Jasny i ciepły taras

Jasny i ciepły taras

fot. Jasny i ciepły taras

Dom z gankiem to widok często spotykany w polskim krajobrazie. W przeszłości były one budowane przeważnie przy szlacheckich dworkach. Jednak pomysł zadaszenia drzwi wejściowych szybko się upowszechnił. Obecnie, tradycyjne ganki ustępują bardziej funkcjonalnym, przeszklonym zabudowom. Prawidłowo wykonana konstrukcja niesie ze sobą same korzyści, zarówno dla wygody domowników, jak i domowego budżetu.

Przeczytaj również: Sposób na oświetlony ogród

Zimą czy latem, funkcjonalność przeszklonego tarasu jest nie do przecenienia. Podczas srogiej zimy, osłoni drzwi wejściowe od wiatru oraz zredukuje różnicę temperatur między wnętrzem domu, a otoczeniem. Korzystnie to wpłynie na oszczędność energii cieplnej, która jest jednym z najwyższych wydatków, jakie ponoszą właściciele domów. Z kolei latem zabudowa może pełnić funkcję sieni, zapewniającej domownikom cień i chłód w upalny dzień. Tę przestrzeń można użytkować niezależnie od warunków pogodowych. Jeśli dom znajduje się przy ulicy, ściany sieni wyciszą warkot przejeżdżających aut. Jest to istotny aspekt, szczególnie dla osób, które cenią sobie spokój i ciszę.

Murowana czy drewniana?
Istnieją różne rodzaje zabudowy, począwszy od najzwyklejszego zadaszenia nad wejściem, po konstrukcję całkowicie osłaniające front domu. Zróżnicowane są także materiały, które wykorzystuje się do ich wznoszenia. Oczywiście wszystkie warianty posiadają zarówno plusy jak i minusy.

Drewniane werandy, z reguły dobrze komponują się wyłącznie z drewnianymi domami. Podobnie jak w przypadku wiatrołapów murowanych, koniecznie należy takie pomieszczenie ocieplić. Nieocieplony i nieogrzewany wiatrołap narażony jest na zawilgocenie i atak grzybów. Należy także pamiętać, że każdy element dobudowany powinien komponować się z bryłą domu.

Jasny i ciepły taras

fot. Jasny i ciepły taras

W przypadku nowoczesnych konstrukcji wykonanych z aluminium, istnieje nowe rozwiązanie, które szybko zyskuje na popularności. Przeszkloną konstrukcję, wykonaną z lekkich i wytrzymałych materiałów można z powodzeniem dostosować do każdego typu architektury. Dzięki wykorzystaniu szkła energooszczędnego, nie trzeba takiego ganku dodatkowo ocieplać. W ten sposób zachowuje on swój estetyczny i lekki wygląd.

Budowle z metalu i szkła już dawno przestały być wyłącznie domeną wielkomiejskich wieżowców. Każdy z nich może skorzystać z ich dobrodziejstw we własnym domu. – Profile aluminiowe są przycinane na wymiar oraz częściowo zmontowane w chwili dostarczenia ich na plac budowy, dlatego też montaż konstrukcji jest szybki i łatwy – mówi Sylwiusz Żak, kierownik działu KANYA w firmie Tabal, która jest jedynym w Polsce przedstawicielem producenta renomowanych profili konstrukcyjnych KANYA.

Specyfika profili konstrukcyjnych powoduje, że dopasowanie wyglądu zabudowy do bryły domu również nie stanowi problemu. Na polskim rynku dostępne są firmy, które na życzenie klienta stworzą gotowy projekt i wykonają wszystkie niezbędne części oraz montaż, np. Tabal KANYA. – Dzięki modułowości systemu KANYA wygląd ganku można dopasować do bryły budynku. Konstrukcja wykonywana na zamówienie zawsze będzie w pełni odpowiadać wizji klienta – dodaje Sylwiusz Żak.

Najważniejszy jest projekt i dobry montaż
Decydując się na przeszkloną zabudowę, należy pamiętać o kilku istotnych kwestiach. Aby mogła ona dobrze spełnić swoją reprezentacyjną funkcję, powinna być na tyle duża, by pomieścić kilka osób. Poza tym im więcej przestrzeni, tym więcej sposobów na jej wykorzystanie. Większy taras może z powodzeniem posłużyć jako altanka lub bezpieczne miejsce zabaw dla dzieci.

Jasny i ciepły taras

fot. Jasny i ciepły taras

W niektórych przypadkach przed rozpoczęciem budowy wymagane jest uzyskanie stosownego zezwolenia. Jeśli pragniemy zabudować istniejący już taras, nie trzeba się o nie starać. Natomiast konieczne ono jest, gdy nowy element domu wymaga stałych fundamentów. Oznacza to, że o pozwolenie na budowę muszą ubiegać się osoby, które mają w planach budowę ciepłego ogrodu zimowego od podstaw. Należy wówczas wykonać fundamenty i zamontować pod posadzką rury grzewcze. Wniosek o wydanie takiego dokumentu składa się w starostwie powiatowym.

Niezbędne jest również opracowanie fachowego projektu architektonicznego takiej konstrukcji. – Firma Tabal przygotuje dla klienta profesjonalny projekt na zasadzie zgłoszenia – zaznacza Sylwiusz Żak. Nieumiejętnie zaprojektowany lub źle zmontowany taras może przysporzyć nam wiele problemów.
– Nieodpowiednie połączenie konstrukcji ze ścianą frontową może prowadzić do zawilgocenia. W razie jakichkolwiek wątpliwości, tylko autoryzowany wykonawca jest w stanie dokonać poprawek – tłumaczy Sylwiusz Żak.

To jednak nie jedyny powód, dla którego warto zatroszczyć się o dobry projekt. Wszelkie błędy konstrukcyjne mogą skutkować nawet popękaniem frontowej ściany domu. Dlatego istotny jest wybór solidnego doświadczonego wykonawcy, o ugruntowanej pozycji na rynku.

Całoroczny taras
Przeszklona zabudowa to przestrzeń, która z powodzeniem może pełnić funkcję altany w chłodny lub deszczowy dzień. To także doskonałe miejsce na wieczorne spotkania z gośćmi – schowani za niewidoczną barierą nie będziemy musieli przejmować się rosą i uciążliwymi owadami.

W dzień, przezroczyste ściany i dach zapewnią nieograniczony dostęp promieni słonecznych. Odczujemy to szczególnie zimą, gdy ocieplonego słońcem pomieszczenia nie będzie trzeba intensywnie dogrzewać. Przeszklona zabudowa jest oświetlona z każdej strony, a nie jak w przypadku okien, wyłącznie o określonej porze, tylko przez jakiś czas. W czasie krótkich zimowych dni takie miejsce przestaje służyć wyłącznie jako wiatrołap. Staje się ono całorocznym tarasem lub ogrodem zimowym, gdzie każdego dnia możemy wypoczywać i korzystać z uroków słońca i krajobrazu wokół domu.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)