Jaki kamień elewacyjny wybrać?

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Gustowne wykończenie elewacji stanowi wizytówkę naszego domu. Elementy wykonane z kamienia naturalnego sprawiają, że bryła nabiera monumentalnego charakteru. Jednak trafny dobór i zestawienie kompozycyjne tego materiału nie jest łatwe. Jakie materiały wybrać i czym kierować się przy ich wyborze?

Elewacja budynków – wizytówka naszego domu
Kupując projekt domu, otrzymujemy już gotową sugestię wykończenia elewacji, która zdaje się harmonijnie dopełniać całość założenia. Mimo tego zamiast tradycyjnie wykonanych tynków i opasek, pewnie elementy elewacji można wykonać z kamienia naturalnego.

Kamienie elewacyjne – który jest najlepszy?

Przeczytaj: Jaki VAT na okna?
Elewacja z kamienia

fot. Elewacja z kamienia

Na rynku materiałów budowlanych istnieje bardzo wiele rodzajów kamieni naturalnych, które można stosować na elewacji budynku. Najczęściej jednak wybierany jest piaskowiec, granit, wapień, bazalt, kwarcyt, łupek, marmur i onyks. Który wybrać?
Granit, to jeden z najtrwalszych kamieni, wyjątkowo odporny na zabrudzenia i uszkodzenia. Bazalt ma cechy porównywalne z granitem. Ów kamień pochodzenia wulkanicznego dostępny jest w odcieniach szarości. Wapień, o subtelnych ciepłych odcieniach, ma matową strukturę i dużą wytrzymałość, dzięki czemu wykazuje dużą odporność na intensywną eksploatację. Popularny piaskowiec ma porowatą strukturę, przez co wymaga regularnej konserwacji i impregnacji. Łupek ma dosyć surowy wygląd dzięki rozszczepieniom powierzchni. Kwarcyt to rodzaj kamienia łupanego z połyskującymi odłamkami kwarcu. Marmur można z łatwością dopasować do każdego typu elewacji, ponieważ jest dostępny w obszernej ofercie barw. Onyksy mają interesujące, różnokolorowe wzory. Zastosowanie ich na elementach elewacji może przynieść ciekawy efekt.

Ceny kamienia – czy tylko dla najbogatszych?

dom jednorodzinny

fot. dom jednorodzinny

Wykonanie całej elewacji z kamienia naturalnego było by drogą inwestycją. Jednak użycie go w roli dekoracji, która zdobi tylko pewne elementy wykończenia, może być dobrym pomysłem na nadanie szyku całości wykończenia. Koszt wykonania elewacji bądź elementów elewacji z kamienia zależy od powierzchni płaszczyzn do obłożenia. Ceny surowca można znaleźć na stronach dystrybutorów i tak przykładowe ceny bazaltu, kształtują się od 100 zł/m2, kamień wapienny od 60 zł/m2, kwarcyt i łupek od 170 zł/m2, piaskowiec od 350 zł/m2.

Jak pielęgnować kamień elewacyjny?
Chodź kamień naturalny, to jeden z najtrwalszych budulców, z czasem, pod wpływem zmiennych warunków atmosferycznych, ulega erozji. Kluczem do nienagannego wyglądu przez długie lata jest odpowiednia i regularna pielęgnacja jego powierzchni. Kwaśne deszcze, gazy i pyły powodują, że porowata struktura piaskowców i wapieni jest wymywana, przez co tracą spoistość. Aby zapobiec erozji, plamom, naciekom i wykwitom, powierzchnia kamienia musi być odpowiednio zaimpregnowana po montażu na elewacji. Przestrzenie między kamieniami muszą być dokładnie zaspoinowane, aby woda nie zalegała w wolnych przestrzeniach. Granit i wapień powinno się wygładzić i wyszlifować. Dzięki takim zabiegom woda i zanieczyszczenia nie zatrzymują się w porowatej strukturze.

Piaskowanie stosuje się do oczyszczenia oraz szlifowania zanieczyszczonej i starej powierzchni piaskowca i porowatego granitu. Kamień można też czyścić wodą i parą pod ciśnieniem, a także specjalnymi środkami chemicznymi o odczynie zasadowym. Do poważnych zabrudzeń dopuszcza się użycie detergentu z kwasem – jednak nie jest to zalecana metoda pielęgnacji.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)