Juka Jozuego

Jukka baccata

fot. Jukka baccata

Rodzina: Agavaceace
Pochodzenie: Arizona, Nevada, pustynia Mojave.

Opis: Dzięki wiecznie żywym westernom dla wielu, wielu ludzi juka Jozuego (Yucca brevifolia) jest symbolem pustyni Mojave. Jest z pewnością jedną z najstarszych roślin żyjących na pustyni, ale ponieważ nie wytwarza pierścieni tak jak, drzewa nie ma nikogo kto mógłby dokładnie stwierdzić ile ma lat. Dzisiejszą nazwę zawdzęcza Mormonom, którym jej wzniesione pędy przypominały ręce biblijnego Jozuego wzniesione ku Bogu.

Rozmnażanie: Nasiona/sadzonki pędowe

Wysiew: Czarne, płaskie nasiona przed wysiewem powinny być przez 24h płukane w ciepłej wodzie. Następnie umieszczamy je w na głębokości 1 cm w podłożu do wysiewu (można dodać 1/3 do 1/2 gruboziarnistego piasku lub perlitu). Kiełkowanie najszybciej przebiega w temperaturze 25 0C, pierwsze siewki pojawiają sie po ok. 4 tygodniach.

Czas wysiewu
: możliwy całoroczny

Pielęgnacja: Powina być sadzona w nacieplejszym i najsuchszym miejscu ogrodu, do zimowania powinniśmy zapewnić jasne i chłodne pomieszczenie. Glebę w doniczce utrzymujemy w stanie lekko wilgotnym. Wprawdzie krótkotrwałe przesuszenie jej nie szkodzi, ale na długotrwałą suszę reaguje brązowieniem końców liści. W żadnym przypadku nie powinniśmy dopuścić do tego aby stała w wodzie (przecież jest to roślina pustynna). Na pustyni Mojave spadki temperatury znacznie poniżej zera nie sa niczym niezwykłym, dlatego możemy spróbować uprawiać ją w ogrodzie. Powinniśmy tylko zrobić drenaż pod bryłą korzeniową i delikatnie zabezpieczyć ją przed mrozem.
Odporna na mrozy do -20°C!

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)