Kamień – idealny materiał do ogrodu

kamień

fot. kamień

W dzień przynosi przyjemne wytchnienie oddając chłód nocy. Wieczorem rozgrzaną powierzchnią przypomina o minionym słonecznym dniu. Kamień – idealny materiał do ogrodu bez względu na to czy planujemy klasyczną czy nowoczesną przestrzeń wokół domu. Kolekcja Garden Stone Connection to odpowiednio wyselekcjonowane granity, marmury, łupki i trawertyny, idealne do zastosowania w ogrodach.

Bogactwo z natury
Dzięki niezwykłej plastyczności oraz różnorodności faktur i kolorów kamień jest od wieków jednym z najchętniej wykorzystywanych materiałów do aranżacji ogrodów. Jego największą zaletą jest naturalność, która sprawia, iż harmonijnie wtapia się w przestrzeń ogrodu dodając mu szlachetności i wyraźnego charakteru. Praktycznie niezniszczalny i niewymagający zabiegów pielęgnacyjnych. Z biegiem czasu zyskuje na swoim pięknie pokrywając się naturalną patyną.

Kamień, ale jaki?
Poszczególne rodzaje kamienia różnią się nie tylko barwą, ale także twardością i porowatością. Wpływa to na ich różnorodną wytrzymałość, ścieralność i nasiąkliwość. Dlatego wybór materiału powinien odpowiadać jego szczegółowemu przeznaczeniu . „Doradzając naszym klientom kamień do ogrodów pytamy o materiały wykończeniowe, z których została wykonana elewacja, kolorystykę pokrycia dachu, a także prosimy o opisanie terenu i złóż naturalnych w okolicy – mówi Justyna Trzebińska architekt krajobrazu, specjalista ds. sprzedaży w Salonie Kamienia Naturalnego Stone Connection we Wrocławiu – dzięki takim informacjom łatwiej dobrać kamień, który będzie harmonizował z otoczeniem”. Warto zastanowić się również, w jaki sposób chcemy wykorzystać kamień w ogrodzie. Mogą to być płytki tarasowe, zewnętrzne schody, ścieżki, alejki, podjazdy.
Ponadto uroku naszemu ogrodowi mogą dodawać wykonane z kamienia elementy małej architektury: fontanny, oczka wodne lub kominki.

Kolekcja Garden Stone Connection to granity, łupki, marmury, trawertyny i piaskowce o różnych właściwościach i przeznaczeniu:
granit – twardy, odporny na promienie UV, skrajne temperatury oraz zasady, charakteryzuje go mała ścieralność i nasiąkliwość; w ogrodzie możemy go zastosować w formie płytek tarasowych, blatów, jako zwieńczenie różnego rodzaju murów i murków czy jako stopnie schodów zewnętrznych: Impala Rustenburg, Nero Santa Lucia, Olive Green, Giallo Namib, Rosso Siena;
łupek – interesujące ubarwienie, charakterystyczna warstwowa struktura oraz porowatość sprawiają, iż nadaje się on idealnie do zastosowania w ogrodach; można z niego wykonać schody, tarasy oraz ścieżki;
marmur i trawertyn – nie są odporne na oddziaływanie atmosferyczne, pod wpływem czynników zewnętrznych mogą wystąpić ubytki i utrata poleru, jednak z powodzeniem można go stosować na posadzce zadaszonego tarasu: Bianco Carrara, Jura Beige(marmury), Classic Light (trawertyn);
piaskowiec – jest łatwo ścieralny, wymaga czyszczenia i impregnacji, ale jest za to bardzo łatwy w obróbce; można z niego wykonywać skomplikowane elementy małej architektury: Rainbow, Teakwood, Golden Dawn Sandstone.

Dla bezpieczeństwa użytkowników ogrodu należy wybrać odpowiednie wykończenie kamienia. Aby zapobiec poślizgnięciu się na płytkach kamiennych, nadaje się im odpowiednią szorstką fakturę, która może być uzyskana przez groszkowanie, płomieniowanie, szczotkowanie lub piaskowanie.

Jak dbać o kamień?
Kamień w ogrodzie znajduje się w swoim naturalnym środowisku. Jego szlachetność można dodatkowo podkreślić odpowiednią pielęgnacją. Najpopularniejszą metodą jest impregnacja preparatami silikonowymi, żywicami epoksydowymi lub związkami krzemu, która zwiększy jego odporność na warunki zewnętrzne. Tak zabezpieczony kamień wystarczy już tylko oczyszczać miękka szczotką i wodą, by latami cieszyć się jego pięknem.

Sending
Ocena artykułu
0 (0 głosy)