Jakie materiały do ogrodu wybrać?

kostka brukowa

fot. kostka brukowa

Naturalne aranżacje wokół domu nie muszą wiązać się z wysokimi kosztami. Pozwólmy sobie na piękno prawdziwych skalnych lub drewnianych materiałów, korzystając z ich niezwykle udanych odwzorowań.

W trakcie poszukiwań materiałów do wykonania małej architektury, szczególną uwagę przyciągają wyroby naturalne. Ich stonowane kolory i nieregularne faktury pasują niemal do wszystkich typów ogrodów. Doskonale komponują się z zielenią otaczającą dom, podkreślają rustykalne stylizacje, a w przypadku nowoczesnej architektury pozwalają na zróżnicowanie minimalistycznych zabudów. Tomasz Ługowski, Główny Projektant firmy Bruk-Bet mówi: – Największą popularnością wśród naturalnych materiałów skalnych cieszą kamienne posadzki z granitów i bazaltów. W ogrodach chętnie stosowane są także piaskowce, trawertyny, łupki i wapienie. Są też zwolennicy wykorzystywania – np. na tarasy – naturalnego drewna w postaci podłużnych desek czy ciętych pni.

Ciekawa alternatywa

Zobacz również: Tarasy, werandy, ganki…
kostka brukowa

fot. kostka brukowa

Na rynku istnieje szeroka oferta różnych rozwiązań dla małej architektury ogrodowej. Największą konkurencją dla naturalnych materiałów, są te wykonane z betonu. – Materiały betonowe są zdecydowanie tańsze niż naturalne. Najczęściej dostępne są w seriach, takich jak Realit, które łączy kilka wspólnych cech, np. kolor, faktura czy kształt. Dzięki temu wokół domu tworzyć możemy spójne kompozycje nawierzchni z ogrodzeniem, tarasem, a nawet elewacją budynku – wymienia Tomasz Ługowski, ekspert Bruk-Bet.

Bardzo udaną betonową imitacją prawdziwego piaskowca jest kamień ciosany Realit, który można znaleźć w ofercie firmy Bruk-Bet. Odwzorowanie warstwowej faktury kamienia połączone z wyjątkową dbałością o uzyskanie jego naturalnej kolorystyki sprawiają, że kamień ciosany Realit trudno jest odróżnić od jego pierwowzoru. Specjalnie zaplanowane kształty płyt pozwalają na tworzenie placyków o interesujących kształtach, np. ośmioboku.

Przeczytaj również: Nowa odsłona kompozytu

Funkcjonalność przede wszystkim

nawierzchnie

fot. nawierzchnie

Nawierzchnia wykończona naturalnymi materiałami wiąże się z koniecznością ich regularnej impregnacji. – Zmienne warunki atmosferyczne i intensywna eksploatacja są wrogami naturalnych kamieni czy drewna. Piaskowce łatwo się kruszą, wapienie brudzą, a drewno odkształca pod wpływem wilgoci. Wybierając materiały naturalne należy więc liczyć się z dodatkowymi kosztami ich systematycznej konserwacji – radzi ekspert Bruk-Betu.

Inaczej jest w przypadku materiałów betonowych, które mogą być impregnowane już podczas procesu produkcji. W łatwy sposób można z nich usunąć zabrudzeni, są trwałe i nie kruszą się. Doskonałym przykładem jest drewno ogrodowe Realit, które z powodzeniem wykorzystywane jest na tarasach i w ogrodzie. Do złudzenia przypomina prawdziwe bale, deski czy kopyta wysezenowanego drewna.

Kompozycje z pomysłem na każdą kieszeń

Kostka brukowa

fot. Kostka brukowa

Wśród materiałów na nawierzchnie z betonu można odnaleźć zarówno proste formy, takie jak prostokątne i kwadratowe kostki i płyty tarasowe, a także elementy, z których układać można ciekawe kształty. Dobrym przykładem mogą być płyty trawertyn koło z serii Realit, które tworzą formę promieniście rozchodzącego się „kwiatka”. Ogromną zaletą gotowych materiałów jest fakt, iż nie wymagają one obróbki. – W przypadku wyrobów naturalnych wpasowanie w posadzkę czy mur nieregularnych elementów może sprawić kłopot – do zabudowy każdorazowo wykonawcy muszą poszukiwać idealnego w kształcie np. fragmentu skały. Wymaga to precyzji i jest czasochłonne, dlatego też układanie np. nawierzchni z nieregularnej kostki granitowej będzie droższe niż wykonanie ścieżki czy podjazdu z równie drobnej kostki betonowej, ale posiadającej standardowe rozmiary i kształty – mówi Tomasz Ługowski. O tym jednak wiedzieć będzie tylko wykonawca – ci, którzy będą spędzać czas w ogrodzie, docenią przede wszystkim naturalne piękno powstałej zabudowy.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)