Jakie mieszkanie można kupić za 300 tysięcy?

300 tysięcy złotych na kupno mieszkania to olbrzymia kwota dla większości Polaków, którą mogą uzyskać jedynie dzięki pożyczkom hipotecznym zaciąganym na kilkadziesiąt lat. Jakie mieszkanie można kupić za te pieniądze? Rynki nieruchomości w Polskich miastach znacząco się od siebie różnią. Np. w Warszawie za tą cenę można kupić jedynie małe mieszkanie dwupokojowe, a w Łodzi nawet czteropokojowe.

Według analizy przeprowadzonej przez agencję nieruchomości Metrohouse średnia cena sprzedawanego mieszkania na rynku wtórnym nie przekracza 300 tysięcy złotych, za wyjątkiem Warszawy i Krakowa. W grupie sześciu największych miast w Polsce najtańsze oferty mieszkań znajdują się w Łodzi. Tam średnia cena mieszkania w II kwartale br. wyniosła 181,1 tys. zł. W Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu oferty sprzedażowe mieszkań są bardzo zbliżone i kształtują się w widełkach 260-265 tys. zł. Najdroższe mieszkania sprzedawane są w Krakowie (305,7 tys. zł) oraz w Warszawie (406,9 tys. zł).

Co kupię za 300 tysięcy złotych?

ceny mieszkań

fot. ceny mieszkań

Dysponując kwotą 300 tys. złoty, na łódzkim rynku nieruchomości można dowolnie wybierać wśród dostępnych ofert. Z danych Metrohouse wynika, że 95 proc. transakcji dotyczy sprzedaży mieszkań tańszych (często nawet o połowę) od 300 tys. zł. Teoretycznie za taką kwotę w Łodzi można kupić mieszkania o powierzchni 85,5 m kw. W praktyce natomiast, w tej cenie można znaleźć mieszkania o większym metrażu, nawet w granicach 100 m kw. We Wrocławiu odsetek lokali mieszkalnych sprzedawanych w cenie poniżej 300 tys. zł jest także wysoki i wynosi 83 proc. Na tym rynku jednak za taką kwotę kupimy średnio 60,7 m kw. mieszkania. W Poznaniu kwota ta pozwoli na zakup 62,6 m kw., w Gdańsku 56,8 m kw., a w Krakowie 51,5 m kw. Najmniejsze mieszkanie uda się kupić w Warszawie. Kwota 300 tys. zł umożliwi zakup zaledwie dwupokojowego mieszkania o średniej powierzchni 41,9 m kw.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)