ćwierćwałki i kątowniki.

Oświetlenie
Jeżeli planujemy system oświetlenia wokół domu pod okapem, system przewodów należy rozprowadzać podczas montażu podsufitki. W miejscach przeznaczonych na oprawy świetlne wycina się odpowiedniej wielkości otwory. Nie powinno się montować silniejszego oświetlenia niż 60 W, ze względu na niebezpieczeństwo pożaru.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)