Już dziś zaplanuj wiosenną odmianę swojej fasady

elewacja

fot. elewacja

Gdy za oknem w najlepsze trwa zima, a mróz i śnieg dają się we znaki, przebywanie w ciepłym i przyjemnym wnętrzu oznacza prawdziwy komfort. Duży wpływ na temperaturę panującą w budynku ma ocieplenie ścian zewnętrznych. O jego wykonaniu warto pomyśleć już teraz, w czasie zimy, wybierając odpowiedni rodzaj oraz kolorystykę ocieplenia domu.

Wbrew pozorom, zima to dobry czas na to, aby zacząć myśleć o ociepleniu fasady domu. Wprawdzie warunki pogodowe uniemożliwiają prowadzenie prac, ale nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy zapoznali się z dostępnymi na rynku rozwiązaniami. Ocieplenie fasady domu to inwestycja na lata, dlatego też warto ją wcześniej przeanalizować.

elewacja

fot. elewacja

Wełna czy styropian?
Stojąc przed wyborem ocieplenia fasady domu, możemy skorzystać z materiałów posiadających bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Mowa tu o styropianie i wełnie mineralnej, które są wykorzystywane w nowoczesnych systemach ociepleniowych. Decyzja o tym, który z nich zastosujemy, powinna uwzględnić ich właściwości. – Niewątpliwą zaletą styropianu jest łatwość obróbki i montażu – tłumaczy Dariusz Wróbel, Kierownik Działu Aplikacji i Szkoleń FFiL Śnieżka SA – Styropian jest lekki i stosunkowo tani, więc jego wybór będzie ekonomicznym rozwiązaniem. Wełna mineralna bardzo dobrze sprawdzi się natomiast w budynkach szczególnie zagrożonych możliwością wystąpienia pożaru oraz, ze względu na wysokie parametry izolacji akustycznej, w miejscach o dużym natężeniu hałasu, np. w pobliżu ruchliwych ciągów komunikacyjnych – dodaje ekspert. Wybierając konkretny materiał warto wziąć także pod uwagę koszty wynikające z zakupu niezbędnych akcesoriów, takich jak kleje czy kołki mocujące. W przypadku styropianu będą one niższe, gdyż charakteryzuje się on blisko dziesięciokrotnie mniejszą wagą niż wełna mineralna.

Modny i trwały kolor
O ile wybór materiału, z którego wykonana będzie izolacja jest domeną mężczyzn, o tyle kolorystyka fasady stanowi już prawdziwie królestwo kobiet. Oferta kolorów, w jakie możemy „wyposażyć" elewację domu, jest bardzo bogata. Pomocną poradę w tym zakresie podsuną nam specjalne poradniki, portale i kolorowe magazyny, na lekturę których możemy poświęcić długie zimowe wieczory. – Kolor jest integralną częścią architektury, oddziałuje na otaczającą przestrzeń i wpływa na postrzeganie budynku. Kolorystyka elewacji domu będzie towarzyszyć nam przez dłuższy czas, dlatego przy jej doborze można skorzystać z materiałów, które pomogą poznać np. funkcje poszczególnych barw i ich charakterystykę – mówi Dariusz Wróbel. – Przystępny, pełen ciekawych i inspirujących wizualizacji poradnik kolorów opracowała np. marka FOVEO TECH. Jest on dostępny online i umożliwia zapoznanie się z pełną gamą kolorystyczną tynków i farb fasadowych. – podsumowuje.

elewacja

fot. elewacja

Istotne jest, aby kolor fasady był nie tylko modny, ale i trwały. Pomalowana elewacja będzie narażona na długotrwałe działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg czy promieniowanie słoneczne oraz różnego rodzaju zabrudzenia. Z tego względu istotne jest, żeby wykorzystane przy inwestycji tynki i farby charakteryzowały się wysoką odpornością i zapewniały wyroby silikonowe, które są wyjątkowo trwałe i odporne na działanie wilgoci, co pozwoli na długotrwałe zachowanie estetyki elewacji.

Wykonanie ocieplenia pomoże nie tylko odmienić wygląd fasady budynku, ale pozwoli także uzyskać oszczędności w domowym budżecie dzięki ograniczeniu wydatków na ogrzewanie. Dobrze przeprowadzona inwestycja zapewni wewnątrz domu przyjemne ciepło i sprawi, że będziemy przygotowani na nadejście kolejnych mroźnych zim.REKLAMAPK

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)