Jeżyna bezkolcowa

krzewy

fot. krzewy

Jeżyna bezkolcowa przed laty porastała tylko tereny leśne. Obecnie bez problemu można ją spotkać także w przydomowych ogrodach. Jeżyny nie są trudne w uprawie, a ich owocami można cieszyć się nawet we wrześniu.

Jeżyna bezkolcowa to wieloletni krzew, osiągający długość do 5 metrów. Krzewy te owocują przeważnie na pędach ubiegłorocznych, dlatego przed nadejściem mrozów należy pędy zdjąć z podpór, ułożyć na ziemi, a następnie przykryć gałązkami iglaków, słomą bądź agrowłókniną. Wiosną odkrywamy krzew i ponownie kładziemy pędy na podporach.

Aby krzew zbytnio się nie rozrastał, można skracać pędy, gdy osiągną ok.1,8 mera. Dzięki temu krzew będzie ładnie się rozgałęział.
Jeżyna bezkolcowa wymaga stanowisk słonecznych lub półcienistych. Gleby, na których ją uprawiamy powinny być umiarkowanie wilgotne i próchniczne. Roślinie tej nie przeszkadza długotrwała susza, natomiast źle znosi nadmierne podlewanie. Przed posadzeniem sadzonki należy odpowiednio przygotować glebę. W tym celu usuwamy chwasty, ustalamy odczyn gleby na poziomie pH 6 oraz zasilamy ją nawozem organicznym. Najodpowiedniejszą porą do sadzenia jeżyny jest jesień.

Krzew zakwita w pierwszej połowie maja, pokrywając się białymi lub różowymi kwiatami. Owoce dojrzewają od lipca do października i mają słodko-kwaśny smak. W zależności od odmiany uzyskują kolor czarny, granatowy lub ciemnofioletowy. Po owocowaniu, wszystkie pędy, na których były owoce, należy tuż przy samej ziemi przyciąć.

Oprócz swoich właściwości smakowych i odżywczych, jeżyny posiadają także wartości lecznicze. Przede wszystkim wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwirusowe i przeciwbakteryjne.

Przeczytaj również: Trawy mniej znane
krzewy

fot. krzewy

Najczęstsze choroby jeżyn bezkolcowych to przede wszystkim szara pleśń, kwieciak i przędziorki. W przypadku ich stwierdzenia należy zastosować odpowiedni oprysk ochronny.

Odmiany jeżyn, które warto uprawiać w przydomowym ogródku:
– Orkan – jej owoce można zbierać w sierpniu. Jeżyna Orkan jest odporna na mróz i daje duże plony,
– Gazda – jest to odmiana także odporna na mróz. Bardzo obficie owocuje w okresie od sierpnia do września,
– Thornless Evergreen – odmiana nie jest odporna na mróz.

Owoce tego krzewu doskonale nadają się na soki oraz dżemy. Zawierają także dużą ilość witaminy C i A oraz sole mineralne. Posiadają także dość dużą ilość manganu, pomocnego w przemianie materii.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)