Juka elata

kwiaty

fot. kwiaty

Rodzina: Agavaceae
Pochodzenie: Arizona, Nowy Meksyk

Opis:
Juka elata (Yucca elata) to średniej wielkości juka posiadająca krótki pień, od góry do dołu pokryty „kołderką” z zaschniętych liści. Bardzo liczne, bladozielone liście są bardzo wąskie i na brzegach pokryte kutnerowatymi włoskami. Kwiaty kremowobiałe, zebrane w kwiatostan, który może dorastać do wysokości 4,5m. Jest odporna na mrozy, wymaga jednak bardzo dobrego drenażu i zabezpieczenia przed zimnymi deszczami.

Rozmnażanie:
Nasiona/sadzonki

Wysiew:
Czarne, płaskie nasiona przed siewem powinny być płukane przez 24h w ciepłej wodzie. Umieszczamy je na głębokości 1 cm w przygotowanym wcześniej podłożu z dużą domieszką piasku. Możemy też wykorzystać ziemię do wysiewu kaktusów. Zapewniamy miejsce jasne i ciepłe, o temp. 25°C. Podłoże utrzymujemy w stanie lekko wilgotnym, ale nie mokrym. Kiełkują najczęściej po 6 tygodniach.

Czas wysiewu:
możliwy cały rok

Przeczytaj również: Właściwości gleby

Pielęgnacja: Latem uprawiamy ją na stanowisku słonecznym i ustawiamy w najcieplejszym miejscu ogrodu. Powinniśmy zadbać o dobry drenaż. Bryła korzeniowa powinna być lekko wilgotna. Dłuższe okresy suszy jej nie szkodzą, reaguje na nie jednak brązowieniem końców liści. Podłoże powinno być przepuszczalne,z dużą ilością części mineralnych. W czasie wegetacji – od marca do sierpnia – nawozimy co miesiąc dobrym nawozem wieloskaładnikowym lub wiosną przy przesadzaniu mieszamy podłoże z nawozem długodziałającym. Juka może być uprawiana w ogrodzie – podstawowym warunkiem jest jednak zapewnienie przepuszczalności podłoża, i ochrona przed długotrwałymi zimnymi deszczami. Odporna na mrozy do -25°C!

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)