Jakie materiały do ogrodu wybrać?

kostka brukowa

fot. kostka brukowa

Naturalne aranżacje wokół domu nie muszą wiązać się z wysokimi kosztami. Pozwólmy sobie na piękno prawdziwych skalnych lub drewnianych materiałów, korzystając z ich niezwykle udanych odwzorowań.

Przeczytaj: Ogród dla dzieci

W trakcie poszukiwań materiałów do wykonania małej architektury, szczególną uwagę przyciągają wyroby naturalne. Ich stonowane kolory i nieregularne faktury pasują niemal do wszystkich typów ogrodów. Doskonale komponują się z zielenią otaczającą dom, podkreślają rustykalne stylizacje, a w przypadku nowoczesnej architektury pozwalają na zróżnicowanie minimalistycznych zabudów. Tomasz Ługowski, Główny Projektant firmy Bruk-Bet mówi: – Największą popularnością wśród naturalnych materiałów skalnych cieszą kamienne posadzki z granitów i bazaltów. W ogrodach chętnie stosowane są także piaskowce, trawertyny, łupki i wapienie. Są też zwolennicy wykorzystywania – np. na tarasy – naturalnego drewna w postaci podłużnych desek czy ciętych pni.

Ciekawa alternatywa

kostka brukowa

fot. kostka brukowa

Na rynku istnieje szeroka oferta różnych rozwiązań dla małej architektury ogrodowej. Największą konkurencją dla naturalnych materiałów, są te wykonane z betonu. – Materiały betonowe są zdecydowanie tańsze niż naturalne. Najczęściej dostępne są w seriach, takich jak Realit, które łączy kilka wspólnych cech, np. kolor, faktura czy kształt. Dzięki temu wokół domu tworzyć możemy spójne kompozycje nawierzchni z ogrodzeniem, tarasem, a nawet elewacją budynku – wymienia Tomasz Ługowski, ekspert Bruk-Bet.

Bardzo udaną betonową imitacją prawdziwego piaskowca jest kamień ciosany Realit, który można znaleźć w ofercie firmy Bruk-Bet. Odwzorowanie warstwowej faktury kamienia połączone z wyjątkową dbałością o uzyskanie jego naturalnej kolorystyki sprawiają, że kamień ciosany Realit trudno jest odróżnić od jego pierwowzoru. Specjalnie zaplanowane kształty płyt pozwalają na tworzenie placyków o interesujących kształtach, np. ośmioboku.

Funkcjonalność przede wszystkim

nawierzchnie

fot. nawierzchnie

Nawierzchnia wykończona naturalnymi materiałami wiąże się z koniecznością ich regularnej impregnacji. – Zmienne warunki atmosferyczne i intensywna eksploatacja są wrogami naturalnych kamieni czy drewna. Piaskowce łatwo się kruszą, wapienie brudzą, a drewno odkształca pod wpływem wilgoci. Wybierając materiały naturalne należy więc liczyć się z dodatkowymi kosztami ich systematycznej konserwacji – radzi ekspert Bruk-Betu.

Inaczej jest w przypadku materiałów betonowych, które mogą być impregnowane już podczas procesu produkcji. W łatwy sposób można z nich usunąć zabrudzeni, są trwałe i nie kruszą się. Doskonałym przykładem jest drewno ogrodowe Realit, które z powodzeniem wykorzystywane jest na tarasach i w ogrodzie. Do złudzenia przypomina prawdziwe bale, deski czy kopyta wysezenowanego drewna.

Kompozycje z pomysłem na każdą kieszeń

Kostka brukowa

fot. Kostka brukowa

Wśród materiałów na nawierzchnie z betonu można odnaleźć zarówno proste formy, takie jak prostokątne i kwadratowe kostki i płyty tarasowe, a także elementy, z których układać można ciekawe kształty. Dobrym przykładem mogą być płyty trawertyn koło z serii Realit, które tworzą formę promieniście rozchodzącego się „kwiatka”. Ogromną zaletą gotowych materiałów jest fakt, iż nie wymagają one obróbki. – W przypadku wyrobów naturalnych wpasowanie w posadzkę czy mur nieregularnych elementów może sprawić kłopot – do zabudowy każdorazowo wykonawcy muszą poszukiwać idealnego w kształcie np. fragmentu skały. Wymaga to precyzji i jest czasochłonne, dlatego też układanie np. nawierzchni z nieregularnej kostki granitowej będzie droższe niż wykonanie ścieżki czy podjazdu z równie drobnej kostki betonowej, ale posiadającej standardowe rozmiary i kształty – mówi Tomasz Ługowski. O tym jednak wiedzieć będzie tylko wykonawca – ci, którzy będą spędzać czas w ogrodzie, docenią przede wszystkim naturalne piękno powstałej zabudowy.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)