
fot. elewacja
Gdy za oknem w najlepsze trwa zima, a mróz i śnieg dają się we znaki, przebywanie w ciepłym i przyjemnym wnętrzu oznacza prawdziwy komfort. Duży wpływ na temperaturę panującą w budynku ma ocieplenie ścian zewnętrznych. O jego wykonaniu warto pomyśleć już teraz, w czasie zimy, wybierając odpowiedni rodzaj oraz kolorystykę ocieplenia domu.
Wbrew pozorom, zima to dobry czas na to, aby zacząć myśleć o ociepleniu fasady domu. Wprawdzie warunki pogodowe uniemożliwiają prowadzenie prac, ale nic nie stoi na przeszkodzie, byśmy zapoznali się z dostępnymi na rynku rozwiązaniami. Ocieplenie fasady domu to inwestycja na lata, dlatego też warto ją wcześniej przeanalizować.
Wełna czy styropian?
Stojąc przed wyborem ocieplenia fasady domu, możemy skorzystać z materiałów posiadających bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Mowa tu o styropianie i wełnie mineralnej, które są wykorzystywane w nowoczesnych systemach ociepleniowych. Decyzja o tym, który z nich zastosujemy, powinna uwzględnić ich właściwości. – Niewątpliwą zaletą styropianu jest łatwość obróbki i montażu – tłumaczy Dariusz Wróbel, Kierownik Działu Aplikacji i Szkoleń FFiL Śnieżka SA – Styropian jest lekki i stosunkowo tani, więc jego wybór będzie ekonomicznym rozwiązaniem. Wełna mineralna bardzo dobrze sprawdzi się natomiast w budynkach szczególnie zagrożonych możliwością wystąpienia pożaru oraz, ze względu na wysokie parametry izolacji akustycznej, w miejscach o dużym natężeniu hałasu, np. w pobliżu ruchliwych ciągów komunikacyjnych – dodaje ekspert. Wybierając konkretny materiał warto wziąć także pod uwagę koszty wynikające z zakupu niezbędnych akcesoriów, takich jak kleje czy kołki mocujące. W przypadku styropianu będą one niższe, gdyż charakteryzuje się on blisko dziesięciokrotnie mniejszą wagą niż wełna mineralna.
Modny i trwały kolor
O ile wybór materiału, z którego wykonana będzie izolacja jest domeną mężczyzn, o tyle kolorystyka fasady stanowi już prawdziwie królestwo kobiet. Oferta kolorów, w jakie możemy „wyposażyć" elewację domu, jest bardzo bogata. Pomocną poradę w tym zakresie podsuną nam specjalne poradniki, portale i kolorowe magazyny, na lekturę których możemy poświęcić długie zimowe wieczory. – Kolor jest integralną częścią architektury, oddziałuje na otaczającą przestrzeń i wpływa na postrzeganie budynku. Kolorystyka elewacji domu będzie towarzyszyć nam przez dłuższy czas, dlatego przy jej doborze można skorzystać z materiałów, które pomogą poznać np. funkcje poszczególnych barw i ich charakterystykę – mówi Dariusz Wróbel. – Przystępny, pełen ciekawych i inspirujących wizualizacji poradnik kolorów opracowała np. marka FOVEO TECH. Jest on dostępny online i umożliwia zapoznanie się z pełną gamą kolorystyczną tynków i farb fasadowych. – podsumowuje.
Istotne jest, aby kolor fasady był nie tylko modny, ale i trwały. Pomalowana elewacja będzie narażona na długotrwałe działanie czynników atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg czy promieniowanie słoneczne oraz różnego rodzaju zabrudzenia. Z tego względu istotne jest, żeby wykorzystane przy inwestycji tynki i farby charakteryzowały się wysoką odpornością i zapewniały wyroby silikonowe, które są wyjątkowo trwałe i odporne na działanie wilgoci, co pozwoli na długotrwałe zachowanie estetyki elewacji.
Wykonanie ocieplenia pomoże nie tylko odmienić wygląd fasady budynku, ale pozwoli także uzyskać oszczędności w domowym budżecie dzięki ograniczeniu wydatków na ogrzewanie. Dobrze przeprowadzona inwestycja zapewni wewnątrz domu przyjemne ciepło i sprawi, że będziemy przygotowani na nadejście kolejnych mroźnych zim.REKLAMAPK