Jaki rozkład pomieszczeń jest najbardziej funkcjonalny w projekcie domu parterowego?

Budowa domu to wielkie wyzwanie. Jednym z pierwszych etapów jest wybranie idealnego projektu – takiego, który będzie spełniał wszystkie wymagania domowników i zaspokoi ich potrzeby mieszkaniowe przynajmniej na kilka lat. Wiele osób decyduje się na dom parterowy. Jaki układ pomieszczeń warto rozważyć w parterówce?

Podział strefy na dzienną, nocną i gospodarczą

Aby dom parterowy optymalnie spełniał swoją funkcję mieszkalną, konieczny jest czytelny podział na strefę dzienną, nocną i gospodarczą. Dzięki temu każda czynność wykonywana w domu będzie miała swoje miejsce, a użytkownicy zajmujący się różnymi działaniami nie będą sobie nawzajem przeszkadzać. Podział domu na strefy polega na oddzieleniu części z sypialniami, garderobami i łazienkami od części z salonem, kuchnią, jadalnią i mniejszą toaletą, a także na wydzieleniu pomieszczeń gospodarczych, kotłowni i garażu.

Przeczytaj również: Szkocki wzór elewacji

Zamknięta kuchnia czy salon z aneksem?

Kuchnia połączona z salonem zapewnia wiele korzyści. Podczas spotkań towarzyskich goście i gospodarze, którzy przygotowują posiłki, mogą jednocześnie spędzać ze sobą miło czas podczas rozmowy. Łatwiejsze jest także podawanie dań i zbieranie naczyń. Kuchnia połączona z salonem to rozwiązanie nowoczesne i chętnie stosowane dzięki swoim walorom przestrzennym. Jedyną niewielką niedogodnością jest kwestia akustyki – proces gotowania rzadko odbywa się w ciszy ze względu na użytkowanie ceramicznych, szklanych oraz metalowych pojemników i narzędzi, a także urządzeń, z których korzysta się podczas przygotowywania posiłków. Brak możliwości oddzielenia pomieszczenia kuchennego może więc w niektórych przypadkach przeszkadzać w odpoczynku. Rozwiązaniem są mobilne przegrody, takie jak drzwi przesuwne, które umożliwiają czasowe oddzielenie kuchni od pokoju dziennego.

Nie należy natomiast obawiać się kwestii przenikania zapachów gotowania do innych części domu, nowoczesne urządzenia takie jak ciche i wydajne okapy kuchenne oraz wentylacja mechaniczna pozwalają na niemal całkowitą redukcję tego problemu.

rozkład domu parterowego1

fot. rozkład domu parterowego1

Zamknięty wiatrołap

Sprawdź koniecznie, czy wybrane przez Ciebie projekty domów parterowych uwzględniają zamknięty wiatrołap. Dzięki niemu zyskasz wygodną strefę do zmiany obuwia. Taki przedsionek to pomieszczenie o powierzchni większej niż 5 m2, w którym możliwe jest dodatkowe wydzielenie niewielkiej garderoby lub zabudowanej szafy. Po takich zmianach będzie stanowił doskonałe miejsce do przechowywania odzieży wierzchniej, parasoli czy obuwia. Wiatrołap pełni jeszcze jedną, niezwykle przydatną – zapobiega utracie ciepła z budynku w sezonie grzewczym.

rozkład domu parterowego2

fot. rozkład domu parterowego2

Garaż zintegrowany z bryłą budynku

Posiadacze samochodu powinni wybrać parterówkę z garażem lub wiatą. W przypadku wyboru wiaty, warto zdecydować się na rozwiązanie, które w jak największym stopniu osłoni pojazd przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Wygodnym rozwiązaniem będzie natomiast wybór projektu z garażem, z którego możliwe jest bezpośrednie przejście do wnętrza domu. Przy pomieszczeniach garażowych najczęściej znajduje się kotłownia – takie rozwiązania są najbardziej funkcjonalne.

Sending
Ocena artykułu
1 (1 głos)